ZUS zwiększa kontrole. Tylko na Podkarpaciu zakwestionował zwolnienia lekarskie na 900 tys. zł

Jak donosi TVN24 BiS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w toku przeprowadzonych na Podkarpaciu kontroli zakwestionował łączną liczbę zwolnień lekarskich na sumę prawie 900 tys. zł. Co więcej, rośnie kwota wstrzymanych świadczeń w całym kraju.

Serwis, powołując się na rzecznika ZUS, poinformował, że urzędnicy przeprowadzili w regionie Podkarpacia od stycznia do czerwca 2019 r. kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich. Mowa o 4839 osobach.

W konsekwencji wobec 433 osób cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 602,5 tys. zł. Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Na ich skutek 721 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 286 tys. zł

- skomentował regionalny rzecznik ZUS Wojciech Dyląg, cytowany przez TVN24 BiS.

Kontrole ZUS w całym kraju

Urzędnicy ZUS poinformowali o wzmożonych kontrolach orzecznictwa i wykorzystania zwolnień lekarskich w całym kraju. Zakład szczyci się tym, że - jak twierdzi - w pierwszym półroczu 2019 r. zakwestionował świadczenia chorobowe na kwotę blisko dwukrotnie wyższą niż w 2017 r.

W pierwszym półroczu tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 324 tys. kontroli osób na zwolnieniach lekarskich. W ich następstwie wstrzymana została wypłata 21,1 tys. zasiłków chorobowych na kwotę blisko 19,2 mln zł

- podał ZUS. Urzędnicy podkreślają jednocześnie znaczne zwiększenie skuteczności kontroli:

W ubiegłym roku bowiem decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń było niecałe 15 tys., a przed dwoma laty nieco ponad 10,5 tys. Kwota wstrzymanych świadczeń sięgnęła natomiast odpowiednio 12,6 mln zł w 2018 r. i 6,9 mln zł w 2017 r.

Obniżone świadczenia

Jak zapewniają urzędnicy, poza przeprowadzeniem kontroli i weryfikacją nieprawidłowości ZUS może ograniczyć wysokość wypłacanych świadczeń chorobowych w stosunku do osób na zwolnieniu lekarskim, wobec których ustał tytułu ubezpieczenia.

Na skutek takich decyzji wysokość ograniczonych wypłat sięgnęła w pierwszym półroczu 2019 r. blisko 84,9 mln zł. Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych w pierwszym półroczu 2019 r. wyniosła 104,2 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (42)
ZUS zwiększa kontrole. Tylko na Podkarpaciu zakwestionował zwolnienia lekarskie na prawie 900 tys. zł
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 14 razy 8

  Nic tu mi nie gra. Jesteśmy narodem katolickim, skąd ta skłonność do przekrętów. Jak można pana Kaczyńskiego oszukiwać. Bo przecież państwo to On!

 • udet1124

  Oceniono 5 razy 5

  Napiszcie ze w przypadku etatu ZUS interesują zwolnienia powyżej 30 dni bo za te płaci.

 • naw18

  Oceniono 8 razy 4

  A taki bogobojny, prawy a sprawiedliwy tam narod , na tym Podkarpaciu...

 • mawik_net

  Oceniono 10 razy 4

  Niemożliwe , na tym katolickim podkarpaciu? Oszukują , kradną ?

 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 9 razy 3

  Bardzo dobrze panie ZUS-sie. Pałą, pałą tych z Podkarpacia. Myśleli, że jak PiS wybiorą, to pieczone gołąbki same polecą do gąbki. Nie ma to tamto, teraz to dopiero trzeba za3,14erdalać aby starczyło na te wszystkie frukta. Jak to mówią nie ma darmowych obiadów 😂😂😂.

 • tommms

  Oceniono 2 razy 2

  Napiszcie też, jak komisje zusowskie traktują osoby, które na prawdę są chore i jak najbardziej powinny być na chorobowym. Upokarzanie, szydzenie, rynsztokowa ironia, i przede wszystkim: brak wiedzy medycznej. Chętnie opiszę szerzej przypadek mojej partnerki, chorej na depresję (na każdym kroku starano się udowodnić symulację, posługując się żenującymi argumentami, odsłaniającymi jedynie brak podstawowej wiedzy medycznej).

 • kmwsm

  Oceniono 6 razy 2

  W Ameryce donald Trumpa, przyjaciela PiSu, nie ma zwolnien L4, nie ma sanatoriow, nie ma kodeksu pracy. Kop w d... i wont na ulice. Dlaczego wiec PiS i jego bidny elektorat tak kocha Trumpa?

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 1 raz 1

  Fajna manipulacja.
  Zapomnieliście tylko napisać, że najwięcej lewych zwolnień wyłapano w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i opolskim.

 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  900 tysięcy? Na całym Podkarpaciu?
  Góra urodziła mysz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX