"Dobry Start". Gdzie złożyć wniosek o świadczenie 300 plus na wyprawkę szkolną?

Od 1 lipca można składać wnioski na świadczenie "Dobry Start". Jest ono przeznaczone dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny i ma służyć zakupowi szkolnej wyprawki. Gdzie złożyć wniosek o "300 plus"? Kiedy mija termin składania dokumentów? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Z programu „Dobry Start” mogą skorzystać wszystkie rodziny, w których są dzieci w wieku szkolnym, bez względu na dochód. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że ze świadczenia 300 plus może skorzystać nawet 4,6 miliona dzieci.

300 plus, czyli świadczenie "Dobry Start". Kto może z niego skorzystać?

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, które uczą się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Ze świadczenia nie mogą skorzystać przedszkolaki, dzieci chodzące do "zerówki" ani studenci. Aby otrzymać 300 plus, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Jak to zrobić?

Gdzie złożyć wniosek o 300 plus? Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Wniosek o przyznanie 300 plus może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Aby otrzymać świadczenie, należy to zrobić w terminie 1 lipca - 30 listopada. Wniosek o świadczenie "Dobry Start" – podobnie jak wniosek o 500 plus -  należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie, przez stronę Emp@tia lub przez bankowość internetową. 

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, świadczenie zostanie wypłacone rodzinie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Więcej o: