Donald Trump zirytowany odpowiedzią Danii na pomysł zakupu Grenlandii. 'Afront wobec USA'

O tym, że Donald Trump zamierza kupić Grenlandię zdążyliśmy się dowiedzieć zaledwie kilka dni temu. W tym czasie prezydent USA zdążył potwierdzić prawdziwość przecieków, duńska premier wyraziła mocny sprzeciw wobec propozycji, a amerykański przywódca poczuł się dotknięty. Chodzi o sposób w jaki Dania odmawia.

Donald Trump w rozmowie z dziennikarzami skomentował odpowiedź Danii dotyczącą ewentualnego zakupu Grenlandii przez Stany Zjednoczone. Amerykański prezydent stwierdził, że sposób odpowiedzi udzielonej przez duńską premier Mette Frederiksena był niegrzeczny. "To afront wobec USA" - stwierdził amerykański przywódca. 

Mette Frederiksen, duńska premier, w rozmowie z pismem "Sermitsiaq" dwa dni temu zapewniła, że jej kraj nie ma żadnych planów związanych ze sprzedażą wyspy. "Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że cała ta sprawa nie jest poważna" - stwierdziła. 

Mogli po prostu odpowiedzieć "Nie, nie jesteśmy zainteresowani". Ona mówi do mnie. Ona mówi do Stanów Zjednoczonych. Tak się ze Stanami Zjednoczonymi nie rozmawia, przynajmniej pod moimi rządami.

- stwierdził Trump cytowany przez agencję Reutera

>>> Donald Trump zapowiada przyjazd do Polski i zapewnia, że nas lubi.

Zobacz wideo

Kilka szybkich zwrotów akcji

O tym, że Stany Zjednoczone mogą rozważać chęć zakupu Grenlandii, terytorium zależnego Danii, dowiedzieliśmy się zaledwie kilka dni temu. Do prezydenckich doradców dotarli dziennikarze "Wall Street Journal". Jednak nawet źródła będące blisko amerykańskiego prezydenta nie były w stanie potwierdzić, że cała sprawa nie jest jedynie żartem.

Wątpliwości szybko rozwiał Donald Trump, który oświadczył, że pomysł zakupu Grenlandii faktycznie się pojawił. Amerykański przywódca dał dowód na to, że ewentualną transakcję traktuje w ramach twardego biznesu - stwierdził, że Grenlandia jest dla Danii kosztem. Wycenił go na 700 mln dol. rocznie.

Deklaracje amerykańskiego prezydenta zostały przyjęte przez władze Danii i Grenlandii z niekłamanym zdumieniem. Premierzy obu krajów stwierdzili jasno, że Grenlandia nie jest na sprzedaż. Frederiksena, duńska przywódczyni stwierdziła, że "Grenlandia należy do Grenlandii", a jednoznaczne stanowisko grenlandzkiego premiera kończy jakąkolwiek dyskusję.

Donald Trump zareagował na te deklaracje odwołaniem wizyty w Danii. Miał odwiedzić kraj przy okazji wizyty w Europie - po spotkaniu z polskimi przywódcami.

USA chcą kupić Grenlandię? Tylko po co?

Ale po co USA wysunięta na północ Grenlandia? Powodów jest kilka. Pierwszy to militarny - USA zyskałoby miejsce na bazę wojskową, która zwiększyłaby znaczenie kraju w regionie. Grenlandia skrywa też bogactwa naturalne - cenne minerały i metale ziem rzadkich. Naukowcy nie wykluczają, że lodowiec, który pokrywa niemal cały teren wyspy, skrywa też ropę naftową, a w pobliżu znajdować mogą się złoża węgla.

Czytaj też: Idzie recesja? Spadki na giełdach, frank znów po 4 zł. "W Europie sytuacja wygląda naprawdę niedobrze

Amerykański przywódca być może chciałby po prostu zapisać się w historii jako ten, który znacząco powiększył amerykańskie terytorium. Jego elektorat mógłby przyjąć to z aprobatą przed zbliżającymi się powoli wyborami. 

Więcej o:
Komentarze (172)
Donald Trump zirytowany odpowiedzią Danii na pomysł zakupu Grenlandii. "Afront wobec USA"
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 74 razy 62

  Panie Tump, chce pan kupić Grenlandię? Niech Pan pójdzie sobie do sklepu z Grenlandiami i sobie jedną kupi.

 • pdppdp

  Oceniono 56 razy 46

  Niewątpliwie, gdy już się dowie, gdzie tak mniej więcej leży Dania, wypowie Danii wojnę.

 • green_is_bad

  Oceniono 51 razy 39

  Żeby tylko nie okazało się nagle, że w Danii znaleziono broń chemiczną, i biologiczną.....

 • guru133

  Oceniono 37 razy 33

  Jaka propozycja,taka odmowa. I tak pani premier wykazała się dużym taktem, bo mogła odpowiedzieć po prostu "spadaj chamie".

 • sprzedam_sie

  Oceniono 38 razy 32

  Kocham pania, pani Premier Frederiksen! Nastepnym razem prosze pogonic idiote batem.

 • gazetalogin12

  Oceniono 37 razy 29

  A mógł milczeć!...teraz znowu udowodnił że jednak jest klaunem.,

 • cozano

  Oceniono 32 razy 26

  Pomyśleć, że strzelający takimi fochami bobas ma paluchy na przyciskach atomowych....można się rzeczywiście bać....

 • Szymon I

  Oceniono 30 razy 22

  Oczywiście duńska premier nie ma prawa mówić tak, jak chce. Myślę że wyraziła się jasno i bez ujmy dla prezydenta USA. Nie było oficjalnego zapytania ani odpowiedzi. Trump to jednak nchanadprostak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX