Nie żyje David Koch. Był jednym z najbogatszych ludzi na świecie

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie i konserwatysta wspierający finansowo Partię Republikańską w Stanach Zjednoczonych zmarł w wieku 79 lat. David Koch był także biznesmenem, który stał na czele rodzinnego koncernu Koch Industries.

Jak podał serwis CNN Politics, o śmierci Davida Kocha poinformował w oświadczeniu jego brat, Charles. David Koch urodził się w 1940 r. w Wichita w stanie Kansas. Ojciec braci, Fred Koch, kierował firmą chemiczną, którą w latach 60. przemianował na znany dziś, produkujący głównie nawozy i tworzywa sztuczne, koncern Koch Industries.

Od lat 70. firmą kierowali bracia David i Charles. Firma prosperowała na tyle dobrze, że David Koch w ciągu ostatnich lat znalazł się wśród najbogatszych ludzi świata. Forbes w ramach swojego rankingu oszacował majątek Kocha na 51 mld dolarów, co dało mu 11 miejsce w rankingu gazety. W 2018 r. David Koch przeszedł na emeryturę.

David Koch miliarder i konserwatysta

David Koch w równym stopniu znany był ze swoich konserwatywnych poglądów politycznych. Aktywnie uczestniczył w sferze publicznej jako polityk i jeden z głównych donatorów Partii Republikańskiej. Był radykalnym krytykiem polityki prezydenta USA Baracka Obamy. Znany był także ze względu na otwarte zaprzeczanie występowaniu zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.

>>> Sprawdź, czemu ekolodzy alarmują i co mają na myśli mówiąc o dług ekologicznym.

Zobacz wideo

David Koch wraz z bratem Charlesem byli twórcami funduszu Americans of Prosperity, przy użyciu którego wspierali idee wolnorynkowych i konserwatywnych polityków w USA. Co ciekawe, sprzeciwiali się polityce antyimigracyjnej, co było jednym z powodów, dla których nie poparli Donalda Trumpa w jego politycznej rywalizacji o stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.