Ceny paliw w sąsiednich województwach różnią się aż o 11 groszy. Najdrożej na Warmii i Mazurach

Średnie ceny paliw na stacjach benzynowych utrzymują się powyżej poziomu 5 złotych za litr. W mijającym tygodniu średnio o trzy grosze spadła cena benzyny i o dwa grosze staniał olej napędowy. W zależności od województwa, w którym tankujemy ceny potrafią różnić się nawet o 11 groszy na litrze.
Zobacz wideo

Średnio za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba było płacić 22 sierpnia 5,09 zł. Litr oleju napędowego kosztował średnio 5,01 zł, a autogazu 1,98 zł/l.  To oznacza, że ceny bezołowiowej 95 i oleju napędowego są takie same jak przed rokiem. Natomiast za litr autogazu płacimy aż o 32 gr/l mniej niż przed rokiem.

BM Reflex prognozuje, że na koniec wakacji ceny paliw powinny pozostać na podobnym poziomie. - Na rynku hurtowym w mijającym tygodniu ceny paliw rosły. To może stanowić sygnał do wyhamowania spadków cen na stacjach. W przyszłym tygodniu za paliwa na stacjach w większości będziemy płacić podobnie jak w tym tygodniu, ale mogą się zdarzyć stacje gdzie odnotujemy podwyżki zwłaszcza oleju napędowego - napisano w komentarzu rynkowym BM Reflex. 

Analitycy zwracają także uwagę na to, że olej napędowy w hurcie jest ponownie droższy od benzyny bezołowiowej 95. - Może być to jednak zapowiedź sezonowej zmiany relacji ceny benzyny i oleju napędowego, jaką zazwyczaj notujemy jesienią - czytamy w komentarzu BM Reflex. Dużo ciekawiej wyglądają ceny paliw w rozbiciu na województwa.

Diesel najdroższy na Warmii i Mazurach

W przypadku oleju napędowego różnica w cenie 11 groszy na litrze występuje w sąsiednich województwach. W województwie pomorskim diesel kosztuje 4,97 zł, a w sąsiednim warmińsko-mazurskim już 5,08 zł. 

średnie ceny paliwśrednie ceny paliw BM Reflex

Wydaje się, że w przypadku cen paliw w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim wolumen sprzedaży odgrywa istotne znaczenie. Sprzedaż paliw w pomorskim stanowi około 6 proc. sprzedaży krajowej, podczas gdy w województwie warmińsko–mazurskim jest to 3 proc. Istotne znaczenie ma lokalna konkurencja, która jest tym większa im więcej jest stacji w danych regionie, zwłaszcza stacji tańszych, za które są uznawane stacje przymarketowe, samoobsługowe i stacje bez zaplecza okołopaliwowego (duży sklep, kawiarnia, bar, duży parking) 

- komentuje Urszula Cieślak z DM Reflex.

Kierowcy tankujący na Warmii i Mazurach pracują najwięcej w całej Polsce. Najtańszy olej napędowy jest w województwie dolnośląskim. 

Benzyna najdroższa na Podlasiu

W kończącym się tygodniu najmniej za litr benzyny płacili mieszkańcy województwa łódzkiego. Tutaj na litr bezołowiowej 95 trzeba było wydać 5 złotych i 4 grosze. Najdrożej było natomiast w kujawsko-pomorskim (5,13 zł za litr), warmińsko-mazurskim (5,12 zł za litr) i w województwie podlaskim, gdzie benzyna kosztowała aż 5,15 grodzy za litr. To aż o 11 groszy drożej niż w województwie łódzkim.

Średnie ceny paliwŚrednie ceny paliw BM Reflex

Więcej o: