Przewoźnicy opracowali rozkład połączeń dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych, biorąc pod uwagę możliwości sieci kolejowej. Jak zapewnia PKP, umożliwi to kontynuowanie inwestycji na polskich torach przeprowadzanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Ich łączna wartość to 70 mld zł.
>>>Czy Polacy są zadowoleni z PKP? Zobacz nasz materiał:
Z informacji, które opublikowały PKP, wynika, że od września wygodniej będzie się podróżować m.in. przez Beskid Żywiecki (po zakończeniu przebudowy przystanków Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina między Żywcem a Węgierską Górką) oraz Opolszczyznę, gdzie wróci bezpośrednie połączenie z Opola do Wrocławia przez Jelcz. Łatwiejsze będą także podróże na Mazowsze - zarządca polskiej sieci linii kolejowych zapowiada więcej połączeń PKP Intercity z Kielc i Radomia do Warszawy. Co więcej, już wkrótce pasażerowie PKP będą mogli skorzystać z wielu zmodernizowanych peronów, m.in. Szczecinie, Częstochowie, Poznaniu, Opolu i Kiekrzu.
Z utrudnieniami w ruchu kolejowym muszą się z liczyć osoby podróżujące przez Małopolskę. PKP zapowiada, że od września kontynuowane będą prace na linii do Zakopanego, jednak na trasie Nowy Targ – Zakopane utrzymany zostanie ruch pociągów regionalnych. Podróże pociągiem utrudnione będą także w stolicy regionu - Krakowie. "Ze względu na przebudowę torów na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów wystąpi przerwa w ruchu w dni robocze w godz. 9.40 – 14.15 na trasie na trasie Kraków Główny – Podłęże. Niektóre pociągi regionalne pojadą zmienionymi trasami przez Kraków Olszę lub Nową Hutę lub będą zastąpione autobusami" - czytamy na stronie PKP.
Nowy rozkład jazdy PKP wejdzie w życie w niedzielę 1 września i będzie obowiązywał do 19 października. Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników.