Kurs walut. Funt nie zakończył przeceny. Twardy brexit oznacza spadek do najniższego poziomu od ponad 30 lat

Funt będzie nadal się osłabiać - uważają analitycy. Powodem przeceny brytyjskiej waluty mają być obawy o twardy brexit. Coraz bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo, że premier Boris Johnson dotrzyma obietnicy i Wielka Brytania wyjdzie z UE nawet bez umowy.

WIEJeśli przyjrzeć się kursom walut, to widać, że na początku sierpnia brytyjski funt osłabił się wobec dolara do poziomu najniższego od sierpnia 2017 roku. Stało się tak zaledwie kilka dni po tym, jak tekę premiera rządu w Londynie objął po Theresie May Boris Johnson. Nowy premier powtarzał, że dokończy brexit i wyprowadzi Wielką Brytanię z Unii Europejskiej 31 października, zgodnie z obowiązującym obecnie terminem - z umową regulującą warunki wyjścia lub bez niej.

Twardy brexit straszy. W Wielkiej Brytanii możliwe niedobory żywności

Ta druga opcja oznacza twardy brexit, czyli scenariusz, którego wielu polityków i ekonomistów i ekspertów boi się najbardziej. Chaotyczny rozwód Londynu z Brukselą może wywołać poważne straty w gospodarce, a nawet recesję. Pojawiają się też ostrzeżenia innej natury.

Na przykład przedstawiciele branży spożywczej (w tym firmy handlowe takie jak Tesco) ostrzegli właśnie, że Wielka Brytania może doświadczyć niedoborów świeżych produktów żywnościowych przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, jeśli dojdzie do twardego brexitu. Warzywa i owoce w dużej części są na Wyspy importowane, a w czasie chaosu na granicach mogą one gnić w tirach, nie doczekawszy się rozładunku.

Brexit. Branża spożywcza ostrzega przed niedoborami żywności w przypadku twardego brexitu.Brexit. Branża spożywcza ostrzega przed niedoborami żywności w przypadku twardego brexitu. Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo

Notowania funta. Co czeka brytyjską walutę?

W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że gabinet Borisa Johnsona już zupełnie serio rozważa twardy brexit, a według unijnych dyplomatów, jest to już główny scenariusz Londynu. Także rynki zaczynają tę opcję coraz poważniej brać pod uwagę. Mediana prawdopodobieństwa twardego brexitu wśród ekonomistów badanych w dniach 2-7 sierpnia przez Reutersa wzrosła do 35 proc. z 30 proc. z lipca - i jest to najwyższy poziom, od kiedy agencja prowadzi badanie.

Notowania funta brytyjskiego wobec dolara.Notowania funta brytyjskiego wobec dolara. Źródło: investing.com

Z kolei pytani przez Bloomberga eksperci z 13 banków szacują, że w przypadku wyjścia z UE bez umowy, funt osłabi o 9 proc. wobec dolara. Kurs funt/dolar sięgnąłby wtedy poziomu 1,1 - najniższego od 1985 roku.

Funt tanieje nie tylko wobec dolara. Coraz mniej trzeba za niego płacić także w złotych. Jeszcze w maju kosztował na rynku blisko 5 zł, obecnie kurs jest poniżej 4,70 zł.

Notowania funta brytyjskiego wobec złotego.Notowania funta brytyjskiego wobec złotego. Źródło: investing.com

Boris Johnson zastąpił Theresę May na stanowisku premiera ponad dwa tygodnie temu. Kim jest i jak wyglądała jego droga do funkcji szefa rządu? Zanim zajął się polityką, wymyślał fake newsy:

Zobacz wideo


 

Więcej o: