Kopalnie wypłacą górnikom dodatkowe miliony złotych? Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego

Zła wiadomość dla państwowych kopalń. Prawdopodobnie już wkrótce będą musiały wypłacić tysiącom górników dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny. Tak przynajmniej wynika z wyroku opublikowanego przez Sąd Najwyższy.
Zobacz wideo

O przełomowym wyroku Sądu Najwyższego pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Sprawa dotyczyła górnika, który pracował w Kopalni Krupiński, zarządzanej przez JSW (ostatecznie została ona zamknięta w 2017 roku) jako sztygar zmianowy. Mężczyzna przychodził do pracy godzinę przed rozpoczęciem 7-godzinnej zmiany, a już po jej zakończeniu musiał dodatkowo złożyć raport z przebiegu dniówki.

Górnik złożył pozew przeciwko swojemu pracodawcy do sądu rejonowego, argumentując, że za pracę w nadgodzinach należy mu się dodatkowe wynagrodzenie. Sąd przyznał mu rację. Argumentację górnika przyjął również Sąd Okręgowy w Katowicach, który odrzucił apelację pracodawcy.

Spółka JSW złożyła więc kasację do Sądu Najwyższego. Pracodawca argumentował, że Sąd Okręgowy źle zinterpretował art. 151 kodeksu pracy, gdyż uznał, że czynności przygotowawcze przed rozpoczęciem pracy, są pracą w nadgodzinach. 22 sierpnia Sąd Najwyższy kasację odrzucił.

"Sąd Okręgowy w Katowicach zdroworozsądkowo ocenił, co stanowi czynności przygotowawcze, a co czynności merytoryczne" – stwierdził Maciej Pacuda, sędzia SN.

Pieniądze tak, ale nie z automatu

Wyrok Sądu Najwyższego to poważny kłopot dla państwowych kopalń. Oznacza on, że tysiące górników, którzy pracują na takich samych stanowiskach, jak autor pozwu, może liczyć dodatkowe pieniądze.

Górnicy nie otrzymają ich automatycznie. Każdy z nich o pieniądze za nadgodziny musi zawnioskować do sądu pracy. Zgodnie z prawem, ich roszczenia mogą dotyczyć jedynie trzech ostatnich lat pracy.

Zysk JSW o połowę. Spadają też przychody

Z opublikowanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową danych wynika, że w I półroczu 2019 roku spółka osiągnęła zysk operacyjny na poziomie 695,8 mln zł. To o ponad połowę mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadły również przychody - z 4 933,5 mld zł do 4 696,9 mld  złotych.

W efekcie akcje JSW na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spadły w czwartek o 3 procent, wyznaczając nowe trzyletnie minimum. Spółka spadała w czwartek najmocniej ze wszystkich spółek WIG-20.

Więcej o:
Komentarze (40)
Kopalnie wypłacą górnikom dodatkowe miliony złotych? Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • iso2

  Oceniono 16 razy 16

  Zapłacą za to wszyscy podatnicy a prezesi kopalń śmieją się im prosto w twarz z milionami na kontach. Oto Polska właśnie

 • an_w_0

  Oceniono 12 razy 10

  Cóż, Polska PiS-em stoi - wyroku nie wykonają! Odeślą do pseudo TK.

 • vader2010

  Oceniono 9 razy 9

  ciekawe co ta to banki ? - gdzie oddziały są otwarte 8 h dla petentów a pracownicy muszą pracować w związku z tym minimum 9-9,5 h dziennie - bo trzeba przyjść wcześniej i wszystko uruchomić, a po pracy się rozliczyć z kasy i dokumentów...

 • gangut

  Oceniono 12 razy 8

  Tak jak nie lubię roszczeniowości węglokopów, a kopalnie bym zasypał - tak tutaj sprawa jest prosta. Pracownik pracował - za czas pracy należy mu się zapłata. Proste i oczywiste i trudno zrozumie jak nie docierało to do kadry kierowniczej kopalni.

 • bosman64

  Oceniono 6 razy 6

  Zapłacą zapłacą ale nie kopalnie tylko spółki energetyczne a kasiorkę ściągną sobie od durnych wolaków w rachunkach za prąd plus podatek VAT dla mordziastego na wszelakie plusy. Ale to wszystko dopiero PO! Jesiennych Wyborach

 • supermarjan

  Oceniono 8 razy 6

  siedzę aktualnie nad wielkimi zlozami wegla. Pieszo jestem w stanie dojsc do 6 kopalni a mimo to:
  ZAMYKAC TO JAK NAJSZYBCIEJ!!!!
  brac tani wegiel od ruskich albo z australii, do tego rusza wydobycie w mongolii, tak czy owak jak sie policzy szkody gornicze to ten wegiel jest drozszy niz palenie w piecu diamentami z rotterdamu!!!

 • przewooz

  Oceniono 7 razy 5

  No i kasa za nadgodziny się górnikom NALEŻY! To żadna łaska, tylko zapłata za pracę.
  To, co się górnikom NIE NALEŻY, to 15 pensje wypłacane dzięki dotowaniu kopalń z budżetu i przez państwowe spółki. Jakby tak tu mogło być wreszcie normalnie...

 • jakub13579

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce wyroki sądów nie są obowiązujące. Więc kopalnie wypłacą jak będą chciały.
  A że nie będą chciały to jest na bank. Nie mam dla ciebie kasy i co mi zrobisz ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX