Polityka ekologiczna państwa przyjęta przez rząd. "Zmiany klimatu należy postrzegać jako ryzyko"

Rząd przyjął Politykę Ekologiczną Państwa 2030. Dokument ostrzega, że zmiany klimatu powinny być traktowane przez firmy tak samo jak ryzyka makroekonomiczne i geopolityczne.
Zobacz wideo

Polityka Ekologiczna Państwa 2030 to strategiczny dokument, który po raz pierwszy tak wyraźnie podkreśla, że powodowane przez człowieka zmiany klimatu negatywnie wpłyną na życie w Polsce. Wzrost liczby upalnych dni, powodzie, susze, pustynnienie, wymieranie gatunków - te zjawiska nasilą się w najbliższej dekadzie. Poszczególne rejony kraju czekają różne problemy. Pustynnienie już teraz dotyka województwo łódzkie. Prawdopodobnie najbardziej narażone na działanie czynników klimatycznych będą ekosystemy górskie. Szacuje się, że na tych obszarach wyginięciem zagrożone jest  60 proc. gatunków.
Dużym i często bagatelizowanym problemem jest występowanie suszy w Polsce. Tymczasem susza może być znacznie niebezpieczniejsza od powodzi, bo jej skutki mogą trwać wiele lat. Ostatnim rokiem, w którym nie zanotowano w Polsce suszy, był 1980.

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą ograniczały dostępność żywności, wody pitnej oraz energii.  "Zmiany klimatu należy postrzegać jako ryzyko, które powinno być uwzględniane przy tworzeniu mechanizmów regulacyjnych i planów inwestycyjnych, podobnie jak brane pod uwagę są ryzyka o charakterze makroekonomicznym czy geopolitycznym" - stwierdza dokument.

Zmiana klimatu i straty dla gospodarki.Zmiana klimatu i straty dla gospodarki. Źródło: WysokieNapiecie.pl

Potencjał, którego nie udaje się ruszyć

Przyjęta przez rząd Polityka Ekologiczna Państwa 2030  mierzy się z problemami zmian klimatycznych, dostępnością i jakością wody, ochroną gleb i bioróżnorodności. Ale zaproponowane działania dalekie są od przełomowych. Zanieczyszczenia powietrza to pięta achillesowa dotychczasowej polityki. Nowy dokument stawia na ciepło sieciowe, wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania oraz poprawę monitoringu powietrza. Dużo miejsca poświęca też lepszej edukacji.

Polska gospodarka jest jedną z najmniej efektywnych w Unii Europejskiej pod względem oszczędności zasobów i energii.  Istnieje więc duży potencjał w poprawie wykorzystania paliw. Dokument podkreśla rolę ekoinnowacji, gospodarki o obiegu zamkniętym, konieczność zmiany wzorców konsumpcji w kierunki dzielenia się i korzystania z usług zamiast produktów. To wszystko w praktyce jest teraz bardzo słabo wykorzystywane.

Zaledwie 10 proc. polskich przedsiębiorstw wdrożyło innowacje skutkujące korzyściami ekologicznymi dla firm, podczas gdy średnia UE to ponad 50 proc.

Kiedy Polska zmniejszy emisje CO2? Czy rozproszone odnawialne źródła energii są rozwiązaniem? Jak polskie lasy mają się do unijnej polityki? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu WysokieNapiecie.pl

Więcej o:
Komentarze (10)
Polityka ekologiczna państwa przyjęta przez rząd. "Zmiany klimatu należy postrzegać jako ryzyko"
Zaloguj się
 • przechrztaimason

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro w latach 60 i 70 Najlepszy z ustrojów zdrenował i osuszył wszystko co osuszyć i zdrenować się dało likwidując przy okazji wieki cale budowana małą retencję dokładając do tego gigant odkrywki, to trudno by się sucho nie zrobiło. No, ale teraz wszystko można zwalić na zmiany klimatyczne i dalej mieć odbudowanie małej retencji w odbycie.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 4 razy 2

  W temacie "susza w Polsce" to może trzeba by rozliczyć z wyników spółkę "wody Polskie" ???
  Mnóstwo kasy dostali, a efektem ... susza.
  Przez cztery lata można było naprawdę wiele zrobić ...

 • ad2009

  Oceniono 3 razy 1

  To juz Maryja nic nie pomoze??

 • bartosz.lonol

  0

  Średniowiecze to jednak okres ciemnoty. Żaden z królów nie powołał sekretarza ds. klimatu w t.zw. "Little Warm Period" kiedy ocieplenie klimatu spowodowało że n.p. w Polsce można było uprawiać winogrona. Nikt nie poszedł również po rozum do głowy gdy nadeszła mała epokoa lodowcowa i na zamarzniętym Bałtyku funkcjonowały dwie karczmy.
  Haha

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy -1

  Jak zwykle, KLIKNIĘCIE!
  Ważne żeby poprzeć słuszną ideę. I NA TYM POPRZESTAĆ.
  Poprzemy, spotkamy się, omówimy, przedstawimy raport, zaprotestujemy i... I NIC.

  Ekooszołomy bredzą coś o węglu w elektrowniach. Tylko tak się składa, że w Polsce można mieć... i tu cisza, albo jakieś brednie o wiatrakach. A wszystko to podlane żenującym brakiem elementarnej wiedzy.

 • 174pit

  Oceniono 2 razy -2

  Naprawdę? Przecież zmiana klimatu, smog itp. to wymysły lewaków i ideologów LGBT+, którzy w ten sposób chcą osłabić Polskę. Przynajmniej tak głoszą najważniejsze przydupasy Jarosława Zbawiciela.

 • jac_l_w

  Oceniono 6 razy -2

  Już tradycyjnie gazeta.pI ilustruje zmiany klimatu zdjęciem wyschniętego morza, którym okazuje się być dno zbiornika retencyjnego. Czasami nadgorliwość jest gorsza niż sabotaż, dziennikarskie matołki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX