Rząd kupi projekt promu. Dwa lata po położeniu stępki pod jego budowę

Dwa lata temu w szczecińskiej stoczni w obecności premiera Mateusza Morawieckiego położono stępkę pod budowę promu. Było to symboliczne rozpoczęcie procesu odbudowy przemysłu stoczniowego w Polsce. Promu jednak nie ma, nie powstał nawet jego projekt. Resort Gospodarki Morskiej ogłosił właśnie, że zamiast go tworzyć od podstaw, kupi go na rynku.

Marek Gróbarczyk, szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas środowej konferencji w Stoczni Szczecińskiej potwierdził, że budowa promów będzie kontynuowana w Szczecinie.

Odniósł się też do postępów związanych z budową promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Stępkę pod jego budowę położono w roku 2017 w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. Był to element większego planu, który zakładał odbudowę przemysłu stoczniowego.

>>> Prywatne polskie firmy robią luksusowe łodzie rozchwytywane na całym świecie. Zobacz co stworzyli polscy mistrzowie

Zobacz wideo

Pierwotne plany PiS nie idą jednak zgodnie z planem, co minister Gróbarczyk przyznał na antenie TVP Szczecin. 

Projektant ma opóźnienia w przygotowaniu projektu w tym roku, ale tak jak zapowiadaliśmy, zastosujemy inne rozwiązanie. Armatorzy kupią projekt na jednostkę o długości 235 m.

- stwierdził minister. 

Gróbarczyk: Nie możemy wybudować promów w Chinach

Nie byłoby problemu wybudować tych promów w Chinach, ale nie możemy tego zrobić. Mamy potencjał do odbudowy zniszczonego przemysłu okrętowego w Szczecinie.

- sprecyzował.

Czytaj też: Słupek na mierzei, stępka w stoczni i lotnisko w Radomiu nie pomogły. Porażki PiS

Szef resortu gospodarski morskiej stwierdził też, że odbudowanie stoczni musi się odbywać w oparciu o potrzeby armatorów. Gróbarczyk wyjaśnił też, że stocznie przeszły ogromną restrukturyzację i zaczynają stabilizować sytuację po latach degradacji. "Stocznie wreszcie stają na nogach i mogą realizować duże projekty." - stwierdził.

Wyjaśnił też, że stocznia rozpocznie budowę promu w tym roku, a na przełomie 2021/2022 jednostka będzie gotowa.

Więcej o: