Niedziele handlowe w sierpniu 2019 r. Czy 18 sierpnia zrobimy zakupy? Odpowiadamy

Ustawa ograniczająca niedzielny handel obowiązuje w Polsce od marca 2018 roku. W tym roku niedziela handlowa wypada jedynie raz w miesiącu.

Niestety niedziela 18 sierpnia nią nie jest. Sklepy takie jak Ikea, H&M, Biedronka czy Lidl będą najczęściej zamknięte. Chyba, że np. będą zlokalizowane na terenie dworców kolejowych. 

Zobacz wideo

Czytaj więcej: Włosi idą śladem Polski. Chcą ponownie wprowadzić zakaz handlu w niedziele. Eksperci boją się o PKB

Niedziele niehandlowe 2019. Gdzie zrobimy zakupy

Drobne zakupy spożywcze zrobimy za to w małych sklepikach osiedlowych, w których za ladą będzie stał sam właściciel. Jeśli nie mamy już nic w lodówce, "ratować" możemy się też udając się na stację paliw, gdzie zakaz handlu nie obowiązuje. Ponadto, czynne też będą np. restauracje, apteki czy sklepy internetowe. 

Zakupowej "gimnastyki" nie będziemy mieć za to za tydzień, bowiem niedziela 25 sierpnia jest niedzielą handlową

Czytaj więcej: Mali i średni przedsiębiorcy chcą interwencji premiera. Chodzi o zakaz handlu. "Nieprofesjonalna opinia"

Wyniki badania: Zakaz handlu nie stanowi problemu

Czy wprowadzone w 2018 roku ograniczenia w niedzielnym handlu są problemem dla Polaków? Z ostatnich badań przedstawionych przez Payback Opinion Poll wynika, że dla większości, nie. 60 proc. z nas ocenia, że zamknięcie sklepów przez trzy pierwsze niedziele w miesiącu (tak jest w tym roku), nie jest dużym utrudnieniem. 

Co ciekawe jednak, dla 34 proc. respondentów badania, którego wyniki przytacza serwis Wirtualne Media, dalsze zaostrzenie zakazu będzie niekorzystne dla gospodarki. Jednocześnie, co trzecia osoba uważa, że uchwalenie Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni było dobrym pomysłem.

Przypomnijmy więc na koniec, że od 2020 roku niedziela handlowych będzie tylko siedem w roku. 

Więcej o: