Mniej Polaków wyjechało na wakacje. Ceny za wysokie, "500 Plus" nie wystarcza na luksusy

Z badań przeprowadzonych przez pracownię IBRIS wynika, że na wakacyjny wyjazd zdecydowała się mniej niż połowa Polaków. Wyniki są gorsze niż przed rokiem. Eksperci winią głownie wysokie ceny. Szczególnie nad Bałtykiem.

Spędzenie urlopu poza domem zadeklarowało w tym roku 44,3 proc. badanych. Z tego 70 proc. odpoczęło bądź odpocznie w kraju, a 32 proc. poza jego granicami. To wyniki badania przeprowadzonego przez  IBRIS na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. I niestety są one gorsze niż analogiczne wykonane przed rokiem. 

Powód? Przede wszystkim wyższe ceny. Andrzej Betlej, analityk Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA cytowany przez "Dziennik" stwierdza, że zdrożały nie tylko wycieczki zagraniczne, ale też pobyty w kraju. Touroperatorzy postawili bardziej na turystykę krajową, bo w zeszłym roku wzrost ilości wczasów zagranicznych wyniósł 30 proc., w tym jedynie 5 proc. 

Wysokie ceny, "500 Plus" już nie wystarcza

Inn powód to "spowszednienie" świadczenia "500 Plus" - jest one poświęcane na codzienne wydatki, traktowane jako stały dochód, a nie środki przeznaczone na luksusy za jakie mogą uchodzić wakacyjne wczasy. 

Wzrost cen potwierdził w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Next Gazeta.pl portal Fly4Free.pl. Jego eksperci porównali koszty wakacji w najpopularniejszych nadmorskich kurortach w Polsce i m.in. w Tajlandii. Wnioski? Przy założeniu, że uda się złapać tani lot do Tajlandii, wyjazd na dwutygodniowe wakacje do Azji może być bardziej ekonomiczną opcją niż pobyt nad polskim morzem.

"Patrząc na ceny poszczególnych usług nad wybrzeżem Bałtyku, można się załamać. W niektórych przypadkach taniej może być na egzotycznych wakacjach w Azji lub nad ciepłym morzem z dala od Polski" - przekonuje Paweł Kunz z Fly4free.pl.

Z kolei z badań Barometr Providenta wynika, że na tegoroczne wakacje Polacy wydadzą średnio 3,4 tys. zł. To o aż 670 zł więcej niż przed rokiem. Najwięcej spośród ankietowanych wybrało polskie morze. Zagraniczne wakacje cieszą się niewiele mniejszą popularnością.

>>> Wakacje z "500 Plus"? Eksperci nie mają wątpliwości, że Polacy tak pieniędzy nie wydają

Zobacz wideo

Czytaj też: Wczasy w Tajlandii tańsze niż w Polsce? 'Patrząc na ceny nad Bałtykiem, można się załamać'

Branża liczy na rekord

Firmy turystyczne w tym roku mają szansę osiągnąć rekordowo wysoki wynik - do 11 sierpnia zarobiły one 150 milionów złotych, czyli więcej niż w najlepszym dotychczas sezonie 2016-2017 – wylicza prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej cytowany przez "Rzeczpospolitą".

O ile jednym z powodów tak dobrego wyniku biur podróży mogą być wyższe ceny, o tyle główny powód wysokich przychodów to jednak odpowiednie przygotowanie się do sezonu - branża właściwie dostosowała liczbę ofert do potrzeb rynku. 

Więcej o: