Darmowe torebki to już przeszłość. Od 1 września płacimy za każdą foliówkę

Od niedzieli 1 września weszła w życie opłata recyklingowa, która obejmuje wszystkie torebki foliowe, z wyjątkiem tak zwanych zrywek. Od tego momentu klienci sklepów nie dostaną za darmo żadnej torby wykonanej z tworzyw sztucznych.
Zobacz wideo

Opłata recyklingowa obowiązuje w Polsce od stycznia 2018 roku - zgodnie z nią, za niektóre reklamówki konieczne było pobieranie opłat. Dotyczyło to lekkich torb foliowych o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Zapis ten wykorzystali producenci foliówek, którzy stworzyli grubsze torebki, dzięki czemu nie odprowadzali od nich nowego podatku.

Opłata recyklingowa od września od każdej foliówki. 1,2 mld złotych trafi do budżetu państwa

Z tego powodu Ministerstwo Środowiska postanowiło zaostrzyć przepisy. Nowa opłata recyklingowa objęła wszystkie torebki foliowe powyżej 15 mikrometrów i wynosi 20 groszy plus VAT. Kwota ta będzie naliczana do każdej jednorazówki, a pieniądze te trafią do budżetu państwa. Opłatą nie będą objęte tylko tzw. zrywki, czyli torebki foliowe używane do pakowania owoców, warzyw, pieczywa czy bakalii.

Jak podaje "Rzeczpospolita" opłata recyklingowa ma zasilić budżet kwotą w wysokości 1,2 mld zł rocznie. Pieniądze te mają zostać przeznaczane na poprawę życia mieszkańców oraz stanu środowiska w Polsce.

Więcej o: