Polski rynek mieszkaniowy w deficycie. Na 1000 mieszkańców przypada tylko 380 lokali

Choć - jak wynika z raportu firmy Deloitte - buduje się w Polsce najwięcej pośród krajów Europy Środkowej, to nadal mamy do czynienia z deficytem na rynku nowych nieruchomości. Wyliczono, że na każdy 1000 mieszkańców przypada 380 lokali.

Raport "Property Index 2019" analityków Deloitte podsumowuje sytuację na rynku mieszkań wśród największych miast Unii Europejskiej. W niemal wszystkich przypadkach ceny wzrosły. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, gdzie odnotowano największy spadek cen mieszkań.

Ceny mieszkań wciąż wysokie

Analizując sytuację od 2015 r., w 15 z 16 krajów ceny mieszkań rosły. Wyjątkiem były Włochy, gdzie ceny nieruchomości spadają od początku kryzysu finansowego. W ciągu ostatnich trzech lat średni wzrost cen mieszkań w Unii Europejskiej wynosi 5 proc. Jednym z czynników napędzających ten wzrost są rosnące ceny w regionie Europy Środkowej

- powiedział Maciej Krasoń, specjalista rynku nieruchomości w Deloitte.

W zestawieniu analityków najdrożej wypadał Paryż (12,9 tys. euro za mkw), Londyn (11,2 tys. euro za mkw) czy Monachium (7,8 tys. za mkw). Należy jednak zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii zarejestrowano jednocześnie największy spadek cen mieszkań, na co ma wpływ pogarszająca się w kontekście brexitu sytuacja funta. W naszej części Europy najtaniej jest w Zagrzebiu, gdzie za metr kwadratowy nowego mieszkania należało zapłacić średnio 1 720 euro. W Warszawie średnia cena wyniosła 1 935 euro za mkw.

Deficyt mieszkań w Polsce

W 2018 r. największą liczbę nowych mieszkań w zestawieniu Deloitte'a miała Portugalia (579,8 na tysiąc mieszkańców). Polska ze wskaźnikiem 370,7 mieszkania znalazła się na ostatnim miejscu indeksu pod względem dostępności nowych lokali. Oszacowano, że w Polsce jest łącznie 14,6 mln mieszkań.

Zapotrzebowanie na własne lokum jest u nas nadal bardzo duże, ale ograniczony dostęp do kredytowania związany choćby z zakończeniem rządowego programu Mieszkanie dla Młodych znajduje swoje odbicie w ogólnym spadku poziomu transakcji kupna o 11 proc. w ciągu roku. Największy, bo aż 16-procentowy, odnotowało Trójmiasto

- skomentowała Marta Jurek, menedżer działu nieruchomościowego w Deloitte.

Pod względem liczby mieszkań będących w budowie, przypadających na tysiąc mieszkańców, średnia dla wszystkich analizowanych krajów wyniosła 3,8. W samej Polsce to wynik 5,8 (o 0,4 więcej niż rok wcześniej). W tej kategorii to trzecie miejsce. Najlepszy wynik ma Francja (6,3), a najniższy Łotwa (1,1).

Kupujemy więcej i drożej

Jak podał w raporcie Główny Urząd Statystyczny (GUS), w 2018 r. podpisano 525,1 tys. aktów notarialnych dot. sprzedaży nieruchomości, zarówno na rynku wtórnym, jak pierwotnym. To o 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Raport wskazuje na wyraźny skok zainteresowania działkami budowlanymi. W porównaniu z 2017 r. największy wzrost wystąpił w przypadku sprzedaży działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym (12,5 proc.), sprzedaży lokali (9,7 proc.) oraz sprzedaży działek niezabudowanych (9,7 proc.). Sprzedaż nieruchomości innych podskoczyła o 6,8 proc.

Jak zauważył GUS, w 2018 r. zawarto ponad 470 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości, czyli o 11,2 proc. więcej niż w 2017 r. Co więcej, kupujemy również drożej - wartość transakcji była wyższa aż o 18,5 proc. i wyniosła ponad 121 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (46)
Polski rynek mieszkaniowy nadal w deficycie. Na 1000 mieszkańców przypada 380 lokali
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 19 razy 13

  Coz to za belkot!
  "Polska ze wskaźnikiem 370,7 mieszkania znalazła się na ostatnim miejscu indeksu pod względem dostępności nowych lokali. "
  Co to znaczy "nowych lokali"?
  Czyli "starych lokali" nie bierze sie pod uwage?

 • waapi

  Oceniono 18 razy 10

  Poza tym zoombie z telefonami w rękach urodzone po 2000r nie potrzebują dużo do życia. Grunt aby LTE było.

 • pan.szklanka

  Oceniono 10 razy 8

  Pytanie jak oni liczą kilkukondygnacyjne sześciany 300m2 budowane z myślą o prawnukach.

 • drbob20

  Oceniono 10 razy 6

  jakas tam deloitte sie nie zna. przeciez kurdupel juz dawno wybudowal czy miliony mieszkan, czyli nic nie brakuje.

 • rozterka47

  Oceniono 6 razy 4

  rozumiem ,że jak nas jest w najbliższej rodzinie 7 osób to powinismy mieć 7 mieszkań ?
  nam wystarcza trzy

 • druga_wieza

  Oceniono 10 razy 4

  BUJDA NA RESORACH
  Gdyby brakowało mieszkań, to by była wieloletnia kolejka chętnych.
  A takiej kolejki NIE MA, mieszkanie można kupić od ręki.
  No by chyba to oczywiste, że każdy sam sobie kupuje spodnie, buty, chleb, czy mieszkanie, prawda?

 • zagadkowy_komandos

  Oceniono 5 razy 3

  - Co myśli pies bezdomnego?

  - Cholera jasna! To najdłuższy spacer w moim życiu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX