Hasła można odgadnąć, WiFi to furtka dla przestępców. Trzy zasady bezpiecznego korzystania z sieci

Przestępcy znają nasze zwyczaje i wiedzą, że lubimy wygodę - zapisujemy hasła w dostępnych miejscach, korzystamy w z publicznych hot-spotów Wi-Fi, ignorujemy aktualizacje. Specjaliści radzą jak w prosty sposób pokrzyżować plany hakerom.

W 2016 dyrektor FBI, James Comey radził, by zakrywać kamery internetowe wbudowane lub podłączane do komputerów. Wielu osobom uświadomiło to jakimi narzędziami dysponują cyberprzestępcy i do jakich działań mogą się posunąć. Wykorzystanie prywatnych informacji w celu szantażu wzbudza obawy chyba każdego użytkownika sieci.

Czy powinniśmy zatem zrezygnować z korzystania z Internetu? W obecnych czasach nie wydaje się to możliwe choćby ze względu na fakt jak wiele obowiązków zawodowych wymaga użycia sieci. Pozostaje nam nauczyć się przestrzegać zasad, które pozwolą znacznie zmniejszyć ryzyko, że padniemy ofiarą cyberataku.

>>> Lubisz swój smartfon? Hakerzy też go lubią. Za dane, które im daje. Oto kilka sposobów na ochronę

Zobacz wideo

Nie zapisuj haseł na dysku

Specjaliści radzą, aby nie zapisywać haseł w miejscach, do których mogą mieć dostęp niepowołane osoby - na przykład na koncie pocztowym. W kluczowych aplikacjach najlepiej wykorzystywać system podwójnego uwierzytelniania np. Cisco Duo Security, gdyż istnieje ryzyko, że hasło może wyciec lub zostanie po prostu odgadnięte. Dla każdego serwisu czy aplikacji powinniśmy wybrać inne hasło, aby zminimalizować straty w przypadku wycieku, któregoś z nich. Aby nad nimi zapanować, można skorzystać z managera haseł np. KeePass.

Dbaj o aktualizacje

Korzystanie najnowszych wersji systemów i programów, chociażby przeglądarki internetowej, może chronić przed atakiem. Dlatego tak istotne dla bezpieczeństwa są aktualizacje automatyczne. Z tych samych powodów niebezpieczne jest korzystanie z systemów, które łatek bezpieczeństwa już nie otrzymują.

Czytaj też: Czy zaklejanie kamery w laptopie to przejaw paranoi? Uważaj na to, co robisz w sieci

To poleganie na starych systemach, takich jak Windows XP, uczyniło robaka WannaCry, jednego z najgłośniejszych w ostatnich latach, tak skutecznym narzędziem ataku. 

WiFi to też narzędzie ataku

Nie należy podłączać się do nieznanych sieci Wi-Fi, korzystając z urządzeń służbowych. Jeżeli tego wymaga np. charakter pracy warto stosować oprogramowanie VPN. Korzystając ze zdalnego pulpitu należy upewnić się, że zarówno proces logowania jak i późniejsza sesja będą zabezpieczone mocnymi mechanizmami szyfrowania. Pracownicy posiadający konto administratora powinni możliwie często korzystać z profilu o ograniczonych uprawnieniach, w szczególności wykonując codzienne zadania.

O tym jak intensywnie przestępcy poszukują naszych danych świadczy wyciek z początku roku. Eksperci od bezpieczeństwa odkryli w sieci zbiór danych zawierający 87 GB poufnych informacji takich jak adresy e-mail, hasła i adresy IP ofiar ataków. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Hasła można odgadnąć, WiFi to furtka dla przestępców. Trzy zasady bezpiecznego korzystania z sieci
Zaloguj się
 • senseiek

  Oceniono 3 razy 1

  jak ktoś zakleja kamerkę w laptopie to co z mikrofonem? kamerami w telefonach? mikrofonami w telefonach? trzeba być konsekwentnym. ..

 • cyfrowisko

  0

  Przydatne wskazówki. Zapraszamy na Cyfrowisko.pI, gdzie mówimy m.in. o konieczności aktualizacji, zabezpieczaniu routera i najpopularniejszych metodach przestępców.

 • mypetroniusz-ak-25

  0

  ...a co na to rodo,co na to???Po jakie gó...no to wymyślili???

 • kropka9991

  0

  A jak będzie brzmieć ten artykuł w wersji dla osób starszych, niedowidzących i bez wiedzy o technologii?

 • druga_wieza

  Oceniono 8 razy 0

  Bzdury z tym hasłem do WiFi.
  Faktycznie, hasło można odgadnąć. Wszystko można odgadnąć, tylko czasami to dosyć mało prawdopodobne i dla włamywacza zwykle mało korzystne.

 • no.idea.pro

  Oceniono 1 raz -1

  Jeśli najpopularniejsze hasła na swiecie to 1234, mama, hasło lub admin, to nietrudno je odgadnąć :D

 • uploadhelski

  Oceniono 8 razy -2

  Odgadnięcie hasła? Raczej niemożliwe. Natomiast możliwe jest podstawienie własnej sieci WiFi o nazwie identycznej z hakowaną, z anteną silniejszą od hakowanej. Klient loguje się do "swojej" sieci WiFI, wpisuje hasło, sieć mu odpowiada, że hasło jest nieprawidłowe, klient powtarza hasło - sieć hakerska potwierdza - login OK. Co ciekawe, taką sieć podstawioną przez hackerów może być też sieć 3G, LTE jakiegoś operatora! Transceivery, moduły stacji można kupić. I podstawić własną sieć "niby-range" czy "niby - plus" itp. Przypadki rzadkie, ale tak działają potężni oszuści, nie jakieś płotki męczące się "odgadywaniem" haseł. Jest wiele innych metod, ale zawsze sprzężenie sprzętu i oprogramowania daje większą moc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX