Polacy zapłacą setki milionów złotych. Od 1 września 25 gr opłaty za torby foliowe

Już 1 września wprowadzona ma zostać opłata recyklingowa za torby foliowe. Stawką 25 groszy obciążone mają być wszystkie foliówki poza tymi, w które owijana jest żywność. Na przepisach ma zyskać zarówno budżet jak i środowisko.

Od 1 września za każdą torebkę foliową trzeba będzie zapłacić 25 groszy - zapowiedział Minister Środowiska Henryk Kowalczyk w Sygnałach Dnia Radiowej Jedynki. Potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia. Opłatą zostaną objęte wszystkie torby foliowe z wyjątkiem tak zwanych zrywek służących do bezpośredniego owijania żywności.

Dotychczasowe przepisy wprowadzała opłaty za foliówki o grubości od 15 do 50 mikrometrów, co wykorzystały zarówno sklepy jak i producenci toreb nieznacznie zwiększając ich grubość.

Ma to zachęcić ekonomicznie wszystkich do porzucenia foliówek.

- wyjaśnił minister. 

>>> Polska śmietnikiem Europy. Przywożą do nas niemal wszystko. Zobacz krótkie nagranie

Zobacz wideo

Foliówki miały dać budżetowi nawet 1,2 mld zł

Minister Kowalczyk potwierdził, że dotychczasowe regulacje był obchodzone. Zdaniem szefa resortu środowiska ustawa okazała się nieskuteczna, dlatego rząd podjął decyzję, aby objąć wszystkie foliówki o grubości powyżej 15 mikrometrów opłatą recyklingową.  

Z powodu obchodzenia opłat recyklingowych przez sklepy do budżetu trafiło mniej pieniędzy - jak szacuje Ministerstwo Środowiska było to 64 miliony złotych. Wedle pierwotnych planów kwota miała być znacznie wyższa - od 850 mln do 1,2 mld zł. 

Nadchodzą kolejne opłaty

Płatne foliówki mogą nie być ostatnią zmianą w przepisach. W rozmowie z "Super Expressem" minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział bowiem wprowadzenie kaucji od plastikowych opakowań, w tym butelek. Zdaniem szefa resortu pomoże to w selektywnej zbiórce odpadów i ponownym ich zagospodarowaniu.

Przeciętny obywatel Niemiec zużywa rocznie ok. 100 toreb foliowych, mieszkaniec Finlandii 5, a Danii - 4. Polacy biją pod tym względem rekordy - zużywają, według różnych szacunków od 300 do 450 toreb rocznie. Warto pamiętać, że taka torba rozkłada się 400 lat.

Do mórz i oceanów co minutę trafia ciężarówka odpadów, które zabijają ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Plaże naszego Bałtyku toną w śmieciach. Zatrzymajmy wspólnie to szaleństwo! TUTAJ możesz podpisać petycję ws. ograniczenia stosowania jednorazowego plastiku >>

Więcej o: