Urzędnicy odwiedzają przedsiębiorców. Skarbówka sprawdza, czy naprawdę istnieją

Pracownicy urzędów skarbowych mogą nieoczekiwanie pojawić się w siedzibach przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się jako płatnicy podatku VAT. To element walki z przestępcami wyłudzającymi zwroty pieniędzy z budżetu państwa. Niektórym utrudnia to jednak rozpoczęcie działalności.
Zobacz wideo

Walka z mafiami podatkowymi znów przybrała na sile. Świadczą o tym doniesienia dotyczące osób, które dopiero zdecydowały się na założenie działalności gospodarczej. Jak donosi serwis Prawo.pl zdarza się, że proces rejestracji przedsiębiorcy przedłuża się, bo urzędnicy wykazują się sporą podejrzliwością. W niektórych wypadkach decydują się nawet na wizytę w siedzibie przedsiębiorcy, by sprawdzić, czy nie jest on podmiotem fikcyjnym. 

Przedsiębiorcy czasami jednak pod danym adresem nie ma, co wydłuża całą procedurę. A to, w skrajnych przypadkach, może nawet decydować o wykreśleniu danego podmiotu z rejestru VAT. 

Urzędnicy mogą wykreślić z rejestru VAT nie tylko nowe firmy, ale również takie, które nagle "zamilkły" - przestały składać deklaracje lub nie odpowiadają na próbę kontaktu ze strony urzędników. Przepisy wprowadzono w zeszłym roku. Na ich mocy, wedle doniesień prasowych, usunięto z rejestru przedsiębiorców kilkaset tysięcy podmiotów. 

Urzędnik nie zastał przedsiębiorcy? Może go wykreślić

Procedury poszczególnych urzędów skarbowych w zakresie weryfikacji nowych podmiotów są różne. Część ogranicza się do telefonu, niektóre jednak "upierają się", że konieczna jest wizyta terenowa. Eksperci zwracają uwagę na to, że współczesny model pracy nie wymaga już "siedzenia w biurze".

Czytaj też: Mateusz Morawiecki proponuje "koalicję chętnych" oraz "czarne i białe" listy płatników VAT w Europie

Do pracy, często zdalnej, wystarczy laptop, z którego można korzystać poza siedzibą firmy. A tą często jest po prostu mieszkanie przedsiębiorcy. 

Za co fiskus może wykreślić z rejestru?

Ministerstwo Finansów na swoich stronach wyjaśnia, kiedy może dojść do wykreślenia podmiotu z rejestru VAT "z urzędu". Dojdzie do tego bez zawiadomienia, kiedy przedsiębiorca poda w zgłoszeniu rejestracyjnym dane niezgodne z prawdą, firma nie istnieje, nie można skontaktować się z właścicielem ani z jego pełnomocnikiem, w przypadku zignorowania wezwania od urzędu skarbowego. 

Urzędnicy mogą też bez ostrzeżenia usunąć firmę z rejestru jeśli nabiorą uzasadnionego podejrzenia, że podmiot bierze udział w tzw. "karuzeli VAT"

Więcej o: