Wynajem mieszkania nadal droższy niż rata kredytu. Analitycy: Jest drogo, a będzie jeszcze drożej

Z raportu firm Expander i Rentier.io wynika, że miesięczny koszt najmu mieszkania w największych polskich miastach wyraźnie przekracza wysokość raty kredytu za zakup podobnej nieruchomości. A od września ceny mają pójść w górę jeszcze bardziej.

Zgodnie z analizą specjalistów Expandera i Rentier.io średni zarobek dla właścicieli nieruchomości, którzy udostępniają je na zasadach najmu, to 7,3 proc. brutto w skali roku. Oznacza to, że np. kupując mieszkanie na rynku wtórnym i potem wynajmując je przez 12 miesięcy "odzyskamy" 7,3 proc. kwoty przeznaczonej na jego zakup. Rentowność ma jednak jeszcze wzrosnąć we wrześniu, gdy po sezonie wakacyjnym do miast napłyną studenci.

Sytuacja zwykle drastycznie zmienia się we wrześniu i październiku. To już tzw. wysoki sezon. W tym okresie jest największa konkurencja wśród osób szukających mieszkań. Z punktu widzenia właściciela jest to więc dobry moment na wystawienie lokalu i sprawdzenie, czy podwyżka ceny zda egzamin

- powiedział Anton Bubiel z Rentier.io.

>>> Interesujesz się sytuacją na rynku mieszkaniowym? Sprawdź, co myśli o nim analityk.

Zobacz wideo

Wynajem wciąż drogi i opłacalny

Co ciekawe, w rankingu powyższych firm analitycznych nie przoduje Warszawa, która zwykle w  zestawieniach związanych z sytuacją na rynku nieruchomości ma najwyższe słupki. W czołówce pod względem rentowności inwestycji w mieszkania jest Sosnowiec (9,9 proc. brutto w skali roku) i Częstochowa (8,8 proc.). Za nimi analitycy wskazują Łódź (8,2 proc.), Katowice (7,7 proc.) i Szczecin (7,4 proc.). Warunkiem zysku dla właściciela jest oczywiście stały najem - umowa z lokatorem musi dotyczyć co najmniej roku. 

Rentowność najmuRentowność najmu Expander

Ci, których nie stać na kredyt lub wkład własny stanowiący warunek jego przyznania, są zmuszeni wynajmować mieszkanie, a to we wszystkich analizowanych miastach stanowiło większy miesięczny koszt niż rata kredytu (przy wkładzie własnym w wysokości 10 proc.). Różnice są duże - zaczynają się od 7, a kończą na 83 proc. wartości miesięcznej raty. W Sosnowcu był on kilkadziesiąt proc. większy niż w Warszawie, gdzie cena zakupu nieruchomości jest znacząco wyższa.

Koszt najmu a rataKoszt najmu a rata Expander

Wyliczenia sporządzono na podstawie 30 815 ogłoszeń cen najmu oraz 40 219 ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Analiza dotyczy wartości brutto i nie uwzględnia kosztów dodatkowych. Złożyły się na nią mieszkania występujące w ogłoszeniach internetowych w okresie od 1 do 31 lipca 2019 r.

Rynek mieszkaniowy wciąż w deficycie

Jak wskazuje ostatni raport firmy Deloitte, wśród krajów Europy Środkowej to właśnie w Polsce buduje się najwięcej mieszkań. Mimo to nadal mamy do czynienia z deficytem na rynku nowych nieruchomości. Polska ze wskaźnikiem 370,7 mieszkania znalazła się na ostatnim miejscu w rankingu "Property Index 2019" pod względem dostępności nowych lokali. Oszacowano, że w Polsce jest do dyspozycji ok. 14,6 mln mieszkań. To z kolei oznacza, że na każdy tysiąc mieszkańców przypada tylko 380 lokali.

Więcej o:
Komentarze (39)
Wynajem mieszkania nadal droższy niż rata kredytu. Analitycy: jest drogo, a będzie jeszcze drożej
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 13 razy 9

  "Oszacowano, że w Polsce jest do dyspozycji ok. 14,6 mln mieszkań. To z kolei oznacza, że na każdy tysiąc mieszkańców przypada tylko 380 lokali."
  Co za bzdurne przeliczenia. A jak ma być, 1000 mieszkań na 1000 mieszkańców? Każdy niemowlak i przedszkolak ma mieszkać samodzielnie we własnym mieszkaniu?

 • junk92508

  Oceniono 8 razy 6

  A może przy zakupie pod wynajem tez powinni wliczyć koszty zakupu i remontu ?

  bo prowizja agencji przy kupnie i sprzedaży, notariusz, podatek PCC - spokojnie może wyjść 8%

  Do tego koszt remontu i obsługi mieszkania...

  No i ryzyko cwaniaków co się nie wyprowadzą, zajdą w ciążę itd.

 • nosferatu_mysli

  Oceniono 5 razy 3

  Takie artykuły są nie tylko oderwane od rzeczywistości, są również szkodliwe. Można by się doktoryzować, opisując uproszczenia i przekłamania tu zawarte. Dyskwalifikuje go już tylko to, że raport oparty jest o oferty, nie o realne transakcje. A to jedynie lukrowany czubek tych wszystkich bzdur....

 • junk92508

  Oceniono 6 razy 2

  Na wynajmnie mieszkania można świetnie zarobić.

  1. załatwiasz skan czyjegoś dowodu i wyrabiasz kolekcjonerski
  2. kupujesz na niego kartę SIM i telefon
  3. wynajmujesz od kogoś mieszkanie - płacisz 4000 zaliczki za 2 miesiące
  4. znajdujesz kilku frajerów i oni Ci płacą po 3000 zaliczki

  Przy 5 frajerach masz 11000zł z wynajmu na czysto!

 • gordejuela

  Oceniono 8 razy 2

  ...odzyskamy" 7,3 proc. kwoty przeznaczonej na jego zakup. .....
  Nie ,bo zapomnial pan o podatku.No i o kosxtach remontu po lokstorach,avte bywaja Bardzo wysokie.Przpominam,ze skarbowka jest obecnie bardzo dociekliwa i niezgloszenie wynajmu bedzie Bardzo bolesne,zmieniono wlasnie ustawe.
  A poza tym frank wlasnievrusxylmw gore,wiecvte smieszne zyski beda coraz mniejsze.O wiele lepiej kupic obligscje Skarbu Panstwa indeksowane inflacja,bo yu dla odmiany odsetki ciagle rosna

 • udet1124

  Oceniono 8 razy 2

  Ceny ofertowe nijak się mają do rzeczywistości 56 zlm2 w Warszawie czyli 1680 za 30m2 chyba w snach.

 • morthing

  Oceniono 1 raz 1

  W obecnej sytuacji bogaci kupują kolejne 5, 6, 10 mieszkanie za gotówkę (bo w co lokować?), a ci na dorobku zmuszeni są do wynajmowania lub kredytu, który staje się coraz mniej dostępny. Rozwarstwienie rośnie i żadne 500+ tego nie przypudruje.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 1

  Ceny wynajmu wziete z ........... du.py....... wynajmuje 2 mieszkania w Warszawie i nigdy nie udalo mi sie wynajac za cene nawet tej "raty kredytu" ............... wyliczenia w stylu dowcipu o bacy ktory psa za milion co prawda nie sprzedal ale wymienil na dwa koty po pol miliona...........
  Roznica miedzy kupnem mieszkania na raty jest taka ze w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej (o co nie trudno w okresie 25 lat) z wynajmowanego mieszkania "ladujemy pod mostem" i zaczynamy od zera ............ w przypadku mieszkania kupionego na kredyt "ladujemy pod mostem" z dozywotnim dlugiem nie do splacenia.......... i zeby zyc szukamy pracy na czarno co w efekcie skutkuje brakiem emerytury i dozywotnia bieda.
  Mieszkania owszem warto kupowac ale tylko za gotowke nawet 10 lat pozniej zwlaszcza ze przy kupnie na kredyt odsetki w ciagu 25 lat to kwota praktycznie rowna zakupowi mieszkania.

 • wycofany

  Oceniono 5 razy 1

  Średni koszt wynajmu 40 m2 w Warszawie = 2256 pln!
  Ten kraj stacza się coraz niżej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX