Aukcja koni Pride of Poland musiała się udać. Białobok: "Inaczej nie byłoby już żadnych szans"

Robert Kędzierski
Jerzy Białobok, były prezes stadniny koni w Michałowie, w rozmowie z Gazeta.pl skomentował wyniki aukcji Pride of Poland 2019. Jego zdaniem gdyby koni nie udałoby się sprzedać, branża nie miała by już szans, by się odbudować.

Aukcja koni Pride of Poland, która miała miejsce w stadninie w Janowie Podlaskim, zakończyła się najlepszym od kilku lat wynikiem. Kupców znalazło bowiem 14 koni, a łączna kwota transakcji to 1 mln 395 tys. euro.

O komentarz do aukcji poprosiliśmy Jerzego Białoboka, byłego prezesa stadniny koni w Michałowie. W rozmowie z Next Gazeta.pl stwierdził, że wynik aukcji, jak na dzisiejsze czasy, jest bardzo dobry - najdroższą klacz sprzedano za 400 tys. euro, co jest dobrym wynikiem.

Ja uważam jednak, że podczas aukcji wystawiono za dużo dobrych koni, co jednak jest zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę ogólną sytuację stadniny, która musi się utrzymać z dochodu osiągniętego na aukcji. 

- dodał Jerzy Białobok.

Wyjaśnił też na czym polega główny problem stadnin w Janowie i Michałowie, które w ostatnim czasie notowały złe wyniki finansowe. 

Gdyby nie ostatnia aukcja nie byłoby już żadnych szans, że ten rynek się w ogóle odbuduje. 

Wyjaśnił też, że jego zdaniem stadniny powinny być lepiej zarządzane.

Myśmy również sprzedawali na aukcjach bardzo dobre konie, ale w tym samym czasie rodziły się nowe, równie dobre. Ten łańcuch został w mojej ocenie zachwiany przez złe zarządzanie. W stadninach nie widać dobrych młodych koni.

Przyznał też, że zarządzanie stadninami wymaga dobrego przygotowania i doświadczenia. "Trzeba czasu, żeby się tego nauczyć" - wyjaśnił. 

>>> "Jedyne, czego żałują politycy PiS, to że się wydało". Komentarze polityczne po dymisji Kuchcińskiego

Zobacz wideo

Zwolniony, ale zarzuty nigdy nie potwierdzone 

Jerzy Białobok jest polski hodowcą, absolwentem poznańskiej Akademii Rolniczej. W 1997 r. został dyrektorem stadniny w Michałowie. W lutym 2016 r. odwołała go ANR. Białoboka na krótko zastąpiła 28-letnia Anna Durmała, zootechnik, która została p.o. prezesa stadniny.

Czytaj też: Stadnina w Janowie Podlaskim ze stratą ponad 3 mln zł. Do tego fatalne warunki dla krów, "odchody w poidłach"

Wśród powodów zwolnienia Białoboka wymieniano m.in.: dopuszczenie przez zarząd do pobierania przez zagranicznych kontrahentów większej liczby zarodków niż dopuszczają to polskie regulacje oraz konstruowanie umów z partnerami zagranicznymi w taki sposób, że nie zabezpieczały one interesów stadniny i ograniczały możliwości dochodzenia roszczeń. Podsumowanie audytu, początkowo utajnionego, tych zarzutów nie potwierdza. "Brak istotnych uchybień” - czytamy w podsumowaniu dokumentu. 

Więcej o:
Komentarze (118)
Aukcja koni Pride of Poland musiała się udać. Białobok: "Inaczej nie byłoby już żadnych szans"
Zaloguj się
 • zdziwiony6

  Oceniono 44 razy 34

  naprawiaja problem, który sami stworzyli. Najpierw, w ciągu kilku miesięcy, ekipa PiSu zniszczyła dorobek ponad 100 lat. Teraz ci sami ludzie próbują to odkręcić. Jeśli im się uda to ogłoszą się zbawcami Janowa Podlaskiego.

 • niezalany

  Oceniono 39 razy 29

  taka przedwoborcza bezsensowna wyprzedaż rodowych sreber... najlepsze konie zostawia się do dalszej hodowli, wie to każdy oprócz tępych pis-dzielskich parweniuszy

 • mjs05

  Oceniono 32 razy 26

  PiS wyprzedaje "klejnoty rodowe" byle tylko dobrze wypaść w roku wyborczym.

 • wpac

  Oceniono 36 razy 26

  Po nas może być potop. Byle kasa się zgadzała. Za rok ktoś inny będzie się martwił.

 • art_102

  Oceniono 30 razy 24

  Gdzie tu sukces? Chyba w porównaniu z ostatnimi dwoma latami.
  Za 14. koni uzyskali taką samą kwotę, jaką w 2015 na aukcji poszedł jeden - 10. letnia, siwa klacz poszla za 1,4 mln euro, a potem wywalili szefów i stadnin.e przejęła dobra zmiana i zrobiła to, co robi ze wszystkim czego sie tknie.
  Pomijam już to, ze pozbyli się najlepszych koni, nie mając godnych, młodych następcow. Ale co tam hodowla, co tam stadnina, ważne żeby wynik był. Po trupach do celu.

 • krzych.korab

  Oceniono 32 razy 22

  Pamiętam że kiedyś JEDNEGO konia sprzedano za taką cenę jeżeli nie wyższą. Teraz kolejny sukces PiS sprzedali 14 koni. Brawo PiS.

 • boo-boo

  Oceniono 29 razy 21

  Widziałem wypowiedz jakiegoś pajaca z zarządu, który suszę i brak siana wini za wynik ujemny stadniny.

 • fakduck

  Oceniono 31 razy 21

  Polowa kupców podstawiona przez dojną zmianę, żeby wykręcić dobry wynik. Oszuści i złodzieje...

 • plutoniczna

  Oceniono 27 razy 19

  To nie była aukcja tylko wyprzedaż garażowa.
  PiS musi mieć "sukces " za każdą cenę by to rozgrywać propagandowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX