Brexit. Wyciekł tajny rządowy raport. W Wielkiej Brytanii może zabraknąć leków, żywności i paliwa
Z dokumentu, do którego dotarli dziennikarze "The Sunday Times" wynika, że transporty leków produkowanych w Unii Europejskiej zostaną mocno opóźnione, brakować może także żywności i stałych dostaw paliw. Dokument mówi także o wprowadzeniu twardej granicy w Irlandii, co było jednym z głównych punków zapalnych w negocjacjach dotyczących opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.
Ponadto prognozuje się, że poważne problemy logistyczne będą miały miejsce przez przynajmniej trzy kolejne miesiące po twardym brexicie, który zgodnie z zapowiedziami ma nastąpić 31 października 2019 r.
Brytyjski rząd odpowiada, ale nie dementuje
Dziennik "The Times", powołując się anonimowe źródło w rządzie brytyjskim potwierdził, że raport opisuje najbardziej prawdopodobne, choć nie najgorsze scenariusze mogące się zrealizować po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej bez stosownych umów.
Te opinie stara się zmiękczać Michael Gove, brytyjski minister odpowiedzialny za planowanie twardego brexitu. Potwierdził on istnienie raportu i związanej z nim operacji "Żółty Młot", ale zapewnił, że opisany jest w nim jedynie "najgorszy scenariusz". Dodał też, że "w ciągu ostatnich trzech tygodni podjęto znaczące kroki" w celu doprowadzenia do mniej korzystnego dla Brytyjczyków brexitu.
Brytyjczycy magazynują jedzenie przed brexitem
Jak z kolei podała Deutsche Welle, Brytyjczycy poważnie obawiają się ekonomicznych i gospodarczych skutków brexitu. W związku z wizją przerw w dostawach w kolejnych miesiącach, część z nich zaczęła robić zapasy - ich wartość to już ok. 4,3 mld euro. Londyńska firma finansowa Premium Credit poinformowała, że niemal co piąty Brytyjczyk magazynuje dodatkową żywność i leki z powodu obaw przed twardym brexitem.
>>> Wiesz, czym zajmował się Boris Johnson zanim został premierem Wielkiej Brytanii? Sprawdź.
Wielu analityków już od początku roku ostrzega, że na skutek twardego brexitu, czyli opuszczenia Wielkiej Brytanii bez umów handlowych z Unią Europejską, nastąpią przerwy w dostawach produktów z Europy, które wynikną głównie z powodu długich kolejek podczas odpraw celnych na granicy. Skutki dotkną zarówno gospodarstwa domowe, jak firmy, które importują wiele z europejskich towarów.
-
Mini lockdown w warmińsko-mazurskim. Kolejne regiony powinny mieć się na baczności [WYKRES DNIA]
-
Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"
-
Poseł Lewicy chce dopłaty do 500+ za "dziecko poczęte". Otrzymał zaskakującą odpowiedź
-
Niemcy. Przemyt wszech czasów. W Hamburgu przechwycono 16 ton kokainy. "To przebija wszystko"
-
Rekordowe zarobki w górnictwie. W grudniu to średnio 18,7 tys. zł. Wszystko przez sowite premie
- Osoby, które przejdą w 2021 roku na emeryturę, mogą liczyć na wyższe świadczenie. Przez COVID-19
- Waloryzacja emerytur. Wskaźnik najwyższy od 10 lat, ale najbiedniejsi emeryci zyskają tylko 50 zł
- PIT 2021. Zwrot podatku - jak sprawdzić kiedy go otrzymamy? Ile się czeka?
- Rząd zmieni zasady świadczenia pielęgnacyjnego? Posłanka KO: Znów chcą wyprowadzić rodziców na ulicę
- Nowe obostrzenia na Mazurach. "Rząd nie patrzy racjonalnie. U nas nie było tak, jak w Zakopanem"