I oto są. Pierwsze sto bomb z bydgoskich zakładów trafiło na wyposażenie polskich F-16

Jak poinformowały Zakłady Chemiczne "Nitro-Chem" z Bydgoszczy, pierwsza partia stu bomb lotniczych Mk 82 krajowej produkcji zeszła z taśmy i wyjechała do jednostek polskich sił powietrznych. Uzbroją "Jastrzębie", czyli będące na naszym wyposażeniu amerykańskie myśliwce F-16.

Do tej pory bomby lotnicze Mk 82 kupowane były od zagranicznych dostawców. W lipcu tego roku linię produkcyjną tego typu pocisków uruchomiły należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem. Z hali produkcyjnej wyjechało już pierwszych sto bomb Mk 82 dla polskiej armii.

Mk 82 nie tylko dla polskich F-16

Zgodnie z zamówieniem, jeszcze w tym roku siły powietrzne otrzymają kolejnych sto sztuk Mk 82. Na rok 2020 zaplanowano dodatkowych 200 Mk 82. Zakłady z Bydgoszczy mają ponadto nadzieję, że produkcja pozwoli na eksportowanie polskiej produkcji bomb lotniczych do zagranicznych armii.

Pociski Mk 82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczymy więc nie tylko na dostawy dla naszej armii, ale również możliwość eksportu polskich bomb na rynki zagraniczne

- skomentował Krzysztof Kozłowski, prezes Nitro-Chem.

>>> Znasz "Jastrzębie"? Sprawdź jak radzą sobie w polskiej armii myśliwce F-16. 

Zobacz wideo

Bomba lotnicza Mk 82 to pocisk ogólnego przeznaczenia, będący najpopularniejszym uzbrojeniem stosowanym w myśliwcach F-16. Służy do niszczenia lub uszkadzania głównie stacjonarnych celów na ziemi i wodzie. Uzbrojona bomba ma 2,2 m długości i średnicę 27,3 cm. Pocisk waży 227 kg, z czego 87 kg to materiał wybuchowy (trotyl lub tritonal - kompozycja trotylu i proszku aluminiowego).

Więcej o:
Komentarze (138)
I oto są. Pierwsze sto bomb z bydgoskich zakładów trafiło na wyposażenie polskich F-16
Zaloguj się
 • speedy13

  Oceniono 16 razy 16

  Gwoli ścisłości wypada dodać, że skorupy bomb dostarczane są przez podwykonawcę z Włoch (i to bardzo wypaśne, jednoczęściowe kute, najlepsza chyba technologia do takich rzeczy). W Bydgoszczy odbywa się ich elaboracja czyli napełnienie materiałem wybuchowym (polskiej produkcji) i prace wykończeniowe.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 12 razy 12

  No to teraz możemy przywrócić macierzy Wilno i Lwów i co najważniejsze Zaleszczyki by rząd jakby co ....

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 9 razy 9

  Innowacyjna gospodarka! Państwowy koncern produkuje bomby, państwowa armia to kupuje a potem wykorzystuje na poligonie, wszystkie bomby robią bum lepiej niż konkurencja wg raportu, potem się podpisuje protokół zniszczenia "w boju", PKB rośnie.

 • pas964

  Oceniono 7 razy 5

  Stacjonarne cele. Po prostu beka. Nam są potrzebne bomby kierowane przeciwko pojazdom pancernym. Czy my będziemy atakować cele na terenie innego kraju ?

 • janboden49

  Oceniono 7 razy 5

  Aha. To zamiast obiecanych elektrycznych samochodów.
  Pamiętam kabaret pt. "Z tyłu sklepu wyrzywniczego" ...

 • ludzie.honoru

  Oceniono 15 razy 5

  Temat do skasowania .
  Równie nudny i głupi jak wiadomość, że przyszłoroczny budżet ma być pierwszym od 30 lat budżetem bez deficytu.

  Co nam z jakiś głupich bomb skoro księża to pedofile ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX