Polacy kupują mieszkania na potęgę. Banki udzieliły najwięcej kredytów od ponad 10 lat

Związek Banków Polskich odnotował w II kwartale 2019 r. wyraźny wzrost na rynku kredytów mieszkaniowych w porównaniu z kwartałem I - zarówno pod względem liczby zawieranych z bankami umów, jak i ich wartości. Wydano też rekordową liczbę pozwoleń na budowę.

ZBP poinformował, że w II kwartale banki udzieliły prawie 59 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 16,4 mld zł. Oznacza to znaczący wzrost, bo o 20,95 proc., wobec I kwartału 2019 r. Samych zawartych umów było o 17,24 proc. więcej niż kwartał wcześniej.

Kredyty mieszkaniowe w górę

Z raportu opublikowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że "poziom akcji kredytowej w II kwartale 2019 r. był najwyższy od 42 kwartalnych obserwacji".

Wartość udzielonych kredytów w wysokości 16,5 mld zł osiągnęła poziom z III kw. 2008 r. - ostatniego kwartału przed dotarciem do Polski kryzysu subprime. Rekordowa - najwyższa od 31 kwartałów - była również liczba udzielonych kredytów

- skomentował dr Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Rynku Nieruchomości w ZBP.

>>> Posłuchaj, co ekspert ma do powiedzenia o nadciągającej burzy na rynku nieruchomości.

Zobacz wideo

Co więcej, z raportu związku banków wynika, że wzrosła także średnia wartość kredytu mieszkaniowego.

Wyniosła 276 622 zł - o 3,17 proc. więcej niż trzy miesiące wcześniej.

II kwartał rynku kredytowo-mieszkaniowego w liczbachII kwartał rynku kredytowo-mieszkaniowego w liczbach ZBP

Rekordowa liczba pozwoleń na budowę

Nie obeszło się bez zmian dla rynku nieruchomości. Największa dotyczy zezwoleń na budowę, których w porównaniu z początkiem roku było o niemal 25 proc. więcej. Na stałym, wyższym od analogicznego okresu w roku poprzednim, utrzymuje się liczba mieszkań oddanych do użytkowania.

Wzrost liczby wydanych w II kwartale pozwoleń na budowę wyniósł prawie 25 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i jest najlepszym wynikiem od początku statystyk notowanych przez GUS. Liczba rozpoczętych budów wzrosła w okresie od kwietnia do czerwca o prawie 15 proc. Natomiast pula mieszkań oddanych do użytkowania w badanym kwartale pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału. W pierwszym półroczu 2019 r. deweloperzy wybudowali 58 765 mieszkań, czyli o 22,06 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku

- podsumował dr Jacek Furga.

Ceny w górę, metraż w dół

Najwyższe transakcje dotyczące nieruchomości miały miejsce w Warszawie (całkowita średnia cena transakcyjna na poziomie 459 026 zł), a najniższe w aglomeracji katowickiej (191 033 zł). Co ciekawe, dalszy wzrost cen skutkuje spadkiem średniej powierzchni użytkowej nabywanych mieszkań do 53 mkw.

Przeciętny metraż mieszkania w II kwartale 2019 r.Przeciętny metraż mieszkania w II kwartale 2019 r. ZBP

Z raportu wynika, że największe mieszkania sprzedawały się we Wrocławiu, gdzie średni metraż lokalu wyniósł 56,72 mkw, a najniższą średnią powierzchnię mieszkań odnotowano w Krakowie - 50,01 mkw.

Po niewielkiej zadyszce w I kw. bieżącego roku sektorowa machina związana z produkcją mieszkań znowu rusza do przodu. Więcej kredytów i większe kredyty, bo droższe mieszkania; mieszkania droższe, bo brakuje materiałów, ziemi i pracowników, więc rosną koszty, w tym płace; rosnące płace to rosnące dochody w sektorze i w konsekwencji popyt w gospodarce

- podsumował sytuację w sektorze nieruchomości i kredytów mieszkaniowych prof. Jacek Łaszek ze Szkoły Głównej Handlowej.

Więcej o: