Urzędnicy odwiedzają przedsiębiorców. Skarbówka sprawdza, czy naprawdę istnieją

Pracownicy urzędów skarbowych mogą nieoczekiwanie pojawić się w siedzibach przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się jako płatnicy podatku VAT. To element walki z przestępcami wyłudzającymi zwroty pieniędzy z budżetu państwa. Niektórym utrudnia to jednak rozpoczęcie działalności.
Zobacz wideo

Walka z mafiami podatkowymi znów przybrała na sile. Świadczą o tym doniesienia dotyczące osób, które dopiero zdecydowały się na założenie działalności gospodarczej. Jak donosi serwis Prawo.pl zdarza się, że proces rejestracji przedsiębiorcy przedłuża się, bo urzędnicy wykazują się sporą podejrzliwością. W niektórych wypadkach decydują się nawet na wizytę w siedzibie przedsiębiorcy, by sprawdzić, czy nie jest on podmiotem fikcyjnym. 

Przedsiębiorcy czasami jednak pod danym adresem nie ma, co wydłuża całą procedurę. A to, w skrajnych przypadkach, może nawet decydować o wykreśleniu danego podmiotu z rejestru VAT. 

Urzędnicy mogą wykreślić z rejestru VAT nie tylko nowe firmy, ale również takie, które nagle "zamilkły" - przestały składać deklaracje lub nie odpowiadają na próbę kontaktu ze strony urzędników. Przepisy wprowadzono w zeszłym roku. Na ich mocy, wedle doniesień prasowych, usunięto z rejestru przedsiębiorców kilkaset tysięcy podmiotów. 

Urzędnik nie zastał przedsiębiorcy? Może go wykreślić

Procedury poszczególnych urzędów skarbowych w zakresie weryfikacji nowych podmiotów są różne. Część ogranicza się do telefonu, niektóre jednak "upierają się", że konieczna jest wizyta terenowa. Eksperci zwracają uwagę na to, że współczesny model pracy nie wymaga już "siedzenia w biurze".

Czytaj też: Mateusz Morawiecki proponuje "koalicję chętnych" oraz "czarne i białe" listy płatników VAT w Europie

Do pracy, często zdalnej, wystarczy laptop, z którego można korzystać poza siedzibą firmy. A tą często jest po prostu mieszkanie przedsiębiorcy. 

Za co fiskus może wykreślić z rejestru?

Ministerstwo Finansów na swoich stronach wyjaśnia, kiedy może dojść do wykreślenia podmiotu z rejestru VAT "z urzędu". Dojdzie do tego bez zawiadomienia, kiedy przedsiębiorca poda w zgłoszeniu rejestracyjnym dane niezgodne z prawdą, firma nie istnieje, nie można skontaktować się z właścicielem ani z jego pełnomocnikiem, w przypadku zignorowania wezwania od urzędu skarbowego. 

Urzędnicy mogą też bez ostrzeżenia usunąć firmę z rejestru jeśli nabiorą uzasadnionego podejrzenia, że podmiot bierze udział w tzw. "karuzeli VAT"

Więcej o:
Komentarze (66)
Urzędnicy odwiedzają przedsiębiorców. Skarbówka sprawdza czy naprawdę istnieją
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 26 razy 24

  Oczywiście kontrola nie obejmie słupów umocowanych w lokalnych strukturach właściwej partii, bo oni kradną dla Polski, a tamci to złodzieje.

 • dziurowice

  Oceniono 18 razy 12

  "Wyłudzanie".... słowo-klucz.
  To US wyłudza pieniądze stosując split payment i utrudniając kontrolami zwrot nadpłaty. Dla niepoznaki nazywają to "czynności sprawdzające". Tydzień wyjęty z pracy.
  Kontrahent płaci po 60 dniach, ja vat muszę do miesiaca ze środków obrotowych. I błagać te biurowce o zwrot moich pieniędzy.
  Skandal. już niedługo utrzymacie się sami.

 • izopropanol

  Oceniono 16 razy 12

  Czekałem miesiąc, od zarejestrowania firmy do dostania VAT EU .W końcu przyszła pani inspektor, rozejrzała mi sie po pokoju, ot stoi biurko + komputer czyli wszystko co do roboty potrzebne. Minę miała jakby sie nie wiem czego spodziewała w bloku na 2 piętrze. A czy to moja wina że VAT-owcem musze być czy durnych przepisów ? JDG a musze działać jak korpo z tysiącami pracowników. Uszczelniają, hydraulicy nieszczęśni.

 • arrrgh

  Oceniono 15 razy 11

  Pamiętajcie, w konfrontacji z US zawsze obowiązuje domniemanie winy podatnika.
  Nie ważna jak by się ten czy inny rząd zaklinał, że chce ułatwić przedsiębiorczość, uprościć procedury, jakieś konstytucje dla biznesu, jedno okienko, wiązące interpretacja.... to wszystko ma się nijak do rzeczywistości, w której od jednego urzędnika skarbowego, nieponoszącego osobistej odpowiedzialności, zależy czy jutro nadal będziesz miał firmę, czy musisz się pakować.

 • gazetaoki

  Oceniono 15 razy 9

  czy dobrze rozumiem, że jeśli jestem w szpitalu lub na L4 albo pojechałem na wycieczkę dookoła świata na kilka miesięcy to po powrocie do firmy mogę już jej nie mieć?

 • andrzej2310

  Oceniono 10 razy 8

  Nowy standard państwa prawa wg PIS - wystarczą podejrzenia, a nie dowody

 • zgred151

  Oceniono 9 razy 7

  Kiedy US sprawdzi dewelopera czy odprowadzil podatek od 50 tys zl lapowki ? i czy odwiedzi rydzyka co z darowizna 2 samochodow ?

 • andrzej2310

  Oceniono 9 razy 7

  Potrzebna jest ustawa na wzór rumuński, że jak po 16:00 urzędnik dostaje w łapę, to nie jest to łapówka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX