Tanie mieszkania w Polsce niemal się skończyły. Mniej niż 5 tys. zł za metr to w stolicy 1 proc. ofert

Tanie mieszkania w Polsce w zasadzie się skończyły. W Warszawie cena 5-6 tys. zł za metr uznawana jest za okazję - jedynie 5 proc. ofert dotyczy tak niskich stawek. W większości przypadków za metr własnego "m" trzeba zapłacić od 7 do 10 tys. zł.

Z badań opublikowanych przez Barometr Metrohouse i Gold Finance wynika, że tanie mieszkania w Polsce w zasadzie się skończyły. W Warszawie trudno jest znaleźć nieruchomości w tej cenie. W II kw. 2019 r. zakup mieszkania w cenie poniżej 5000 zł za m kw. dotyczył tylko 1 proc. wszystkich transakcji. W koszyku pozostałych pięciu największych miast w Polsce odsetek ten wynosi 26 proc., choć jeszcze przed rokiem było to 33 proc.

Nawet droższe mieszkania - w cenie 5-6 tys. zł za m kw. - są rzadkością - takie transakcje stanowiły zaledwie 4 proc. ogółu.

W stolicy najczęściej kupowane są mieszkania pomiędzy 7 a 10 tys. zł za metr kwadratowy (53 proc.). Dla porównania w innych badanych miastach zakupy w tej cenie stanowią 23 proc. wszystkich transakcji.

Podobne różnice w zakupie pomiędzy stolicą Polski a innymi badanymi miastami widać, jeśli sprawdzamy cenę całkowitą nabywanego mieszkania. W II kwartale 2019 r. mieszkania kupione w Warszawie w cenie do 300 tys. stanowiły 9 proc., natomiast w innych największych miastach aż 59 proc. obserwowanych transakcji. W stolicy najwięcej kupowanych jest mieszkań w cenie 400-500 tys. zł (25 proc.), natomiast w innych pięciu dużych miastach Polski przeważają zakupy za 200-300 tys. zł (35 proc.).

Małe mieszkania najpopularniejsze 

Tak wysokie ceny sprawiają, że największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania małe. W stolicy o metrażu od 35 do 50 m kw. Lokale o tej wielkości stanowią aż 38 proc. wszystkich nabywanych mieszkań. W przypadku innych z największych miast Polski było podobnie, z tym że odsetek transakcji w tym przedziale metrażu wyniósł 47 proc. Z analizy wynika, że najczęstszym powodem zakupu mieszkania są przesłanki inwestycyjne, a takie właśnie powierzchnie mieszkań wynajmują się najłatwiej.

Dużym powodzeniem zarówno w Warszawie, jak i w innych pięciu największych miastach Polski cieszą się metraże 50-60 m kw., czyli standardowa wielkość mieszkań kupowanych przez rodziny z dzieckiem. W stolicy, w odróżnieniu od innych dużych miast Polski, rzadziej sprzedają się mniejsze mieszkania, a mianowicie 20-35 m kw., w II kwartale 2018 roku stanowiły 15 proc. wszystkich transakcji, a w II kwartale 2019 roku zaledwie 9 proc. W innych miastach natomiast w II kwartale 2018 roku sprzedaż mieszkań tego metrażu stanowiła 23 proc., a w 2019 roku 14 proc. Znikomy procent stanowią transakcje zakupu mieszkań powyżej 80 m kw. - niewielkie zainteresowanie takimi mieszkaniami jest znamienne dla wszystkich analizowanych miast.

Mieszkania kupowane na potęgę

Związek Banków Polskich odnotował w II kwartale 2019 r. wyraźny wzrost na rynku kredytów mieszkaniowych w porównaniu z kwartałem I - zarówno pod względem liczby zawieranych z bankami umów, jak i ich wartości. Wydano też rekordową liczbę pozwoleń na budowę.

Czytaj też: Wynajem mieszkania nadal droższy niż rata kredytu. Analitycy: Jest drogo, a będzie jeszcze drożej

Banki udzieliły prawie 59 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 16,4 mld zł. Oznacza to znaczący wzrost, bo o 20,95 proc., wobec I kwartału 2019 r. Samych zawartych umów było o 17,24 proc. więcej niż kwartał wcześniej.

>>> Ekspert ostrzega przed wielkim zamieszaniem, które czeka rynek nieruchomości

Zobacz wideo
Więcej o: