Prasa: Związek Banków Polskich chce monopolu w nieruchomościach. Planuje płatne szkolenia

Jak donosi "Puls Biznesu", Związek Banków Polskich (ZBP) lobbuje, by analitycy rynku nieruchomości posiadali państwowy certyfikat. Jedna z jego spółek miałaby ich udzielać, prowadząc płatne kursy.
Zobacz wideo

ZBP, samorządowa organizacja reprezentująca interesy banków, chce, aby bankowi analitycy wyceniający nieruchomości musieli dysponować specjalnym, państwowym certyfikatem. Ten zdobywany byłby w rezultacie ukończenia płatnych kursów, które organizowałaby jedna z jego spółek. Co ciekawe, pomysł krytykuje część banków, które do ZBP należą.

Teoretycznie chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa i kompetencji analityków. Jak podał serwis, takiego uzasadnienia używa ZBP, wskazując na potrzebę certyfikowania w państwowym Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK), który stanowi wskazania do zakresu kwalifikacji dla poszczególnych profesji. Zdaniem Pulsu Biznesu, ZBP ma w tym swój interes. Z dokumentu, do którego dotarł serwis wynika, że organizatorem płatnych kursów i certyfikatów miałoby być Centrum Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON). Problem w tym, że AMRON to podmiot działający w ramach Centrum Prawa Bankowego i Informacji (CPBiI) - spółki, która jest własnością ZBP.

Wniosek ZBP złożony w ministerstwie

Kurs kosztowałby tysiąc złotych, a wieńczący go certyfikat byłby ważny przez 3 lata. Później należałoby go odnowić. Jak podał serwis, wniosek ZBP w tej sprawie jest już złożony w Ministerstwie Finansów. Resort ma czas do listopada na jego rozpatrzenie.

Co ciekawe, oprócz niektórych podmiotów zewnętrznych, które twierdzą, że jest to próba zmonopolizowania rynku, sceptycznie odnosi się do niego także część banków zrzeszanych w ZBP. 

Rynek nieruchomości wciąż wrze

Tymczasem rynek nieruchomości wciąż rośnie. Z ostatniego raportu GUS dot. obrotu nieruchomościami w 2018 r. wynika, że kupujemy nie tylko drożej, ale i więcej, a działki - najlepiej od razu z domem - są już bardziej popularne niż mieszkania. Statystycy podali w raporcie, że w 2018 r. podpisano 525,1 tys. aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości. To o 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym wzrosła aż o 12,5 proc. Z kolei sprzedaży lokali to skok o 9,7 proc. w skali roku - tyle samo wyniósł wzrost sprzedaży działek niezabudowanych. Sprzedaż nieruchomości innych podskoczyła o 6,8 proc.

Według danych GUS pozyskanych z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN), w 2018 r. zawarto ponad 470 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości czyli o 11,2 proc. więcej niż rok wcześniej. To duży skok w skali roku, tym bardziej, że kupujemy także drożej - wartość transakcji była wyższa aż o 18,5 proc. i wyniosła ponad 121 mld zł.

>>> Interesuje Cię aktualna sytuacja w nieruchomościach? Posłuchaj o prognozach dla rynku lokali mieszkaniowych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (26)
Media: Związek Banków Polskich chce monopolu na rynku nieruchomości. Planuje płatne szkolenia państwowe
Zaloguj się
 • andrzej.duxa

  Oceniono 19 razy 17

  odp. powinna brzmiec: w...dalać!

 • druga_wieza

  Oceniono 15 razy 11

  Tak, to JEST PRÓBA ZMONOPOLIZOWANIA RYNKU.
  Nie, to nikomu nie jest potrzebne. Jeśli zechcę, to do wyceny nieruchomości zatrudnię lokalnego pijaczka. A jeśli nie wzbudzi on mojego zaufania, to skorzystam z usług analityka z przeróżnymi papierami, niekoniecznie tymi od ZBP.

 • gervee

  Oceniono 11 razy 9

  Chcecie certyfikaty? To niech będą darmowe kursy via Internet z darmowymi materiałami do kursów. Potem darmowe egzaminy. Uczciwie, sądzę że tak?
  No przecież chodzi o jakość i bezpieczeństwo a nie o nabijanie sobie kabzy? Prawda? ;)

 • Fred Cziki

  Oceniono 7 razy 7

  Nacjonalizacja wolnego rynku de facto to próba powrotu do bolszewizmu...

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 8 razy 6

  "takiego uzasadnienia używa ZBP, wskazując na potrzebę certyfikowania w państwowym Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK), który stanowi wskazania do zakresu kwalifikacji dla poszczególnych profesji."

  To mi przypomina powrót do czasów Gomółki i Gierka:
  Wy, towarzyszu nadajecie się na drukarza,
  A wy, na dyrektora - z zawodu będziecie zawsze dyrektorem.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 5 razy 5

  Kto żyw, ucieka od złotego wolskiego...

 • cleon

  Oceniono 7 razy 5

  To nie Anglia i RICS, to nasze zapyziale podworko, te certyfikaty beda honorowane wylacznie w Polsce, no i moze na Wegrzech jak sie Wlodarze skumaja. To raczej cienki przekret na extra kase dla banksterow za platne szkolenia

 • lodzermensz1

  Oceniono 4 razy 4

  Cóż, mają swojego człowieka jako premiera. To się może udać.
  Już teraz Mateusz robi bankom dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX