Z programu „Dobry Start” mogą skorzystać wszystkie rodziny, w których są dzieci w wieku szkolnym, bez względu na dochód. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że ze świadczenia 300 plus może skorzystać nawet 4,6 miliona dzieci.
Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, które uczą się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Ze świadczenia nie mogą skorzystać przedszkolaki, dzieci chodzące do "zerówki" ani studenci. Aby otrzymać 300 plus, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Jak to zrobić?
Wniosek o przyznanie 300 plus może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Aby otrzymać świadczenie, należy to zrobić w terminie 1 lipca - 30 listopada. Wniosek o świadczenie "Dobry Start" – podobnie jak wniosek o 500 plus - należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie, przez stronę Emp@tia lub przez bankowość internetową.
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, świadczenie zostanie wypłacone rodzinie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.