Cena złota w górę. Bariera 1500 dolarów znów pokonana. Znany inwestor: "kupować na każdym poziomie" [notowania złota, kurs złota]

Notowania złota we wtorek znów zaczęły piąć się w górę. Cenny kruszec drożeje, a znany inwestor Mark Mobius uważa, że będzie jeszcze droższy i mówi, że wart jest kupowania bez względu na cenę.

Kurs złota po krótkiej przerwie wrócił do poziomu powyżej 1500 dolarów za uncję. We wtorek tuż po godzinie 15:00 notowania były w okolicach 1504 dolarów i są w okolicach najwyższych poziomów od ponad sześciu lat.

Notowania złota w górę

Notowania złota.Notowania złota. Źródło: investing.com

W poniedziałek ceny złota spadły poniżej 1500 dolarów. Inwestorzy nabrali apetytu na ryzyko. Napędzało ich oczekiwanie na działania banków centralnych, mające pobudzić gospodarkę. Wielu ekspertów spodziewa się, że banki centralne zaczną łagodzić politykę monetarną, by zapobiec spowolnieniu gospodarczemu. Do tego przedstawiciele rządu Niemiec zasugerowali, że mogą wykorzystać 50 mld euro, by uchronić kraj przed recesją - w drugim kwartale niemiecki PKB spadł i możliwe, że to samo stanie się w obecnym, trzecim kwartale.

Mark Mobius: złoto będzie drożeć

Jeden z najbardziej znanych inwestorów, Mark Mobius, w rozmowie z telewizją Bloomberg powiedział, że luzowanie polityki monetarnej banków centralnych oraz wzrost zainteresowania kryptowalutami spowoduje zwiększony popyt na "twarde" aktywa takie jak złoto. "Szczerze mówiąc, uważam, że trzeba kupować złoto na dowolnym poziomie" - czyli bez względu na cenę.

Inwestorzy czekają teraz na opis lipcowego posiedzenia Fed, amerykańskiego banku centralnego, kiedy  obniżył on stopy procentowe po raz pierwszy od kryzysu - opis poznamy go w środę. Według ankiety Reutersa wśród traderów, szansa, że Fed znów zetnie stopy we wrześniu, wynosi 86 proc. W czwartek rusza doroczne międzynarodowe spotkanie bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole, które może przynieść jakieś wskazówki.

>>> Czy wiesz, jak pozyskiwane jest złoto? Mieszkańcy Ghany płacą za jego wydobycie szczególnie wysoką cenę...

Zobacz wideo
Więcej o: