700 zł na podręczniki - tyle będą musieli wydać rodzice licealistów. Zmiana podstawy programowej

Program "Dobry Start", czyli 300 zł dla rodziców dzieci w wieku szkolnym, nie wystarczy na wszystkie wydatki związane z powrotem do szkoły. Najboleśniej odczują to rodzice dzieci idących do pierwszej klasy liceum. Przez reformę edukacji podręczniki stały się nieaktualne.

Rodzice uczniów idących do pierwszej klasy liceum muszą przygotować się na większe wydatki związane z zakupem podręczników. Z uwagi na zmianę podstawy programowej, spowodowanej reformą edukacji, musiały one zostać opracowane na nowo.

W porównaniu z zeszłym rokiem cena kompletu książek wyniesie 700 zł i wzrośnie o 100 zł - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna". 

Rodzice dzieci uczęszczających do szkół podstawowych o zakup nie muszą się martwić - książki otrzymają bowiem od uczniów z poprzedniego rocznika. 

Średnio 1718 zł na wyprawkę szkolną

Z najnowszego raportu firmy badawczej Deloitte "Wyprawka szkolna 2019" wynika, że średnie wydatki gospodarstwa domowego na wyprawkę szkolną wyniosą w tym roku 1718 zł. Połowa Polaków zamierza na ten cel wydać tyle samo co przed rokiem, w większości pieniądze pójdą na podstawowe produkty. Niektórzy na liście zakupów mają jednak drogą elektronikę. Na jedno dziecko wydamy przeciętnie 1140 zł.

Czytaj też: "Dobry Start". Gdzie złożyć wniosek o świadczenie 300 plus na wyprawkę szkolną?

Z "Dobrego Startu" zamierza skorzystać 90 proc. ankietowanych przez Deloitte. Świadczenia niemal w całości pójdą na koszty związane z powrotem do szkoły - deklaruje tak 94 proc. badanych. Za zakupy tego typu w większości rodzin odpowiedzialne są kobiety. Zdecydowana większość rodzin zacznie zakupy szkolne dopiero w sierpniu, z czego co trzeci skończy je w połowie września - czytamy w raporcie analityków.

Książki to jednak nie wszystko, co potrzeba kupić dziecku do szkoły. Sporym wydatkiem są również niezbędne do nauki artykuły szkolne. Ich ceny też są niemałe. Rodzice i opiekunowie najczęściej kupować będą zeszyty, bloki, długopisy (90 proc.), odzież i obuwie (86 proc.), podręczniki (80 proc.). Inne artykuły, takie jak elektronika (tablety, drukarki, komputery, zegarki elektroniczne), zamierza kupić nie więcej niż niespełna 20 proc. ankietowanych.

Zobacz wideo
Więcej o: