Członek RPP chciał banknotu 800 zł i miał ciekawe uzasadnienie. Jest interpelacja i odpowiedź ministerstwa

Eryk Łon z Rady Polityki Pieniężnej kilka tygodni temu zasugerował wprowadzenie do obiegu nowego banknotu z wizerunkiem Marii Konopnickiej. Sugestia ta zachęciła dwóch posłów do interpelacji, którą wysłali do Ministerstwa Finansów. Właśnie pojawiła się odpowiedź: kobiety na banknocie w Polsce w najbliższym czasie nie zobaczymy.

Eryk Łon to członek Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce (a więc i koszcie kredytów). Znany już jest z oryginalnych pomysłów dotyczących waluty. Na przykład w marcu tego roku pół żartem, pół serio zastanawiał się, czy wspólną walutą europejską nie mógłby być złoty.

Ile jest wart banknot 500 zł? Zobacz nasz materiał: 

Zobacz wideo

Banknot 800 zł z Marią Konopnicką? Interpelacja posłów

Miesiąc temu zaś zasugerował, że może należałoby rozważyć wprowadzenie do obiegu w Polsce nowego banknotu z wizerunkiem Marii Konopnickiej, o nominale 800 zł. "Ufam, że ten mój postulat znajdzie zrozumienie i stanie się przedmiotem debaty publicznej" - mówił Łon, cytowany przez portal bankier.pl. Temat podchwyciło trzech posłów partii Kukiz'15, którzy napisali interpelację do Ministerstwa Finansów. Zwrócili w niej uwagę na uzasadnienie nominału potencjalnego nowego banknotu.

"W ostatnich dniach głośnym tematem w mediach była propozycja członka Rady Polityki Pieniężnej Eryka Łona, dotycząca stworzenia nowego banknotu o nominale 800 zł z wizerunkiem Marii Konopnickiej. Dosyć zaskakujące wydaje się być uzasadnienie powyższej propozycji, ponieważ wiąże się ono z tym, że Maria Konopnicka wychowała wraz z mężem ośmioro dzieci" - czytamy w interpelacji.

Posłom wydaje się też, że banknot z wizerunkiem Marii Konopnickiej byłby odejściem od pewnej normy. "Obecnie na wszystkich banknotach - 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych - widnieją wybrani polscy królowie z okresu I Rzeczypospolitej w porządku chronologicznym w zależności od czasu panowania" - zauważyli.

Poprosili ministra finansów o odpowiedź na dwa pytania. Pierwsze: "Jakie jest stanowisko ministerstwa w kwestii zaproponowanej przez członka Rady Polityki Pieniężnej propozycji stworzenia banknotu o nominale 800 zł z wizerunkiem Marii Konopnickiej?" I drugie: "Jakie są plany na najbliższe lata Ministerstwa Finansów oraz innych podmiotów realizujących politykę pieniężną państwa, z zakresu utworzenia nowych nominałów polskich banknotów oraz zmiany właściwości wzorów, a także zabezpieczeń już istniejących?".

Ministerstwo Finansów odpowiada

Pojawiła się już odpowiedź resortu finansów, której udzielił wiceminister Piotr Nowak po konsultacji z Narodowym Bankiem Polskim. Pismo datowane na 2 sierpnia raczej rozczaruje tych, którzy liczyli na to, że sugestia Eryka Łona doczeka się realizacji. "NBP nie planuje obecnie wprowadzenia do obiegu nowych banknotów, w tym banknotu o wartości nominalnej 800 zł. Analizy NBP pokazują,że obecna struktura nominałowa dotycząca podziału na monety i banknoty jest prawidłowa. W zależności od rodzaju znaku pieniężnego (banknot, moneta) struktura nominałowa dostosowana jest do potrzeb rynku" - pisze wiceminister. Czyli Marii Konopnickiej na 800-złotowym banknocie nie będzie, bo NBP w ogóle nie widzi potrzeby wprowadzania nowości.

Odpowiadając na drugie pytanie Ministerstwo Finansów podało, że nie planuje w najbliższych latach tworzyć nowych nominałów ani dokonywać zmian we wzorach lub zabezpieczeniach obecnych. Niedawno, bo 2017 roku, pojawił się banknot o nominale 500 zł (z wizerunkiem Jana III Sobieskiego). Kilka lat wcześniej zmodernizowano pozostałe nominały, które, jak czytamy, posiadają odpowiednie zabezpieczenia.

Kobiety na banknoty

Sugestia Eryka Łona może dla niektórych brzmieć jak żart, ale w Europie i na świecie od pewnego czasu trwa dyskusja na temat nieobecności kobiet na banknotach, co zauważał nawet sam NBP na swoim portalu edukacyjnym. W Polsce kobieta - Maria Skłodowska-Curie - widniała na starym banknocie o nominale 20 000 zł do denominacji z 1995 roku. Debatę na ten temat ma już za sobą Wielka Brytania - w 2017 roku na pięciofuntówce Elizabeth Fry zastąpił Winston Churchill. Nie wszystkim to się spodobało, ale Bank Anglii w tym samym roku wprowadził do obiegu banknot 10-funtowy z Jane Austen (no i na awersie każdego widnieje tam podobizna panującego władcy - Elżbiety II).

Z kolei w Stanach Zjednoczonych zupełnie niedawno, w maju tego roku, oburzenie niektórych wywołała decyzja sekretarza skarbu Steve'a Mnuchina. Opóźnił on umieszczenie na banknocie 20-dolarowym Harriet Tubman. To bohaterka wojny secesyjnej, afroamerykańska działaczka ruchu abolicyjnego. Pomysł, by Tubman zastąpiła na 20-dolarówce prezydenta Andrew Jacksona, pojawił się w 2016, kiedy w Białym Domu zasiadał jeszcze Barack Obama. Zmiana miała nastąpić w 2020 roku. Okazało się, że ostateczna decyzja w tej sprawie nie zapadnie przynajmniej do roku 2026. Harriet Tubman byłaby pierwszą kobietą na amerykańskim banknocie od ponad 150 lat.

Więcej o: