Niedziele handlowe. Czy w niedzielę 18 sierpnia zrobimy duże zakupy?

W 2018 roku weszła w życie Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Czy wobec tego 18 sierpnia sklepy będą otwarte? Odpowiadamy

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu, od marca 2018 roku w naszym kraju znacząco ograniczono możliwość sprzedaży produktów w sklepach w siódmym dniu tygodnia. O ile jednak w ubiegłym roku niedziele handlowe wypadały dwa razy w miesiącu, o tyle w tym roku, sklepy mogą być czynne jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. W sierpniu wypada ona 25 sierpnia, więc 18 sierpnia większe sklepy będą zamknięte. 

Zobacz wideo

Czytaj więcej: Członek zarządu Eurocash: Zakaz handlu w niedziele korzystny dla małych sklepów

Niedziele handlowe. Gdzie na zakupy 18 sierpnia?

Zakupy zrobimy za to na stacjach paliw, w palcówkach handlowych, które są zlokalizowane na ternie dworców kolejowych lub autobusowych (także w Lidlach i Biedronkach) oraz w tych, gdzie za ladą będzie sprzedawał właściciel.

Czynne będą też sklepy, w których realizowane są usługi pocztowe - są to np. niektóre niektóre Żabki - oraz kawiarnie, apteki restauracje czy sklepy z pamiątkami. 

Czytaj więcej: Włosi idą śladem Polski. Chcą ponownie wprowadzić zakaz handlu w niedziele. Eksperci boją się o PKB

Niedziel handlowe 2019 i 2020

Warto też wiedzieć, że niedziele handlowe w tym roku wypadają jeszcze 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 
22 grudnia, 29 grudnia. 

Od 2020 roku, Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza jeszcze większe ograniczenia i o niedzielach handlowych tak naprawdę będziemy mogli zapomnieć. Większe sklepy będą mogły być czynne tylko w 7 spośród 52 niedziel. Będą to: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia. 

Więcej o: