Reuters: Polska podpisze porozumienie z USA dotyczące technologii 5G

Polska ma podpisać ze Stanami Zjednoczonymi porozumienie, dotyczące bezpieczeństwa i współpracy w dziedzinie technologii 5G. Poinformowała o tym agencja Reuters, powołując się na pragnącego zachować anonimowość przedstawiciela polskiego rządu.

Agencja podaje, że umowa ma zostać podpisana w trakcie rozpoczynającej się w niedzielę wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa w naszym kraju. Rozmówca agencji Reuters powiedział, że w porozumieniu znajdzie się deklaracja dotycząca potrzeby współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Technologia 5G to standard sieci komórkowej nowej generacji, następca sieci 4G. Najważniejsze cechy nowego standardu sieci komórkowych to bardzo wysokie przepustowości i niezwykle małe, bo milisekundowe opóźnienia. Dzięki tamu lepsza będzie nie tylko szybkość przesyłania danych, ale rozszerzą się możliwości stosowania technologii - chodzi m.in. o autonomiczny transport, telemedycynę, mobilną komunikację wysokiej rozdzielczości.

>>> Huawei na cenzurowanym w USA. Sprawdź, o co w tym chodzi.

Zobacz wideo

5G, Huawei i wojna handlowa

Tymczasem na początku lipca sieć Play poinformowała, że rozpoczyna w Polsce pierwsze terenowe testy technologii 5G. Będą odbywały się z użyciem sprzętu Huawei. Możliwe więc, że to właśnie ta firma będzie mocno zaangażowana we wprowadzenie w Polsce nowego standardu.

Informacja wydaje się też znacząca szczególnie w kontekście trwającej między USA, a Chinami wojny handlowej, w której koncern Huawei odegrał kilka miesięcy temu kluczową rolę. Przypomnijmy, że w maju prezydent Donald Trump uznał sprzęt telekomunikacyjny chińskiego producenta jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Więcej o: