Polacy kupują mieszkania na potęgę. Banki udzieliły najwięcej kredytów od ponad 10 lat

Związek Banków Polskich odnotował w II kwartale 2019 r. wyraźny wzrost na rynku kredytów mieszkaniowych w porównaniu z kwartałem I - zarówno pod względem liczby zawieranych z bankami umów, jak i ich wartości. Wydano też rekordową liczbę pozwoleń na budowę.

ZBP poinformował, że w II kwartale banki udzieliły prawie 59 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 16,4 mld zł. Oznacza to znaczący wzrost, bo o 20,95 proc., wobec I kwartału 2019 r. Samych zawartych umów było o 17,24 proc. więcej niż kwartał wcześniej.

Kredyty mieszkaniowe w górę

Z raportu opublikowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że "poziom akcji kredytowej w II kwartale 2019 r. był najwyższy od 42 kwartalnych obserwacji".

Wartość udzielonych kredytów w wysokości 16,5 mld zł osiągnęła poziom z III kw. 2008 r. - ostatniego kwartału przed dotarciem do Polski kryzysu subprime. Rekordowa - najwyższa od 31 kwartałów - była również liczba udzielonych kredytów

- skomentował dr Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Rynku Nieruchomości w ZBP.

>>> Posłuchaj, co ekspert ma do powiedzenia o nadciągającej burzy na rynku nieruchomości.

Zobacz wideo

Co więcej, z raportu związku banków wynika, że wzrosła także średnia wartość kredytu mieszkaniowego.

Wyniosła 276 622 zł - o 3,17 proc. więcej niż trzy miesiące wcześniej.

II kwartał rynku kredytowo-mieszkaniowego w liczbachII kwartał rynku kredytowo-mieszkaniowego w liczbach ZBP

Rekordowa liczba pozwoleń na budowę

Nie obeszło się bez zmian dla rynku nieruchomości. Największa dotyczy zezwoleń na budowę, których w porównaniu z początkiem roku było o niemal 25 proc. więcej. Na stałym, wyższym od analogicznego okresu w roku poprzednim, utrzymuje się liczba mieszkań oddanych do użytkowania.

Wzrost liczby wydanych w II kwartale pozwoleń na budowę wyniósł prawie 25 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i jest najlepszym wynikiem od początku statystyk notowanych przez GUS. Liczba rozpoczętych budów wzrosła w okresie od kwietnia do czerwca o prawie 15 proc. Natomiast pula mieszkań oddanych do użytkowania w badanym kwartale pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału. W pierwszym półroczu 2019 r. deweloperzy wybudowali 58 765 mieszkań, czyli o 22,06 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku

- podsumował dr Jacek Furga.

Ceny w górę, metraż w dół

Najwyższe transakcje dotyczące nieruchomości miały miejsce w Warszawie (całkowita średnia cena transakcyjna na poziomie 459 026 zł), a najniższe w aglomeracji katowickiej (191 033 zł). Co ciekawe, dalszy wzrost cen skutkuje spadkiem średniej powierzchni użytkowej nabywanych mieszkań do 53 mkw.

Przeciętny metraż mieszkania w II kwartale 2019 r.Przeciętny metraż mieszkania w II kwartale 2019 r. ZBP

Z raportu wynika, że największe mieszkania sprzedawały się we Wrocławiu, gdzie średni metraż lokalu wyniósł 56,72 mkw, a najniższą średnią powierzchnię mieszkań odnotowano w Krakowie - 50,01 mkw.

Po niewielkiej zadyszce w I kw. bieżącego roku sektorowa machina związana z produkcją mieszkań znowu rusza do przodu. Więcej kredytów i większe kredyty, bo droższe mieszkania; mieszkania droższe, bo brakuje materiałów, ziemi i pracowników, więc rosną koszty, w tym płace; rosnące płace to rosnące dochody w sektorze i w konsekwencji popyt w gospodarce

- podsumował sytuację w sektorze nieruchomości i kredytów mieszkaniowych prof. Jacek Łaszek ze Szkoły Głównej Handlowej.

Więcej o:
Komentarze (110)
Polacy kupują mieszkania na potęgę. Banki udzieliły najwięcej kredytów od ponad 10 lat
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 21 razy 15

  Żeby tylko nie jęczeli, że nie mają z czego spłacać i ich banki oszukały i państwo ma im pomóc itd.

 • tomalamas

  Oceniono 17 razy 9

  Znaczy się idzie kryzys. Banki zaczynają wciskać kredyty przez telefon, hipoteki puchną... tylko czekać aż wszystko znowu pierdyknie.

 • metaxo

  Oceniono 16 razy 8

  Suweren ma bal na Titanicu. Lub bardziej na MS Kaczucha.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 16 razy 8

  Inflacja, upadek waluty. Nie dziwię się ludziom, że uciekają w nieruchomości. Przy okazji prezes NBP utrzymuje niskie stopy, więc kredyt jest darmowy. No i nie podwyższy stóp, bo tego chce partia.
  Tylko kupować.

 • old_roughneck

  Oceniono 7 razy 5

  Inflacja się zbliża się wielkimi krokami.
  Rozdawnictwo i kupowanie poparcia politycznego za olbrzymie pieniądze nie może się inaczej skończyć.
  Za chwilę 100 czy 200 tys PLN to będą drobne.
  Nie dziwota, że ludzie dobierają kredyty i uciekają od złotówki.
  Niech się martwią ci z "korzystnymi" lokatami w bankach - przecież to już przerabialiśmy z najróżniejszymi książeczkami mieszkaniowymi itp.
  Za rok będą mieli szczęście jak za obecne pieniądze na mieszkanie uda im się kupić pralkę.

 • trevor_francis

  Oceniono 11 razy 5

  Polacy pewnie nie mysla o tym jak to bedzie gdy te "inwestycje" trzeba bedzie kiedys zamienic z powrotem na gotowke. Moze nawet juz bardzo niedlugo.
  Polacy to taki malo myslacy narod.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 11 razy 5

  Oj będzie płacz zdecydowanie większy niż w wypadku kredytów frankowych. Przecież ta piramida gospodarki bazującej na plusach musi runąć, a kredyty mieszkaniowe są na wiele lat.

 • zgred151

  Oceniono 4 razy 4

  Przy przewidywanej inflacji to najlepsza lokata kapitalu . Mozna sie spodziewac duzego spadku wartosci zlotowki .

 • secondradoslaw

  Oceniono 8 razy 4

  Ale dlaczego banki udzielaja tyle kredytow, skoro 70% mieszkan w Polsce kupuje sie za gotowke?
  Prosze o wyjasnienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX