Jeden rocznik. Kobiety dostały średnio 250 zł więcej do emerytury, mężczyźni nic. ZUS im odmawia

Mężczyźni z rocznika 1953 nie mogą liczyć na ponowne przeliczenie emerytury po przejściu na wcześniejszą emeryturę. Kobiety z tego rocznika mogą otrzymać średnio 250 złotych podwyżki świadczenia. Według OPZZ sytuacja ta może być sprzeczna z konstytucją.
Zobacz wideo

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", mężczyźni z rocznika 1953 składają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski o ponowne przeliczenie świadczenia w ramach tzw. emerytury po emeryturze. Panowie zdecydowali się na ten krok po wyroku Trybunały Konstytucyjnego, dzięki któremu panie urodzone w 1953 roku mogą liczyć na ponowne przeliczenie świadczenia. Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz podkreśla jednak, że wyrok TK dotyczy jedynie kobiet. 

ZUS odmawia mężczyznom z rocznika 1953 ponownego przeliczenia emerytury po emeryturze

Według dyrektora wydziału polityki społecznej OPZZ i członka Rady Nadzorczej ZUS Bogdana Grzybowskiego dyskryminacja mężczyzn w tej kwestii może być niezgodna z Konstytucją RP. Zgodnie z nią kobieta i mężczyzna mają równe prawa do zabezpieczenia społecznego, a wyrok TK, odnoszący się wyłącznie do kobiet urodzonych w 1953 roku dyskryminuje mężczyzn z tego samego rocznika, którzy również mieli możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

W takiej sytuacji jest m.in. cytowany przez "DGP" nauczyciel, któremu ZUS odmówił przeliczenia emerytury po emeryturze. Mężczyzna już złożył odwołanie w tej sprawie, chociaż ma małe szanse na wygranie sprawy. Zgodnie z informacją podaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury uzyskują ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, którzy do końca 2008 roku spełnili wyszczególnione warunki - jednym z nich jest ukończenie przez kobietę 55, a mężczyznę 60 lat życia.

Oczywiste jest, że żaden mężczyzna nie spełnił tego wymogu, gdyż jest to fizycznie niemożliwe. Jedynie kobiety urodzone w latach 1949–1953 spełnić mogą ten warunek i nabyć prawo do emerytury na starych zasadach. Zatem art. 46 został stworzony tylko i wyłącznie dla kobiet, co jest naruszeniem konstytucji

- czytamy w "DGP"

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego kobiety urodzone w 1953 r., były jednym z roczników, które mogły przejść na wcześniejszą emeryturę bez umniejszania podstawy do wyliczenia świadczenia. Później jednak wprowadzono przepisy, które odjęły wypłacone wcześniej świadczenia, a kobiety otrzymały niższe emerytury. Z danych ZUS wynika, że średnia podwyżka po przeliczeniu powinna wynieść około 245,50 zł.

Więcej o: