Ceny paliw w sąsiednich województwach różnią się aż o 11 groszy. Najdrożej na Warmii i Mazurach

Średnie ceny paliw na stacjach benzynowych utrzymują się powyżej poziomu 5 złotych za litr. W mijającym tygodniu średnio o trzy grosze spadła cena benzyny i o dwa grosze staniał olej napędowy. W zależności od województwa, w którym tankujemy ceny potrafią różnić się nawet o 11 groszy na litrze.
Zobacz wideo

Średnio za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba było płacić 22 sierpnia 5,09 zł. Litr oleju napędowego kosztował średnio 5,01 zł, a autogazu 1,98 zł/l.  To oznacza, że ceny bezołowiowej 95 i oleju napędowego są takie same jak przed rokiem. Natomiast za litr autogazu płacimy aż o 32 gr/l mniej niż przed rokiem.

BM Reflex prognozuje, że na koniec wakacji ceny paliw powinny pozostać na podobnym poziomie. - Na rynku hurtowym w mijającym tygodniu ceny paliw rosły. To może stanowić sygnał do wyhamowania spadków cen na stacjach. W przyszłym tygodniu za paliwa na stacjach w większości będziemy płacić podobnie jak w tym tygodniu, ale mogą się zdarzyć stacje gdzie odnotujemy podwyżki zwłaszcza oleju napędowego - napisano w komentarzu rynkowym BM Reflex. 

Analitycy zwracają także uwagę na to, że olej napędowy w hurcie jest ponownie droższy od benzyny bezołowiowej 95. - Może być to jednak zapowiedź sezonowej zmiany relacji ceny benzyny i oleju napędowego, jaką zazwyczaj notujemy jesienią - czytamy w komentarzu BM Reflex. Dużo ciekawiej wyglądają ceny paliw w rozbiciu na województwa.

Diesel najdroższy na Warmii i Mazurach

W przypadku oleju napędowego różnica w cenie 11 groszy na litrze występuje w sąsiednich województwach. W województwie pomorskim diesel kosztuje 4,97 zł, a w sąsiednim warmińsko-mazurskim już 5,08 zł. 

średnie ceny paliwśrednie ceny paliw BM Reflex

Wydaje się, że w przypadku cen paliw w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim wolumen sprzedaży odgrywa istotne znaczenie. Sprzedaż paliw w pomorskim stanowi około 6 proc. sprzedaży krajowej, podczas gdy w województwie warmińsko–mazurskim jest to 3 proc. Istotne znaczenie ma lokalna konkurencja, która jest tym większa im więcej jest stacji w danych regionie, zwłaszcza stacji tańszych, za które są uznawane stacje przymarketowe, samoobsługowe i stacje bez zaplecza okołopaliwowego (duży sklep, kawiarnia, bar, duży parking) 

- komentuje Urszula Cieślak z DM Reflex.

Kierowcy tankujący na Warmii i Mazurach pracują najwięcej w całej Polsce. Najtańszy olej napędowy jest w województwie dolnośląskim. 

Benzyna najdroższa na Podlasiu

W kończącym się tygodniu najmniej za litr benzyny płacili mieszkańcy województwa łódzkiego. Tutaj na litr bezołowiowej 95 trzeba było wydać 5 złotych i 4 grosze. Najdrożej było natomiast w kujawsko-pomorskim (5,13 zł za litr), warmińsko-mazurskim (5,12 zł za litr) i w województwie podlaskim, gdzie benzyna kosztowała aż 5,15 grodzy za litr. To aż o 11 groszy drożej niż w województwie łódzkim.

Średnie ceny paliwŚrednie ceny paliw BM Reflex

Więcej o:
Komentarze (20)
Ceny paliw w sąsiednich województwach różnią się aż o 11 groszy. Najdrożej na Warmii i Mazurach
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 8 razy 4

  Najdroższa benzyna była w 2012 r , za Tuska. Ropa kosztowała wtedy 112 dol za baryłkę,
  dolar 3,45 a benzyna 5,80. (przy 200 dol za Millera, była tańsza).
  Zachowując te same proporcje co za Tuska, przy cenie ropy 60 dol, dolara 3,90,
  benzyna powinna kosztowac 3,41. Wszystko co ponadto, to na niekompetencje wójta Pcimia,
  przykrywanie wpadek Morawieckiego, kiedy wyśmiewał sie z kaleki i kazał go zagłaskać 100 milionami łapówki.Jak w każdym PISowskim interesie odbija się także uporczywe zbieranie na kaczyńskie wieże. (Aha, jeszcze niedawno Kaczyński i Morawiecki zapewniali, że podatek paliwowy nie wpłynie na cenę.)

 • wujek_mirek

  Oceniono 2 razy 2

  Ja odkryłem taką prawidłowość, że im bliżej rafinerii tym drożej. Dlaczego, nie mam pojęcia.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 2 razy 2

  Ostatnio tankowałem PB95 za 2,70 zł, 150 km od Gdańska. Kto zgadnie gdzie tankowałem?

 • antonikarcz

  Oceniono 4 razy 2

  Narodowe, polskie koncerny loją ścianę wschodnią i prawidłowo.

 • misiur

  Oceniono 1 raz 1

  To teraz słuchajcie : 40-sto tysieczne miasto na slasku, stacja BP, że cena 95 4,98
  Rowniez stacja BP, w okolicach Szczecina, cena....5,52
  Akcja działa się 19 sierpnia.

 • sztucznypolak

  Oceniono 1 raz 1

  "Kierowcy tankujący na Warmii i Mazurach >>>pracują<<< najwięcej w całej Polsce"
  Dlatego maja kupe szmalu i placa najwiecej.
  Oj "redaktorzy", czy tak trudno przeczytac swoje wypociny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX