Wielka akcja CBŚP. Szajka legalizująca pobyt cudzoziemców rozbita

CBŚP dokonało kolejnych zatrzymań w sprawie szajki przestępców, która pomagała legalizować pobyt w Polsce cudzoziemcom nieuprawnionym do przebywania w naszym kraju. Przestępcy z procederu czerpali korzyści - "zarobili" niemal milion euro.

CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie ułatwiali cudzoziemcom nieuprawnionym do przebywania na terenie naszego kraju pobyt w Polsce. Przestępcy pomagali m.in. w organizowaniu dokumentów pozwalających na ubieganie się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i inne dokumenty, które miały sprawiać, że praca będzie możliwa. Osoby te również reprezentowały cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych - czytamy w oficjalnym komunikacie

>>> Polityk opozycji ostro o upolitycznieniu służb. Zobacz krótkie nagranie. 

Zobacz wideo

Według śledczych, dzięki działaniom grupy ponad 600 cudzoziemców, m.in.: obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu czy Indii, mogło przebywać na terenie naszego kraju wbrew przepisom. Wstępne wyliczenia wskazują, że członkowie grupy mogli zarobić blisko 920 tysięcy euro.

CBŚP kolejny raz uderza w szajkę ułatwiającą pobyt cudzoziemcom

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Straży Granicznej zatrzymali cztery osoby, trzy zostały tymczasowo aresztowane. Nie są to pierwsze zatrzymania w sprawie - występuje w niej już 28 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 248 zarzutów. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte blisko 2 mln zł, w postaci m.in. pieniędzy w różnej walucie, samochodów i nieruchomości.

Pierwsze działania przeprowadzono w marcu br., kiedy to zatrzymano 16 osób, w tym 13 Polaków i 3 obywateli Ukrainy. W kwietniu i maju przeprowadzono następne działania zatrzymując podejrzanych i zabezpieczając materiał dowodowy. 

Czytaj też: Podejrzenie dokonania "zbrodni fakturowej" o wartości 138 mln zł. Wielka akcja służb

Więcej o: