Największy bank w Polsce w trzy miesiące zarobił ponad 1 mld zł. Wyniki PKO BP powyżej oczekiwań

PKO BP wyraźnie zwiększa zysk i przebija oczekiwania analityków. Największy bank w Polsce zarobił w drugim kwartale "na czysto" 1,2 mld zł. W całym pierwszym półroczu zysk netto przekroczył 2 mld zł.

PKO BP opublikował raport finansowy za pierwsze półrocze. Wynika z niego, że w drugim kwartale bank miał ponad 1,2 mld zł zysku netto. Analitycy spodziewali się nieco słabszego wyniku.

PKO BP zwiększa zysk

To wyraźna poprawa w stosunku do tego samego okresu rok temu - w drugim kwartale 2018 PKO BP zarobił "na czysto" 933 mln zł, co oznacza wzrost o 30 proc. Wynik z tytułu odsetek wzrósł do 2,538 mld zł z 2,287 mld zł, a wynik z tytułu prowizji i opłat do 760 mln zł z 745 mln zł rok wcześniej.

W całym pierwszym półroczu PKO BP zanotował ponad 2 mld zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej - o 23 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Jak pisze bank w komunikacie, na taki wynik wpłynęły:

 • poprawa wyniku na działalności biznesowej o 11,6 proc. rok do roku, głównie dzięki wzrostowi wyniku z tytułu odsetek,
 • wzrost kosztów działania o 3,9 proc. rok do roku - PKO BP wyjaśnia, że były to głównie koszty regulacyjne związane ze wzrostem składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
 • mniejsze odciążenie z tytułu odpisów i utraty wartości - czyli bankowi mniej ciążą niespłacane kredyty.

Akcja kredytowa rośnie

PKO BP podał też, że portfel kredytów i pożyczek, jakich udzielił klientom, wzrósł na koniec drugiego kwartału do ponad 238 miliardów złotych netto. Główną pozycją są kredyty mieszkaniowe, z udziałem na poziomie 48,5 proc. oraz gospodarcze - 39,8 proc. W pierwszym półroczu finansowanie udzielone podmiotom gospodarczym wzrosło o 3,5 mld zł, w przypadku hipotek wzrost wyniósł 2,5 mld zł.

Jeśli chodzi o depozyty klientów, to na koniec czerwca ich poziom wynosił 238 mld zł, co oznacza spadek o 700 mln zł od początku roku. Największą pozycję w tej kategorii stanowią depozyty ludności - 74 proc., dalej znalazły się depozyty podmiotów gospodarczych z udziałem na poziomie 21 proc.

PKO BP to największy działający w Polsce bank. Na koniec drugiego półrocza wartość jego aktywów sięgnęła 328,99 mld zł. Bank ma 17,9-procentowy udział w rynku kredytów i 17,8-procentowy udział w rynku oszczędności. Bank podał też, że był liderem rynku sprzedaży kredytów mieszkaniowych dla osób fizycznych z udziałem na poziomie 27 proc.

PKO BP jest notowany na giełdzie w Warszawie od 2004 roku. Największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa - ma 29,43 proc. udziałów. Pozostali duzi akcjonariusze to OFE i TFI.

Więcej o:
Komentarze (51)
PKO BP powyżej oczekiwań. Największy bank w Polsce w trzy miesiące zarobił ponad 1 mld zł
Zaloguj się
 • 7rybek

  Oceniono 17 razy 9

  Nie zarobił tylko złupił ze swoich klientów od których bierze na 0 % a daje na 12%. To gorsze niż mafia.

 • franclajn

  Oceniono 7 razy 7

  Mając taką liczbę starszych klientów to żaden sukces, bo oferują bardzo niskie odsetki od lokat.

 • js08836

  Oceniono 6 razy 4

  Wystarczyło podnieść o 3-5 % oprocentowanie kredytów , to zyska były o 1/3 wyższy. Idzie to w parze na złodziejskim oprocentowaniu lokat minus podatek Belki. Wredne pisory się zarzekali że, jak dojdą do władzy ( czyt: koryta ), to ten niesprawiedliwy podatek zlikwidują. Że obniżą VAT do 22 %, a kwota wolna od podatku osiągnie pułap 8 tys. zł. Złodziej nie zna słowa uczciwość, prawdomówność z pozostałymi synonimami tych słów. Mówisz złodziej, widzisz PiS.

 • aaaby86

  Oceniono 10 razy 4

  Tylko fajnie by było gdyby zarobił tyle na rynkach zagranicznych a nie na Polakach, to nie jest chyba wielka sztuka, że państwowy bank zarabia krocie w Polsce?

 • 5-mamuska

  Oceniono 3 razy 3

  To z Banku PKO BP miał dostać pieniądze= 200 mln. zł, "bez żadnego trybu", poseł Jarosław K. - na swoje marzenia pt. "Dwie, WIEŻE " !!!!!!!!

 • Jan Kos

  Oceniono 7 razy 3

  PKO? Nigdy!!! Trzymając tam konto finansujesz PiSobolszewię !!!

 • van_norden

  Oceniono 7 razy 3

  Zarobił na emerytach, którzy oszczędzają na pogrzeb. Chwalebne

 • vibhisana

  Oceniono 8 razy 2

  Jestem aktywny na rynku handlu elektronicznego, ale do tej pory NIC nie pożyczyłem w PKO BP. Zniechęcają warunki pożyczek. Głupi Alior czy Paribas działają sprawniej w tej dziedzinie we współpracy ze sprzedawcami dóbr na raty. Słynną "miniratkę-zdzieratkę" niech sobie wsadzą w dziurawe skarpety - Cwaniaki-Urzędasy z nadania Jedyno-Partyji!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX