Donald Trump wyrażający chęć zakupu Grenlandii na pewno wie, co robi. Największa wyspa świata skrywa bowiem wiele naturalnych bogactw. Jakich? Między innymi 38,5 mln ton cennych i rzadkich pierwiastków, których w innych częściach świata jest zaledwie 120 mln ton.
Grenlandia mogłaby pozwolić USA skutecznie konkurować w wydobywaniu metali ziem rzadkich (to ogólna nazwa grupy 17 pierwiastków takich jak np. skand, itr czy lantan wykorzystywanych najczęściej w przemyśle elektronicznym) z Chinami, które są liderem branży. Eksperci, na których powołuje się "Financial Times" podkreślają jednak, że Państwo Środka ma najnowocześniejsze technologie służące do ich przetwarzania. Możliwe więc, że substancje tego typu wydobywane w innych krajach i tak będą musiały być wysyłane do Chin w celu ich przetworzenia.
W Islandii działają dwie korporacje przetwarzające tego typu substancje. Jedna z nich twierdzi, że jest od Pekinu całkowicie niezależna, gdyż wydobywa materiał bez zanieczyszczeń. Druga, jako największego udziałowca ma właśnie firmę z Chin. Być może więc przejęcie Grenlandii jest jednym z dalekosiężnych elementów wojny handlowej.
>>> W jeden dzień znika 11 mld ton lodu. Lodowce długo tego nie wytrzymają
Czytaj też: Grenlandia się topi. W jeden dzień 11 mld ton lodu. Tak miało być dopiero w połowie wieku
Eksperci nie mają pewności jak wielkie są zasoby innych materiałów na Grenlandii: złota, platyny, węgla, gazu ziemnego. Większość z 2,1 mln km kw. powierzchni wyspy pokrywa bowiem lód.
Zarówno premier Grenlandii Kim Kielsen, jak i Mette Frederiksen, duński premier, twierdzą, że Grenlandia nie jest na sprzedaż.
Czytaj też: "Zrobiło się zimno, więc globalne ocieplenie to bzdura"? Wyjaśniamy rozterki wątpiących
Największa wyspa na Ziemi to autonomiczne terytorium zależne Danii, z którym region związany jest od XVI w. W kraju mieszka ok. 57 tys. osób, z czego 18 tys. w stolicy, Nuuk. 81 proc. powierzchni Grenlandii to lądolód. Teren skrywa liczne bogactwa naturalne, jest też atrakcyjny strategicznie i militarnie z uwagi na swoje położenie.