Ponad 6 tysięcy złotych za uncję. Złoto w Polsce jeszcze nigdy nie było tak drogie

Kolejny rekord ceny złota w Polsce. Za uncję musimy już zapłacić ponad 6 tys. zł. A to nie koniec. Analitycy rynkowi prognozują dalszy wzrost ceny kruszcu.

W poniedziałek 26 sierpnia cena złota na giełdzie w Nowym Jorku przekroczyła barierę 1530 dolarów za uncję (ok. 31 gramów), w przeliczeniu na naszą walutę było to 6004 zł. Do tej pory w Polsce cena złota nigdy jeszcze nie przekroczyła pułapu 6 tys. zł. Ostatni rekord sprzed kilku tygodni to 5915 zł - wtedy było to wartość najwyższa od 2011 r.

Złoto dynamicznie drożeje u nas od drugiej połowy 2018 roku, kiedy jego cena ustanowiła lokalne minimum - za uncję płacono wtedy ok. 4,4 tys. zł.  

Cena złota/stooq.plCena złota/stooq.pl Cena złota/stooq.pl

Czytaj więcej: Amerykanie coraz częściej pytają w internecie o recesję. Donald Trump mocno naciska na Fed

Złoto w górę, bo Fed, Iran i wojna handlowa

Notowania te podbiły w ostatnim czasie głównie dwa czynniki: sygnały z amerykańskiego banku centralnego (Fed) oraz utrzymujące się napięcie na Bliskim Wschodzie. Wojna handlowa między USA a Chinami także powoduje zawirowania na rynkach finansowych, co wpływa na fakt, że to właśnie w złocie złocie inwestorzy upatrują "bezpiecznej przystani".

Analitycy banku UBS prognozują, że jeśli sytuacja geopolityczna dalej będzie tak zagmatwana i niepewna cena kruszcu w ciągu następnych trzech miesięcy może wzrosnąć do 1600 dol

Napięcie polityczno-gospodarcze na linii Waszyngton-Teheran zwiększyło się od początku prezydentury Donalda Trumpa. Znany z bezpardonowego stylu polityk systematycznie grozi irańskim władzom atakiem, jednocześnie wzmacniając sojusze z Izraelem i Arabią Saudyjską, które są głównymi wrogami tego kraju w regionie.

Więcej o: