Niemcy. Bundesbank ostrzega: Największa gospodarka Europy może wpaść w recesję

Bank centralny w Niemczech poinformował 19 sierpnia, że największą gospodarkę Europy czeka słaby trzeci kwartał roku. Jeśli PKB Niemiec nadal będzie się kurczył w aktualnym tempie, kraj wejdzie w recesję.

Z końcem czerwca PKB Niemiec zmalało o 0,1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. Jeśli trend utrzyma się w trzecim kwartale, będzie to oznaczać, że tamtejsza gospodarka weszła w recesję (ta techniczna definiowana jest właśnie jako dwa kwartały spadku PKB z rzędu). Co więcej, jak podaje CNN Business, z raportu niemieckiego banku centralnego wynika, że produkcja przemysłowa naszych zachodnich sąsiadów spadła w poprzednim kwartale aż o 5 proc. w ujęciu rok do roku.

Wojna handlowa zagraża globalnej gospodarce

Jednym z głównych powodów tych słabych danych jest wojna handlowa między USA a Chinami. Wiele niemieckich firm eksportuje bowiem towary zarówno do Chin jaki i Stanów Zjednoczonych. Nie bez znaczenia dla największej europejskiej gospodarki są także napięcia wokół widma twardego, bezumownego brexitu, do którego nadal może dojść, i to już 31 października

>>> Na świecie rosną obawy przed recesją. Sprawdź, jak wpłynie to na kieszenie Polaków.

Zobacz wideo

Polska poza widmem recesji

Słabsze dane gospodarcze naszego zachodniego sąsiada nie odbijają się zbytnio negatywnie na polskich danych - w II kwartale PKB Polski wzrósł bowiem o 4,4 proc. wobec 4,7 proc. w I kwartale. Na tle niemieckich danych jest ten wynik oraz prognozy są na tyle dobre, że zachodnie media piszą nawet o "cudzie gospodarczym". - Kraj, w którym narodowokonserwatywny i krytyczny wobec Brukseli rząd pewnie ponownie wygra wybory w październiku, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem gospodarczym na poziomie 4,6 proc. PKB. W 2020 r. wzrost ma wynieść 3,7 proc. PKB" - pisała w połowie sierpnia niemiecka gazeta "Handelsblatt".

Niemiecka gazeta również wskazuje, że mały cud gospodarczy wschodnioeuropejskie kraje Wspólnoty zawdzięczają środkom z unijnych funduszy strukturalnych. Podobnego zdania jest Ireneusz Bila z fundacji Amicus Europae, który mówi wprost o tym, że radykalny awans gospodarczy Polski jest możliwy co najmniej w połowie dzięki dotacjom unijnym.

Więcej o:
Komentarze (19)
Niemcy. Bundesbank ostrzega: Największa gospodarka Europy może wpaść w recesję
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 21 razy 9

  To nie jest dobra wiadomosc, glownie dlatego, ze jesli Niemcy dostana kataru to po pewnym czasie do nas przyjdzie grypa.

 • aronia0

  Oceniono 6 razy 2

  Po hossie zawsze jest bessa. Niemiecka gospodarka poradzi sobie i w bessie, ale powiazana z nia polska - juz nie. Czeka nas widowiskowa katastrofa.

 • skaut001

  Oceniono 4 razy 2

  Na potęgę sprzedaja się nowe mieszkania. W ciągu trzech lat moje mieszkanie zyskało na wartości niemal 100 tys. zł. Czekam aż o jebnie ... . Jakoś nie wierzę w to, że w ciągu niespełna trzech lat Polacy dostali gigantyczne podwyżki pozwalające im kupować, kupować ... .

 • 123szklarnia

  Oceniono 7 razy 1

  Pamiętam jak za Gierka byliśmy dziesiątą potęgą światową.Teraz też Polska rośnie w siłę, a ludziom się żyje dostatniej.Za Tuska Polska i Grecja była zieloną wyspą.Papier wszystko przyjmie.

 • race444

  Oceniono 1 raz -1

  Kto mieszka lub pracuje w Niemczech ten wie, ze niemiecka gospodarka juz od roku zwalnia i to nie jest zadna niespodzianka. Niemiecka gospodarka w razie kryzysu sobie poradzi a polska moze tak a moze nie. W roku 2009 moglismy na zachod liczyc a teraz ????? . Wiadomo, ze w Polsce koszty produkcji mamy mniejsze a nizeli na zachodzie i to jest nasz wielki plus.

 • polak66maly

  Oceniono 17 razy -1

  a Polacken sie ciesza.

 • szulgus

  Oceniono 7 razy -3

  Tusk będzie smutny z tego powodu.
  Niemcy moga się odkuć gospodarczo tak jak w 1939. Wystarczy napaść na Polskę.

 • dwa_grosze

  Oceniono 19 razy -3

  Tak kończą posożyty i pijawki odcięte od USA.

 • caesar_pl

  Oceniono 9 razy -5

  ...nie pierwszy i nie ostatni raz..ile juz tych rcesji w Niemczech przezylem i zyje....he,he....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX