Donald Trump znów szokuje. Chciał zrzucać na huragany bomby atomowe. Trump: "To fake news"

Donald Trump sugerował swoim doradcom zrzucanie bomb atomowych na huragany tak, aby je rozpraszać i aby żywioł nie docierał do wybrzeży USA - pisze serwis "Axios", powołując się na swoje źródła. Trump nazwał te informacje niedorzecznym fake newsem.
Zobacz wideo

Jak informuje serwis "Axios", Donald Trump kilkukrotnie pytał doradców dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego o możliwość bombardowania huraganów. 

Dlaczego ich nie zbombardujemy [Trump miał użyć słowa "nuke", co oznacza broń jądrową - red.]. Formują się u wybrzeży Afryki i przemieszczają się przez Atlantyk. Dlaczego nie możemy wrzucić bomby do oka huraganu i go zaburzyć?

- miał pytać prezydent USA podczas jednej z narad w Białym Domu. "Axios" informuje, że podobną sugestię Trump miał wyrazić także już w 2017 r., aczkolwiek notatka po tamtym spotkaniu nie zawiera informacji, że do bombardowania huraganów miałaby zostać wykorzystana broń atomowa.

Pomysł Trumpa miał wprawić część jego doradców w zakłopotanie. "Axios" cytuje jednak także przedstawiciela administracji rządowej, który mówi, że "cel Trumpa - aby uchronić kraj przed niszczycielskimi huraganu - nie jest zły". 

Ludzie, którzy są blisko Trumpa, mówią "uwielbiam prezydenta, który jest gotów zadawać trudne pytania. Potrzeba twardych ludzi, żeby odpowiadać mu we właściwy sposób, gdy pojawiają się takie kwestie

- mówi doradca.

Trump: "To fake news"

Biały Dom odmówił komentarza ws. doniesień serwisu. Do sprawy odniósł się jednak sam Donald Trump, określając doniesienia "Axios" mianem niedorzecznego fake newsa. "Nigdy tego nie powiedziałem" - pisze o pomyśle "wysadzania" huraganów prezydent USA.

Bombardowanie huraganów nie pomoże?

Jak informuje "Axios", teoria, jakoby detonacja bomby atomowej miała rozbijać huragany, nie jest nowa, i powstała już za czasów Dwighta Eisenhowera [prezydent USA w latach 1953-1961 - red.]. Jak jednak przekonuje National Oceanic and Atmospheric Administration, amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody, bombardowanie huraganu nie tylko mogłoby nie pomóc, ale wręcz opad radioaktywny mógłby wraz z wiatrami pasatami przedostawać się na ląd, powodując katastrofalne problemy dla środowiska. 

Z kolei w 2016 r. National Geographic zaznaczał, że bombardowanie huraganów bronią atomową mogłoby naruszać traktat o pokojowych wybuchach nuklearnych między USA a byłym Związkiem Radzieckim.

Więcej o: