Z Chicago do Krakowa. American Airlines nowe połączenie z Polską reklamują wódką. Miasto oburzone

Linie lotnicze American Airlines opublikowały spot promujący nowe połączenia - m.in. z Chicago do Krakowa. W materiale reklamowym jako lokalnego dobra użyto wódki. To o tyle dziwne, że nam Kraków kojarzy się bardziej np. z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Opinie na temat spotu są podzielone.

Nowe kierunki American Airlines, które zostaną uruchomione już w przyszłym roku to m.in. Tel Awiw, Kraków, Budapeszt, Casablanca i Praga. Jak donosi serwis Wirtualne Media, każde z tych połączeń promowane jest z użyciem skojarzenia z daną destynacją. W przypadku Tel-Awiwu są to plaże, Budapesztu - rejs po Dunaju, a Krakowa - wódka, którą wypić tu można z przyjaciółmi.

 

Kraków oburzony

Sposób promowania Krakowa nie spodobał się władzom miasta i jego mieszkańcom. Serwis podał, że Iga Chylicka z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa zarzuciła liniom lotniczym nieprzygotowanie do promocji i posługiwanie się stereotypami, które na dodatek są nieaktualne. Zaskoczenia nie krył także Robert Piaskowski, doradca prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Zapowiedział, że zajmie się sprawą. Oświadczenie w sprawie reklamy opublikowano też na Facebooku. 

Przedstawiciele American Airlines wyjaśnili, że spot jest tylko częścią większej kampanii reklamowej, która na stronie internetowej przewoźnika dostarcza informacji na temat większej ilości atrakcji i zalet Krakowa.

>>> Ekologiczne paliwo lotnicze? Sprawdź, czy to możliwe.

Zobacz wideo

Marketingowcy bronią American Airlines

Przytaczany przez Wirtualne Media Bartosz Gomółka z agencji BBDO Warszawa jest innego zdania. Uważa, że spot jest żartobliwy, bazuje na luźnych skojarzeniach Amerykanów, a mieszańcom Krakowa brakuje dystansu, co zdaniem Gomółki jest jedną z naszych cech narodowych.

Nie mamy dystansu do siebie, łatwo się obrażamy, podejrzewamy wszystkich o złośliwości i działanie na szkodę w każdym żarcie, komentarzu, odniesieniu do naszego kraju, miasta, symbolu. Cały świat chce nas obrazić i upokorzyć... jak w polityce

- podsumował Bartosz Gomółka w rozmowie z serwisem.

PLL LOT traci monopol w Krakowie

Nowe, bezpośrednie połączenie American Airlines pojawi się w ofercie linii od 2020 r. Loty z użyciem samolotów Boeing 787-8 mają odbywać się pięć razy w tygodniu. Do tej pory jedynym przewoźnikiem, który realizował rejsy z Polski do Stanów Zjednoczonych był PLL LOT.

Połączenia m.in. z Budapesztem, Pragą i Warszawą mają mieć charakter sezonowy i będą realizowane między 7 maja a 23 października. Jedynie do Tel Awiwu rejsy będą organizowane całorocznie.

Więcej o:
Komentarze (49)
Z Chicago do Krakowa. American Airlines nowe połączenie z Polską reklamują wódką. Miasto oburzone
Zaloguj się
 • alt-stettin

  Oceniono 15 razy 11

  No i...? Niby dlaczego dumą amerykańskiego Tennessee może być Jack Daniel's, francuskie Bordeaux mało kto potrafi wskazać na mapie, ale tamtejsze wino kojarzy każdy, podobnie jak irlandzkiego Tullamore... no Kraków, wódka przecież obraża. To miasto wyżej sra, niż dupę ma.

 • van_norden

  Oceniono 11 razy 11

  Czy Szkocja wstydzi się whisky?

 • sarton

  Oceniono 10 razy 10

  i co w tym dziwnego ? i kogo to może oburzać ? jedna ulica w Krakowie - 1km na tej trasie na tej trasie 4 całodobowe sklepy z alkoholem, w ciągu dnia można jeszcze zakupić w kilku innych sklepach spożywczych, a to tylko sklepy bezpośrednio przy ulicy i wcale nie w rozrywkowym centrum ale na zwykłej drodze kilka km od centrum

 • zdziwiony6

  Oceniono 13 razy 7

  Dlaczego Amerykanie a nie PLL LOT będą obsługiwać połączenie Kraków-Chicago? Bo kierownictwo naszego narodowego przewoźnika olało tę trasę i rozpoczęło bezsensowne loty Budapeszt-Chicago. Tak to jest gdy firmą rządzą dyletanci.

 • polak66maly

  Oceniono 5 razy 5

  wiadomo, ze w Wolsce bez wodki nie rozbieriosz.

 • kingstonny

  Oceniono 6 razy 4

  "Nie mamy dystansu do siebie, łatwo się obrażamy, podejrzewamy wszystkich o złośliwości i działanie na szkodę w każdym żarcie, komentarzu, odniesieniu do naszego kraju, miasta, symbolu. Cały świat chce nas obrazić i upokorzyć... jak w polityce"
  SWIETA PRAWDA.
  Dlatego tez w Polsce "w zaparte" jest powszechne. Na Zachodzie zas, spotyka sie z pogarda.

 • omniscio

  Oceniono 4 razy 4

  AA otwiera polaczenie do Krakowa, a burmistrz protestuje? Czy on nie chce tego polaczenia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX