Darmowe torebki to już przeszłość. Od 1 września płacimy za każdą foliówkę

Od niedzieli 1 września weszła w życie opłata recyklingowa, która obejmuje wszystkie torebki foliowe, z wyjątkiem tak zwanych zrywek. Od tego momentu klienci sklepów nie dostaną za darmo żadnej torby wykonanej z tworzyw sztucznych.
Zobacz wideo

Opłata recyklingowa obowiązuje w Polsce od stycznia 2018 roku - zgodnie z nią, za niektóre reklamówki konieczne było pobieranie opłat. Dotyczyło to lekkich torb foliowych o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Zapis ten wykorzystali producenci foliówek, którzy stworzyli grubsze torebki, dzięki czemu nie odprowadzali od nich nowego podatku.

Opłata recyklingowa od września od każdej foliówki. 1,2 mld złotych trafi do budżetu państwa

Z tego powodu Ministerstwo Środowiska postanowiło zaostrzyć przepisy. Nowa opłata recyklingowa objęła wszystkie torebki foliowe powyżej 15 mikrometrów i wynosi 20 groszy plus VAT. Kwota ta będzie naliczana do każdej jednorazówki, a pieniądze te trafią do budżetu państwa. Opłatą nie będą objęte tylko tzw. zrywki, czyli torebki foliowe używane do pakowania owoców, warzyw, pieczywa czy bakalii.

Jak podaje "Rzeczpospolita" opłata recyklingowa ma zasilić budżet kwotą w wysokości 1,2 mld zł rocznie. Pieniądze te mają zostać przeznaczane na poprawę życia mieszkańców oraz stanu środowiska w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (58)
Darmowe torebki to już przeszłość. Od 1 września płacimy za każdą foliówkę
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 12

  Cytat: "...opłata recyklingowa ma zasilić budżet kwotą w wysokości 1,2 mld zł rocznie. Pieniądze te mają zostać przeznaczane na poprawę życia mieszkańców"

  Jeżeli "na poprawę życia mieszkańców", to najprawdopodobniej na podwyżki uposażeń poselskich, jako że poseł to TEŻ mieszkaniec... Bo przecież na podwyższenie zdewaluowanego już 500+, na 600+, to te nędzne 1,2 mld rocznie, STANOWCZO nie wystarczy :-)

 • Jan Winnicki

  Oceniono 11 razy 9

  Dodatkowy mld na watykańskich pedofilów i pierdzistołki zwane urzędnikami.

 • melyssa

  Oceniono 7 razy 7

  Albo walczymy o czystość środowiska i zakazujemy ich wytwarzania i używania albo dbamy o zwiększenie finansów państwa na jakieś "+" ! Ktoś, kto płaci kilkadziesiąt zł kartą to te kilkadziesiąt gr nie odczuje w ogóle. Gra pozorów a jak ładnie wygląda :"dbamy o środowisko". Podobnie jak podwyższenie akcyzy za papierosy i alkohol w trosce o trzeźwość i zdrowie obywateli ! Hańba !

 • kamuimac

  Oceniono 7 razy 5

  ktos sie musi zrzucić na 500 plusów

 • bostian

  Oceniono 4 razy 4

  Myślę,, że jeden Marszałek Kuchciński przepalił więcej produktów ropy naftowej w czasie swoich lotów niż wszystkie torby foliowe w Polsce. A poza tym - zwróćcie uwagę - celem jest DODATKOWY WPŁYW do budżetu a nie ograniczenie liczby foliówek. Czyli KASA KASA KASA - jak tu cię obywatelu oskubać. Moim zdaniem nic nie ma złego w foliówkach jeżeli są one w rozsądnych ilościach zużywane i poddawane recyclingowi. Te pieniądze powinny iść na budowę takich instalacji recyclingu a nie na "poprawę życia mieszkańców", gdzie można wrzucić wszystko.

 • jednooki.pirat

  Oceniono 10 razy 4

  Można zrobić kampanie:
  Nie bierz foliówki, nie karm pisowskiego trolla!

 • coda1980

  Oceniono 14 razy 4

  Każde działanie zniechęcające do pobierania kolejnych toreb foliowych i w ogóle nieuzasadnionego używania plastiku jest ok!

 • re_x

  Oceniono 3 razy 3

  mnie tylko dziwi dlaczego obowiązek ewidencji i rozliczania zwalono na handlowców?o wiele prościej i taniej by było jakby tę opłatę pobierał producent!ale chyba potrzeba komplikować,bo za co karać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX