I oto są. Pierwsze sto bomb z bydgoskich zakładów trafiło na wyposażenie polskich F-16

Jak poinformowały Zakłady Chemiczne "Nitro-Chem" z Bydgoszczy, pierwsza partia stu bomb lotniczych Mk 82 krajowej produkcji zeszła z taśmy i wyjechała do jednostek polskich sił powietrznych. Uzbroją "Jastrzębie", czyli będące na naszym wyposażeniu amerykańskie myśliwce F-16.

Do tej pory bomby lotnicze Mk 82 kupowane były od zagranicznych dostawców. W lipcu tego roku linię produkcyjną tego typu pocisków uruchomiły należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem. Z hali produkcyjnej wyjechało już pierwszych sto bomb Mk 82 dla polskiej armii.

Mk 82 nie tylko dla polskich F-16

Zgodnie z zamówieniem, jeszcze w tym roku siły powietrzne otrzymają kolejnych sto sztuk Mk 82. Na rok 2020 zaplanowano dodatkowych 200 Mk 82. Zakłady z Bydgoszczy mają ponadto nadzieję, że produkcja pozwoli na eksportowanie polskiej produkcji bomb lotniczych do zagranicznych armii.

Pociski Mk 82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczymy więc nie tylko na dostawy dla naszej armii, ale również możliwość eksportu polskich bomb na rynki zagraniczne

- skomentował Krzysztof Kozłowski, prezes Nitro-Chem.

>>> Znasz "Jastrzębie"? Sprawdź jak radzą sobie w polskiej armii myśliwce F-16. 

Zobacz wideo

Bomba lotnicza Mk 82 to pocisk ogólnego przeznaczenia, będący najpopularniejszym uzbrojeniem stosowanym w myśliwcach F-16. Służy do niszczenia lub uszkadzania głównie stacjonarnych celów na ziemi i wodzie. Uzbrojona bomba ma 2,2 m długości i średnicę 27,3 cm. Pocisk waży 227 kg, z czego 87 kg to materiał wybuchowy (trotyl lub tritonal - kompozycja trotylu i proszku aluminiowego).

Więcej o: