Kim jest Jerzy Starak? Potentat lekowy, szósty najbogatszy człowiek w Polsce

Jerzy Starak jest właścicielem Polpharmy - największego producenta leków i lidera rynku farmaceutycznego w Polsce. Starak znalazł się na szóstym miejscu na tegorocznej liście najbogatszych Polaków tygodnika. "Wprost". Jego majątek oszacowano na ok. 5,9 mld zł.

Jerzy Starak jest największym udziałowcem Polpharmy - poprzez swoją spółkę Spectra Holding. Starak kupił Polpharmę od Skarbu Państwa w 2000 r. W kolejnych latach rozwijał biznes farmaceutyczny - w 2005 r. przejął spółkę Medana z Sieradza, specjalizującą się w lekach dla dzieci, a w 2012 r. kupił większościowy pakiet akcji Polfy Warszawa. Do Grupy Polpharma weszły też w ostatnich latach spółki Chimpharm Santo (2011 r.) - największy producent leków w Kazachstanie oraz Bioceros - holenderska spółka biotechnologiczna.

W ostatnich latach Polpharma inwestowała m.in. w spółkę Polpharma Biologics, zajmującą się produkcją leków biopodobnych. W tym momencie spółka zatrudnia ok. 7,5 tys. osób. Posiada siedem zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji oraz Kazachstanie oraz siedem ośrodków badań i rozwoju.

Jerzy Starak to nie tylko Polpharma

Jerzy Starak w okresie PRL inwestował w przedsiębiorstwa polonijne. W latach 90. wprowadzał do Polski takie marki jak Bols, Colgate-Palmolive czy Nutricia. Starak ma też udziały w spółkach Herbapol Lublin oraz Zakłady Tłuszczowe Kruszwica (producent m.in. oleju Kujawskiego oraz Masmiksu).

Pasierbem Jerzego Staraka - tj. synem z pierwszego małżeństwa jego obecnej żony - Anny Woźniak-Starak - jest Piotr Woźniak-Starak. Piotr Woźniak-Starak to znany producent filmowy. Anna Wożniak-Starak jest restauratorką i kolekcjonerką sztuki. Jest m.in. właścicielką kawiarni i restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich.

Więcej o: