"Wiadomości" TVP: Za pięć lat Polska zrówna się ze Szwajcarią. Zapomniały tylko podać w czym

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Polska za rok przegoni Tajwan, a za pięć lat zrówna się ze Szwajcarią - podały w jednym z materiałów niedzielnego głównego wydania "Wiadomości" TVP. W czym? Tego już nie podano.
Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Polska za rok przegoni Tajwan, a za pięć lat zrówna się ze Szwajcarią

- można było usłyszeć na koniec jednego w materiałów w niedzielnym wydaniu "Wiadomości" TVP. Pod jakim względem zrównamy się ze Szwajcarią? Tego już zapomniano dodać. Mowa była o gospodarce - o tym, że "rząd Zjednoczonej Prawicy może sobie pozwolić na realizację programów prospołecznych, bo sprzyja temu dobra sytuacja budżetowa i rozwijająca się gospodarka". Ale nawet w tym kontekście wizja dogonienia Szwajcarii już za pół dekady to coś, co budzi ogromne zaskoczenie.

O jakie zdanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego chodziło w "Wiadomościach" TVP? O nominalny poziom Produktu Krajowego Brutto. Faktycznie, zgodnie z aktualnymi prognozami MFW, o ile w 2018 r. cała polska gospodarka była warta ok. 586 mld dolarów amerykańskich, to w 2024 r. - jeśli sprawdzą się przewidywania analityków instytucji - będzie to już blisko 883,9 mld dolarów. Wtedy PKB Szwajcarii będzie wartościowo wynosiło 884,3 mld dolarów. Różnica faktycznie minimalna, szczególnie biorąc pod uwagę, że w 2018 r. PKB Szwajcarii wynosiło ok. 704 mld dolarów, czyli o blisko 120 mld dolarów więcej niż Polski.

.. źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

W PKB per capita już nie tak optymistycznie

Żeby nie było wątpliwości - polska gospodarka rozwija się w bardzo dobrym tempie. Świetnie, że pod względem wartości towarów i usług, które wytwarzamy, przebijamy kolejne kraje. Warto natomiast pamiętać, że dogonienie Szwajcarii pod względem nominalnego PKB za pięć lat nie będzie oznaczało, że w Polsce będzie się żyło jak w Szwajcarii. 

Tyle, że porównywanie siły gospodarek nominalną wartością PKB nie jest dobrą metodą badania tego, czy jeden kraj goni drugi pod względem jakości życia obywateli, poziomu ich zamożności itd. Dla takich konfrontacji znacznie lepszy jest wskaźnik PKB per capita, czyli PKB na osobę. Pokazuje on bowiem, jak z tej siły gospodarki "przypada" przeciętnie na jedną osobę. 

W tym względzie niestety jeszcze długo Szwajcarii nie dogonimy, zresztą Tajwanu również. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w 2018 r. polskie PKB per capita wynosiło ok. 15,4 tysiąca dolarów amerykańskich. W Tajwanie było to ok. 25 tys. dolarów amerykańskich, w Szwajcarii aż blisko 83 tys. Jak będzie w 2024, według prognozy MFW? Wówczas PKB na głowę w Polsce ma wynosić ok. 23,4 tys. dolarów, w Tajwanie 33,8 tys., w Szwajcarii 97 tys.

.. źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Te różnice wynikają oczywiście z tego, że o ile Polska liczy obecnie około 38,5 mln mieszkańców, to Szwajcaria ok. 8,5 mln, a Tajwan niespełna 24 mln.

Szydło chwaliła się prześcignięciem Szwecji

Również samym nominalnym PKB posługiwała się w maju br. Beata Szydło, gdy porównywała Polskę i Szwecję. Była premier pisała wtedy na Twitterze, że "polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej". 

Po pierwsze, Szydło nie pokusiła się wówczas o porównanie w ujęciu "per capita". Po drugie, wystarczy spojrzeć na wykres od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (z którego była premier wzięła liczby), by zauważyć, że informacja o "pierwszym w historii" przegonieniu Szwecji przez Polskę było bzdurą. W takim ujęciu, jakie w swoim tweecie zaproponowała Szydło - czyli w porównaniu nominalnego PKB w dolarach amerykańskich - polska gospodarka była większa od szwedzkiej już w latach 2008-2009.

.. źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Czytaj więcej: Beata Szydło chwali się, że polska gospodarka jest większa od szwedzkiej. Zapomniała o jednym kluczowym fakcie

Dolar ma duże znaczenie

Na marginesie jeszcze jedna uwaga metodologiczna. Warto zwrócić uwagę, że porównanie nominalnego PKB Polski, Szwajcarii i Tajwanu jak na pierwszym wykresie w tym artykule odbywa się przy przeliczeniu na dolary amerykańskie. To oznacza, że wahania kursu amerykańskiej waluty w stosunku do złotego, franka szwajcarskiego czy dolara tajwańskiego mogą zaburzyć prognozy (zarówno "na plus" dla Polski, jak i "na minus"). Tak było choćby w drugiej połowie poprzedniej dekady, gdy najpierw mocno taniejący dolar wobec złotego (przy znacznie mniejszych ruchach kursu CHF/USD) sprawił, że polski nominalny PKB niemal zrównał się ze szwajcarskim, a potem - gdy złoty zaczął się bardzo mocno osłabiać wobec dolara, znów PKB Szwajcarii w przeliczeniu na dolary amerykańskie nam "odjechało". 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (355)
Wiadomości TVP: Za pięć lat Polska zrówna się ze Szwajcarią. O jednym szczególe zapomniano
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 104 razy 94

  Kwinto miał więcej finezji z tą Szwajcarią, a podróż Kramera do Zgierza kosztowała mniej niż lot Kuchcińskiego do Radomia.
  Ucho od śledzia.

 • ar.co

  Oceniono 71 razy 59

  Najwyraźniej Kur.Vizja reaktywowała tego mistrza propagandy z czasów Gierka, który wymyślił hasło "Polska ósmą gospodarką świata".

 • andrzej2310

  Oceniono 65 razy 57

  Podzielmy sobie polskie PKB, szwedzkie, tajwańskie, czy szwajcarskie przez ilość ludności. I co z tego wynika? Że Polska wyprzedzi Szwajcarię? Chyba w ilości śmieci, he he

 • jael53

  Oceniono 57 razy 49

  Możliwe, że PiS ma jakiś program, jak zrównać populację Polski ze szwajcarską (w szydlej wersji - ze szwedzką). I też możliwe, że zapaść służby zdrowia oraz rynku farmaceutycznego to są elementy tego programu.

 • calmy

  Oceniono 55 razy 47

  Polska już dawno wyprzedziła Szwajcarię w wielu dziedzinach.
  Produkujemy więcej palet. Prowadzimy również bezdyskusyjnie w produkcji wideł i motyk. No i wydobywamy bez porównania więcej węgla kamiennego, nie mówiąc już o wydobyciu siarki i produkcji nawozów sztucznych. Co jest wprawdzie łatwe, bo w Szwajcarii węgla się nie wydobywa, siarki zresztą też nie, ale zawsze jest to jakiś sukces i cieszy.

 • gaz-wegaz

  Oceniono 51 razy 41

  Oj - dorośli ludzie, a nie pamiętają: to wszystko już było. Nasza kiełbasa przegoni ich kiełbasę!

 • dna_low

  Oceniono 43 razy 37

  Panie Jerzy Urban - w porównaniu z obecną propagandą tvpis byłeś Pan cienias. TVP PRL do pięt im nie dorasta.

 • puszka-3

  Oceniono 36 razy 28

  Czyli według Wiadomości niedługo będziemy udzielali szwajcarom kredytów w złotówkach a oni będą stli po nie w kolejkach.
  PiS ma nadzieje , że jego elektorat w to uwierzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX