Polsce grozi katastrofa demograficzna? Kryzys już się zaczyna. "Powinniśmy przestać o tym mówić w czasie przyszłym"

Maria Mazurek
Polsce zagraża kryzys demograficzny, który w zasadzie już się zaczyna. Według GUS, do 2040 roku, populacja naszego kraju spadnie o 2,8 mln osób. A nie są to najgorsze wizje. - Niektóre, te najbardziej czarne, prognozy mówią o tym, że ubytek populacji w Polsce będzie porównywalny tylko do wojen światowych - mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. To nie tylko wyzwanie dla pracodawców, ale problem, który uderzyć może w nasze kieszenie. Jak? Obejrzyj całą rozmowę:

Więcej o:
Komentarze (314)
Polsce grozi katastrofa demograficzna? Kryzys już się zaczyna. "Powinniśmy przestać o tym mówić w czasie przyszłym"
Zaloguj się
 • karl.franc

  Oceniono 52 razy 46

  slucham i tym kryzysie demograficznym od kilku lat, i jakos nie moge zrozumiec jak on bedzie wygladal. jeszcze kilka lat temu z polski wyemigrowalo kilka milionow mlodych polakow nie mogac znalezc w polsce pracy. rynek pracy w polsce to generalnie rynek taniej sily roboczej (niech mi zaraz nie wyskakuje senior developer ktory pracuje za 15000zl miesiecznie na kontrakcie, bo dobry kontraktor w londynie tyle moze zarobic w niecaly tydzien)
  wystarczy ze w europie pojawi sie ktos kto bedzie oferowal prace za jeszcze nizsze stawki, to bezrobocie w polsce znow bedzie dwucyfrowe.
  wiec niech mi ktos wyjasnic, po co nam dodatni przyrost naturany? nie lepiej miec ta katastrofe demograficzna ale zbudowac taki kraj zeby polacy nie musieli uciekac za granice?

 • excorporate

  Oceniono 42 razy 40

  Hipokryzja. Z jednej strony wiadomo, że świat jest przeludniony i będą coraz większe problemy z wodą, żywnością, zanieczyszczeniem środowiska plus wszelkie negatywne skutki zbyt dużego zagęszczenia ludności typu wzrost przestępczości, brak mieszkań itd. Ale na poziomie pojedynczych krajów wszyscy kombinują jak zwiększyć przyrost naturalny, żeby nie posypały się finansowe piramidy systemów emerytalnych..

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 40 razy 34

  Czyli Polaków będzie coraz mniej? To wielki cios dla Europy i całego świata.

 • hipo krater

  Oceniono 39 razy 31

  Zbliża się, a właściwie już jest, również katastrofa klimatyczna. ONZ mówi, że będzie głod, braki wody i wojny o żywność oraz zdatną do spożycia wodę. Po co nam zatem tyle ludzi, którym nie sposób będzie zapewnić podstawowych warunków do życia? Zmienia się świat, a my ciągle tą demografią, która była na dawne czasy, a które bezpowrotnie mijają.

 • cocpit

  Oceniono 27 razy 25

  Dali 500+ dla niepracujących. Niepracujący kupili więcej wina. Po tanim winie korzeń nie płonie i to jest przyczyna.

 • racionalist

  Oceniono 22 razy 22

  Finlandia. Terytorium nieco wieksze od Polski, populacja 5.5 mln. A jak tam jest milo...

 • rattus-rattus

  Oceniono 20 razy 20

  Co za idiotyzm.
  Po kieszeni to nas uderzy (i to bardzo) postępującej zacofanie infrastruktury i gospodarki spowodowane właśnie wypłatami na pińćset i emerytury na mamusiek-zawodowych reproduktorek.
  Nie ma żadnego kryzysu - mniej ludzi to więcej zasobów dla pozostałych, tańsza żywność, dostępne mieszkania, nie zdewastowana przyroda i oczywiście wyższe płace. Bomba demograficzna - wręcz przeciwnie.
  Wybór jest oczywisty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX