USA. Senat chce od Polski załatwienia sprawy mienia żydowskiego. Prasa: Ale sankcji nie będzie

Amerykańscy senatorowie domagają się od Polski załatwienia kwestii mienia ofiar Holocaustu. Anonimowie przedstawiciele rządu, do których dotarła "Rzeczpospolita" twierdzą, że kwestia podczas dotychczasowych wizyt nigdy nie była poruszana. Obóz władzy liczy, że taks samo będzie podczas najbliższej wizyty Donalda Trumpa.
Zobacz wideo

88 spośród 100 amerykańskich senatorów wysłało do Mike'a Pompeo, szefa dyplomacji, list otwarty, w którym poruszają kwestię restytucja mienia ofiar Holocaustu.

"Zachęcamy do podejmowania odważnych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać tę kwestię tak szybko jak to możliwe" - podkreślają senatorowie  w liście.

>>> Donald Trump chyba naprawdę lubi Polaków. Tak przynajmniej wynika z poniższego nagrania.

Zobacz wideo

Kwestia restytucja mienia "nigdy nie była podnoszona podczas rozmów"

List wystosowany jest w nieprzypadkowym momencie - 1 września Polskę odwiedzi bowiem prezydent Donald Trump. Dziennikarze "Rzeczpospolitej" dotarli jednak do przedstawicieli polskich władz, którzy podkreślają, iż do tej pory kwestia zwrotu mienia ofiar Holokausty nie była poruszana podczas rozmów prezydentów Polski i USA. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że sprawa ta nie stanie na agendzie najbliższej wizyty amerykańskiego przywódcy w Polsce. 

Rząd liczy więc na to, że niezbyt przyjemna dla naszego kraju kwestia nie zostanie w ogóle poruszona. Waszyngton nie szykuje też żadnych sankcji. Tymczasem Prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w rozmowie z Gazeta.pl twierdzi, że "z pewnością ten temat będzie poruszany".

Czego domagają się senatorowie USA?

Apel amerykańskich polityków jest o tyle istotny, że znajdujemy w nim bezpośrednie odwołanie do słów premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj też: Co zrobi Donald Trump z Chinami? Wojna handlowa i mocne spadki na rynkach. "Strategia szaleńca"

"Z radością przyjęliśmy Pańskie wystąpienie w Warszawie w lutym tego roku, w którym wezwał Pan Polskę do podjęcia odpowiednich kroków w celu restytucji mienia prywatnego należącego do ofiar Holokaustu, ich rodzin i innych, którym został on skonfiskowany w czasach komunizmu. Odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Polska rozwiązała ten problem, była głęboko niepokojąca. Jak Pan wie, problem nie został rozwiązany i tak po prostu nie zniknie" - napisali senatorowie.

W maju 2018 r. Senat uchwalił ustawę JUST, która ma na celu wsparcie przez administrację USA działań na rzecz odzyskiwania mienia po ofiarach Holocaustu - w tym także od Polski - oraz stworzenie wykazu mienia utraconego przez Żydów. Wedle polskiego rządu sprawa jest uregulowana i zamknięta.