Niedziele handlowe 2019. Czy 18 sierpnia zrobimy większe zakupy?

Niedziele handlowe w 2019 roku, to niedziele w czasie których możemy pójść do do dużych sklepów typu Biedronka, Lidl, Zara czy Ikea i zrobić zakupy, tak jak w normalny dzień roboczy. Czy 18 sierpnia tak właśnie będzie?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jednoznaczna, w niedzielę 18 sierpnia 2019 roku nie zrobimy zakupów w powyższych sklepach. Chyba, że będą one zlokalizowane na terenach dworców autobusowych i kolejowych (nie mylić z terenami galerii handlowych, w których też nie można handlować), na których niedziele handlowe są praktycznie cały rok. 

Czytaj więcej: Zakaz handlu pokonał Ryszarda Petru. Przeciwnicy ustawy muszą liczyć na Grzegorza Schetynę

Zobacz wideo

Niedziele handlowe 2019. Które sklepy będą czynne

Wszystko dlatego, że od marca 2018 roku obowiązuje w Polsce ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która ściśle określa, w które niedziele i w jakich sklepach i placówkach handlowych sprzedaż może być prowadzona. 

A więc w największym skrócie, oprócz tego, że w niedziele czynne mogą być sklepy na dworcach, otwarte mogą być również te, w których za ladą stanie sprzedawca. Zakupy zrobimy też np. w sklepach Żabka, które są placówkami pocztowymi czy na stacjach paliw. Otwarte będą też restauracje, apteki, lodziarnie czy kawiarnie. 

Za złamanie zakazu handlu grożą ustawowe, całkiem surowe kary - ich wysokość wynosi od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Jeśli jednak mimo to, któryś ze sklepów, a właściwie jego właściciel, nie chciałby się do nowego prawa stosować, może nawet pójść do więzienia. 

Czytaj więcej: Czytaj więcej: Polacy pogodzą się z zakazem handlu? Analitycy uważają, że blisko 25 proc. przywykła do niehandlowych niedziel

Niedziele handlowe. Czy 25 sierpnia zrobimy zakupy? 

Warto też pamiętać, że o ile w ubiegłym roku niedziele handlowe były dwa razy z miesiącu, o tyle w tym roku, handlować można tylko w jedną niedzielę w miesiącu, ostatnią. Z tego wynika, że w kolejną niedzielę, czyli 25 sierpnia, sklepy będą czynne. 

Więcej o: