Przed Polakami jeden z największych wydatków. 1718 zł na wyprawkę szkolną. Na liście smartfony i tablety

Średnie wydatki gospodarstwa domowego na wyprawkę szkolną wyniosą w tym roku 1718 zł. Połowa Polaków zamierza na ten cel wydać tyle samo co przed rokiem, w większości pieniądze pójdą na podstawowe produkty. Niektórzy na liście zakupów mają jednak drogą elektronikę.

Z najnowszego raportu firmy badawczej Deloitte "Wyprawka szkolna 2019" wynika, że nieco ponad Polaków (51 proc.) planujących wydatki w związku z powrotem do szkoły zamierza wydać na zakupy tyle samo co przed rokiem. Blisko jedna trzecia szacuje, że wyda więcej niż rok temu. Jedynie 17 proc. badanych deklaruje zmniejszenie wydatków. 

Średnie wydatki gospodarstwa domowego na wyprawkę szkolną wyniosą 1718 zł. Na jedno dziecko wydamy przeciętnie 1140 zł.

Podstawowe artykuły szkolne najpopularniejsze na liście

Najwięcej z tej kwoty pójdzie na pokrycie koszty odzieży i obuwia (17 proc.) oraz podręczników i komputerów (po 15 proc.). Artykuły szkolne, takie jak zeszyty, bloki, długopisy, ołówki, pochłonie 9 proc. budżetu, a 7 proc. sam plecak/tornister. 6 proc. wydatków zostanie przeznaczone na zakup smartfona lub smartwatcha, komunikacja (w tym zarówno rower jak i bilety) to 4 proc. środków, a drukarka 3 proc. Pozostałe wydatki takie jak mundurek, obuwie na zmianę, dodatki pochłoną po 1 proc. pieniędzy.

>>> "500 Plus" to nie wszystko. Sprawdź jakie inne świadczenia może uzyskać rodzic

Zobacz wideo

Rodzice i opiekunowie najczęściej kupować będą zeszyty, bloki, długopisy (90 proc.), odzież i obuwie (86 proc.), podręczniki (80 proc.). Inne artykuły, takie jak elektronika (tablety, drukarki, komputery, zegarki elektroniczne), zamierza kupić nie więcej niż niespełna 20 proc. ankietowanych. 

"Dobry Start" dobrze postrzegany

Ankietowani deklarują też, że zamierzają skorzystać z wsparcia państwa i część szkolnych zakupów pokryje z programu "Dobry Start". W jego ramach każde dziecko w wieku szkolnym może liczyć na wsparcie w wysokości 300 zł rocznie. 

Czytaj też: Polacy zalali urzędy wnioskami o "500 Plus" i "Dobry Start". Cztery miliony aplikacji

Z "Dobrego Startu" zamierza skorzystać 90 proc. ankietowanych przez Deloitte. Świadczenia prawie w całości pójdą na koszty związane z powrotem do szkoły - deklaruje tak 94 proc. badanych. Za zakupy tego typu w większości rodzin odpowiedzialne są kobiety. Zdecydowana większość rodzin zacznie zakupy szkolne dopiero w sierpniu, z czego co trzeci skończy je w połowie września - czytamy w raporcie analityków. 

Więcej o: