Kolejny polityk PO idzie w ślady Sławomira Nowaka. Marcin Święcicki ważnym urzędnikiem na Ukrainie

Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej oraz były prezydent Warszawy, zostanie ukraińskim rzecznikiem praw przedsiębiorców. O otrzymaniu nowego stanowiska poinformował sam zainteresowany, a pracę rozpocznie już jesienią.

"Wczoraj (22 sierpnia) zapadła decyzja Rady Ministrów Ukrainy zatwierdzająca uchwałę rady nadzorczej Rady Rzecznika Praw Przedsiębiorców Ukrainy o powołaniu mnie na Rzecznika Praw Przedsiębiorców Ukrainy. Dziś (23 sierpnia) natomiast premier Volodymyr Groysman podpisał stosowne rozporządzenie. Od 12 października zaczynam pracę w Kijowie" - napisał Marcin Święcicki na profilu w serwisie Facebook. 

>>>Recesja, wojna handlowa Donalda Trumpa - Polski to na razie zbyt mocno nie dotyka, ale w wielu krajach spowolnienie jest już bardzo widoczne:

Zobacz wideo

Przy okazji Święcicki złożył również Ukraińcom życzenia w przededniu Dnia Niepodległości, który w tym kraju obchodzony jest 24 sierpnia. Zaznaczył również, że samemu spróbuje "dodać do pomyślności naszego sąsiada własną cegiełkę".

Marcin Święcicki rzecznikiem praw przedsiębiorców na Ukrainie

Kandydatura Święcickiego została wyłoniona w konkursie. Jak poinformował sam zainteresowany, musiał odbyć kilka rozmów i zaliczyć kilka testów. Ostateczna decyzja o jego zatrudnieniu na stanowisku rzecznika została zatwierdzona przez ukraiński rząd.

Marcin Święcicki wyjaśnia, że rzecznik praw przedsiębiorców działa na podstawie porozumienia pomiędzy rządem Ukrainy, międzynarodowymi organizacjami finansowymi oraz izbami gospodarczymi ukraińskich przedsiębiorców. Rozpatruje indywidualne skargi przedsiębiorców na organy władzy, interweniuje na ich rzecz, jeśli uzna skargę za zasadną i przygotowuje dla rządu rekomendacje dotyczące zmian w prawie.

Święcicki idzie w ślady Sławomira Nowaka

Marcin Święcicki nie jest pierwszy politykiem Platformy Obywatelskiej, który otrzymał intratne stanowisko na Ukrainie. W 2016 roku były minister transportu Sławomir Nowak został prezesem Ukrawtodoru, ukraińskiej państwowej agencji drogowej. Przyjął wówczas również ukraińskie obywatelstwo.

Więcej o:
Komentarze (19)
Kolejny polityk PO idzie w ślady Nowaka. Marcin Święcicki ważnym urzędnikiem na Ukrainie
Zaloguj się
 • Motocyklowa TV

  Oceniono 12 razy 2

  Podobnie jak w Polsce, na Ukrainie przedsiębiorcy mają "za mało praw" i potrzebują swojego rzecznika. Śmiechu warte :-DD. Wiadomo, że chodzi tutaj o rolę lobbysty dla ukraińskich oligarchów.

 • ar.co

  Oceniono 8 razy 2

  A złotówka spada nawet wobec hrywny. I to bardzo poważnie - z 7,10 do 6,60 w ciągu dwóch miesięcy.

 • jmwk

  Oceniono 5 razy 1

  Czy test znajomosci jezyka tez byl? Czy ukrainski jest jego rodzinnym jezykiem?

 • miastomakow

  Oceniono 9 razy 1

  szkoda mi tych ukraińców, wysyła się tam ludzi by ich niszczyli a sami ukraińscy tym niszczycielom za to płacą.

 • avocador

  0

  W Polsce juz kraść nie mogą...to może na Ukrainie

 • x2014

  0

  to musieli zrzec sie obywatelstwa polskiego

 • harry.s.totteles

  Oceniono 6 razy 0

  Hrojsman został Groysmanem?

 • wozdo

  Oceniono 8 razy 0

  a moze by tak zatrudnili polskich historyków w tamtejszym IPN ??? aaa nie bo to nie pasuje do koncepcji o tzw. trahedii wołyńskiej....

 • hotin

  Oceniono 18 razy 0

  Jemu też na ;ukraińskim obywatelstwie zależy,czy tylko zwęszył POdatny grunt do ciemnych interesów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX