Coraz bliżej fuzji. Orlenu podpisał porozumienie z Lotosem i Skarbem Państwa

PKN Orlen podpisał porozumienie z Grupą Lotos i Skarbem Państwa w sprawie przejęcia Lotosu. To kolejny etap zapowiadanej transakcji. Fuzja pomogłaby polskim spółkom w uzyskaniu lepszej pozycji na rynku międzynarodowym.

W komunikacie Orlenu czytamy, że porozumienie nie jest wiążące i nie kreuje zobowiązań dla sygnatariuszy w sprawie transakcji, lecz określa ich wspólne rozumienie kształtu umowy i szczegóły dalszej współpracy. W dokumencie opisano między innymi sposób określenia ceny sprzedaży Lotosu. Sam Lotos zapewnił w porozumieniu o woli współpracy z pozostałymi jego sygnatariuszami - spółką PKN Orlen oraz Skarbem Państwa - w celu dokonania transakcji.

3 lipca Orlen zgłosił transakcję do w Komisji Europejskiej, by ta wyraziła na nią zgodę. Komisja wszczęła postępowanie wyjaśniające 7 sierpnia i przedstawiła listę zastrzeżeń do transakcji. Władze Orlenu optując za fuzją mówiły, że chcą utworzyć silny koncern z międzynarodowym potencjałem.

Fuzja pod okiem Brukseli

Jak podała Magdalena Skłodowska, specjalistka serwisu Wysokie Napięcie, "Komisja obawia się, że fuzja Orlenu z Lotosem może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na kilku rynkach. Wstępne dochodzenie wykazało, że w przypadku hurtowej dostawy paliw transakcja doprowadziłaby do stworzenia "quasi-monopolu na poziomie dostaw z rafinerii”, ponieważ połączyłyby się jedyne podmioty posiadające w Polsce rafinerie".

>>> Sprawdź, co o sytuacji gospodarczej na świecie mówi ekspert.

Zobacz wideo

Po zgłoszeniu transakcji do KE, Orlen przeszedł do drugiego etapu szczegółowego postępowania, który potrwa maksymalnie do 22 stycznia 2020 r. Dzisiejsze podpisanie porozumienia z Lotosem i Skarbem Państwa jest kolejnym krokiem przybliżającym połączenie obydwu firm.