Przelew z innego konta niż to, na które się zalogowałeś. Takie rzeczy w bankach już za miesiąc

Logujesz się do systemu bankowości internetowej jednego banku, by zrealizować w jej ramach przelew z konta... w innym banku? Dyrektywa unijna PSD2, która wchodzi w życie we wrześniu, może mocno namieszać w naszych zwyczajach płatniczych.

Najpóźniej od 14 września instytucje finansowe w Polsce muszą zacząć stosować reguły z unijnej dyrektywy PSD2. Po zmianach, zapewne częściej będziemy musieli potwierdzać kodem PIN nawet płatności kartą na kilka złotych. Także logowanie do systemu bankowości internetowej może być nieco bardziej skomplikowane.

Czytaj więcej: PIN przy zakupach za kilka złotych, dłuższe logowanie. A na tym nie koniec. Ważne zmiany w bankach

Ale długoterminowo zapewne nawet ważniejszą zmianą będzie wdrożenie tzw. otwartej bankowości (open banking). PSD2 daje bowiem zielone światło, aby (po spełnieniu wymogów prawnych) jakaś firma, fintech, bank, instytucja płatnicza itd. - oczywiście za zgodą i na polecenie klienta - mogła "pobierać" określone dane o jego koncie bankowym czy kartach kredytowych (m.in. informacja o dostępnym saldzie czy historia transakcji), a nawet inicjować płatności w imieniu klienta.

To, jakie może być zastosowanie nowej, otwartej bankowości, właśnie zaprezentował Nest Bank. Ale tak naprawdę to zapewne tylko przykład tego, jak już niebawem będzie wyglądać bankowanie. Poza tym, z całą pewnością kolejne banki czy fintechy będą proponowały podobne, albo nawet dalej idące rozwiązania.

Zlecisz przelew z innego banku

Nest Bank chciałby, aby jego bankowość internetowa była "agregatorem" finansów osobistych klienta. Poinformował w poniedziałek, że po 14 września z poziomu bankowości internetowej tego banku będzie możliwe zarządzanie wszystkimi kontami w różnych bankach. Chodzi m.in. o możliwość kontrolowania stanu środków na wielu kontach w różnych bankach i połączenia historii operacji w różnych bankach.

"Agregator" finansów w Nest Banku ma wyglądać tak, że do zakładki "Moje Finanse" w bankowości internetowej będzie się wgrywało plik PDF z historią operacji, pobrany z bankowości innego banku. W ten sposób w jednym miejscu będziemy mieli wgląd we wszystkie przelewy i płatności zrealizowane z różnych kont, kartami do różnych rachunków itd. Analiza tego, gdzie i ile pieniędzy się rozchodzi będzie prostsza.  

.. Nest Bank

Największą ciekawostką jest jednak chyba możliwość zlecenia przeniesienia środków z innego banku na konto w Nest Banku. Innymi słowy - jeśli będziemy chcieli przelać pieniądze np. z naszego konta w PKO BP na nasz rachunek w Nest Banku, nie trzeba będzie zlecać tego jak zwykle w PKO BP, ale... w bankowości Nest Banku.

W celu usprawnienia procesu przenoszenia środków, udostępniliśmy klientom możliwość szybkiego przelewu na konto w Nest Banku. Dzięki temu klient może zrealizować taką płatność nawet w 15 minut. Funkcjonalność ta została udostępniona dla banków współpracujących z pośrednikiem szybkich płatności i pozwala na przeniesienie środków w ten sposób tylko raz dla wybranego banku

- informuje bank. Niestety, nie otrzymaliśmy z banku jasnej odpowiedzi, czy takie przeniesienie środków będzie się wiązało z jakimiś kosztami.

Implementujemy rozwiązania pozwalające nam na elastyczne podejście do kwestii pobierania opłat bankowych. W zależności od stopnia popularyzacji poszczególnych usług wśród klientów będziemy podejmować decyzje o opłatach

- tłumaczy Nest Bank.

.. Nest Bank

To nie koniec aspiracji banku. Jak nas informuje, w przyszłości chce także, aby z poziomu jego bankowości internetowej było możliwe zlecanie przelewów z rachunków w innych bankach także w inne miejsca. Czy już niebawem zalogujemy się do bankowości Nest Banku, żeby stamtąd zrobić przelew z konta np. w PKO BP np. za czynsz? Brzmi dziwacznie, ale wkrótce naprawdę może to być możliwe.

Takie rzeczy w innych bankach i nie tylko

Tak jak napisaliśmy - nowości w Nest Banku warto traktować bardziej jako przykład tego, co z pewnością będą robiły także inne banki, instytucje płatnicze czy fintechy. Wszystkie one, po spełnieniu wymogów prawnych, będą mogły świadczyć swoje usługi jako TPP (Third Party Provider) - czyli realizować płatności z konta bankowego klienta w jego imieniu, a także dawać klientowi zagregowaną informację o stanie jego rachunków w różnych bankach.

Zgody Komisji Nadzoru Finansowego na działanie jako TPP mają już także np. mBank, Santander Bank czy Alior Bank. 

Zobacz wideo
Więcej o: