Rok szkolny za pasem. Czy niedziela 1 września to niedziela handlowa?

2 września rozpoczyna się rok szkolny, jednak tych, którzy planują w ostatniej chwili zrobić zakupy dla swoich dzieci ostrzegamy: niedziela 1 września nie jest niedzielą handlową.

Wszystko w związku w ustawą o zakazie handlu w niedziele i niektóre inne święta, która weszła w życie marcu 2018 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, w tym roku sklepy mogą być otwarte tylko w jedną, ostatnią, niedzielę miesiąca. Ostatnią niedzielą handlową była niedziela 25 sierpnia, więc 1 września sklepy typu Lidl, Biedronka, H&M, Ikea czy Tesco będą zamknięte. Zamknięte będą również placówki handlowe w galeriach handlowych. 

Z tego też względu radzimy, aby zakupy związane z rozpoczęciem roku szkolnego zrobić w sobotę. Trudno bowiem oczekiwać, że tego typu produkty będą dostępne w małych, osiedlowych sklepikach, w których sprzedaje sam właściciel, niektórych Żabkach czy też na stacjach benzynowych - tylko takie bowiem placówki handlowe oraz sklepy umiejscowione na terenie dworców kolejowych czy autobusowych, mogą być otwarte 1 września. 

1 września będziemy też mogli spokojnie pójść do kawiarni, apteki, czy zrobić zakupy w sklepach  internetowych. 

>>> Niedziele handlowe w 2019 roku. Zobacz, kiedy jeszcze będzie można zrobić zakupy w niedzielę:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe 2020. Będzie jeszcze trudniej

Zasady niedzielnego handlu będą jeszcze bardziej rygorystyczne w przyszłym roku. Ograniczenia zapisane w uchwalonej przez Sejm ustawie wchodzą bowiem w życie etapami. W 2018 roku mieliśmy dwie niedziele handlowe w miesiącu (pierwsza i ostatnia), w tym roku jest tylko jedna, a w przyszłym sklepy zamknięte będą praktycznie we wszystkie niedziele. 

Handlować będzie można jedynie w jedną niedzielę przed Wielkanocą, dwie przed świętami Bożego Narodzenia oraz ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Więcej o: