Brexit. Brytyjczycy reagują na zawieszenie parlamentu. Petycja zbiera ok. 1000 podpisów na minutę

Posłowie oburzeni po podpisaniu przez Elżbietę II wniosku Borisa Johnsona o zawieszenie parlamentu zachęcają wyborców do podpisywania specjalnej petycji. Pojawiła się jeszcze przed tym jak Boris Johnson potwierdził, ze poprosił brytyjską królową o aprobatę tego rozwiązania. Dotychczas zebrała setki tysięcy podpisów z częstotliwością ok. tysiąca na minutę.

Głównym postulatem petycji jest to, aby prace brytyjskiego parlamentu nie były zawieszane do momentu opóźnienia lub odwołania brexitu. Zaczęła zbierać podpisy jeszcze zanim Boris Johnson potwierdził, że poprosił Elżbietę II o podpisanie wniosku o zawieszenie.

Boris Johnson uderza w parlament

Jak donosi Sky News, petycja do godz. 16:45 zebrała ponad 413 tys. podpisów. Ostatnie doniesienia o podpisaniu przez brytyjska królową wniosku premiera wyraźnie spotęgowały jej efektywność.

Kilka godzin wcześniej, zanim Boris Johnson potwierdził, że poprosił Elżbietę II o zaaprobowanie wniosku, odezwa zgromadziła niecałe 12 tys. podpisów. Zgodnie z zasadami petycji parlamentarnych brytyjski rząd musi odpowiedzieć na każdą z nich, jeśli ta uzyska ponad 10 tys. podpisów.

>>>Zobacz też: Fake newsy - tym zajmował się Boris Johnson zanim zajął się polityką:

Zobacz wideo

Brexit jak bumerang

Główny postulat petycji wpisuje się w dzisiejszą reakcję wielu posłów na manewr polityczny Borisa Johnsona, który spiker Izby Gmin John Bercow nazwał "konstytucyjnym skandalem". Krytycy premiera uważają, że decyzja o zawieszeniu prac parlamentu ma zablokować jej próby powstrzymania tzw. twardego brexitu czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umów handlowych.

Przerwa w pracach parlamentu ma trwać 5 tygodni, od 9 września do 14 października. To może bardzo skomplikować pracę posłów, którzy działają na rzecz uniknięcia tzw. twardego brexitu. Czasu jest niewiele, bo wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty zaplanowano na 31 października.

Więcej o:
Komentarze (297)
Brexit. Brytyjczycy reagują na zawieszenie parlamentu. Petycja zbiera ok. 1000 podpisów na minutę
Zaloguj się
 • hi2per

  Oceniono 84 razy 60

  Hitler, Musaolini też wpierw zawiesili parlament. Jak to się skończyło, wiemy.

 • strange_email

  Oceniono 44 razy 40

  "Parlament zawieszony"
  Włodzimierz Putin lubi tę wiadomość.
  Donald Trump lubi tę wiadomość.
  Kim Jing-un :D

 • annubis74

  Oceniono 36 razy 34

  pocieszające że każdy kraj ma swój własny zestaw debili na stanowiskach

 • real_marek

  Oceniono 33 razy 27

  To dobra okazja by wyjść ze średniowiecza i zostać republiką. Ale pewnie zostaną terytorium zależnym USA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX