Średnia emerytura to już blisko 2350 zł. "Trzynastki" nie zachwiały ZUS-em. W przyszłym roku deszcz pieniędzy

Na kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych można patrzyć z optymizmem - komentuje dr Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS. W pierwszym półroczu ZUS był w stanie pokryć z bieżących wpływów nieco mniej wydatków - wiązało się to z wypłatą "trzynastek" dla emerytów i rencistów w maju br.

Jak wynika z podsumowania pierwszego półroczu w ZUS, wskaźnik pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek wyniósł 76,3 proc. To nieco mniej niż w latach 2017-2018. Powodem takiej zmiany były wypłaty świadczenia Emerytura Plus w maju br. Jak informuje ZUS, łączny koszt "trzynastek" wyniósł 8,7 mld zł. W skali półrocza kwota ta stanowiła 7,6 proc. wydatków na emerytury i renty.

.. ZUS

Z drugiej strony, ZUS nadal notuje znaczący wzrost wpływów ze składek na ubezpieczenie społeczne. W pierwszym półroczu 2019 r. zebrał ponad 100 mld zł, o 9 proc. więcej niż rok temu w tym okresie. To efekt wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń w gospodarce, ale także tego, że ZUS coraz mocniej uszczelnia system poboru składek. 

W ZUS coraz więcej Ukraińców

FUS ma też coraz więcej pieniędzy ze składek od pracujących w Polsce Ukraińców. Jak wskazują statystyki zakładu, na koniec czerwca br. w ZUS było zarejestrowanych 644 342 obcokrajowców, z czego 75 proc. (483 266 osób) to Ukraińcy. Liczba obywateli Ukrainy zarejestrowanych w ZUS wzrosła o 19,8 proc. w rok, i o 14,9 proc. od grudnia 2018 r.

.. ZUS

Średnia emerytura to już prawie 2350 zł

Dane ZUS wskazują, że przeciętna wysokość wypłacanej emerytury w czerwcu br. wynosiła 2342 zł brutto. To oznacza wzrost o 4,5 proc. rok do roku, głównie z powodu waloryzacji w marcu br. (o 2,86 proc., min. 70 zł). 

.. ZUS

Średnia to jednak oczywiście nie najlepszy sposób mierzenia sytuacji emerytów. Po pierwsze - są bardzo duże różnice między świadczeniami kobiet i mężczyzn - w marcu br. średnia emerytury kobiety wynosiła ok. 1,9 tys. zł, a mężczyzny ponad 2,8 tys. zł.

Po drugie - lepiej spojrzeć choćby na medianę, czyli kwotę, powyżej i poniżej której dostaje po 50 proc. emerytów. W marcu br. wyniosła ona ok. 2026 zł - w tym ok. 1755 zł dla kobiet i ponad 800 zł więcej dla mężczyzn. 

Równocześnie mamy do czynienia z bardzo szybko rosnącą liczbą osób nieotrzymujących nawet emerytury minimalnej (w tym roku 1100 zł brutto). Dziś takich osób już jest ok. 280 tys., za 10 lat ma być ponad 600 tys. W grudniu 2015 r. emeryturę niższą od minimalnej dostawało ok. 76 tys. osób.

Czytaj więcej: Lawinowy wzrost "głodowych" emerytur. Czkawką odbija się bezrobocie i śmieciówki

Z drugiej strony, rośnie też odsetek emerytów otrzymujących naprawdę godziwe emerytury. Przykładowo, w marcu 2016 r. świadczenie w wysokości ponad 4 tys. zł dostawało 5 proc. emerytów. W 2018 r. było to już 7 proc., a w tym roku 8,2 proc.

ZUS zyska miliardy w 2020 r.

Wszystko wskazuje na to, że w 2020 r. do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych popłynie dodatkowych wiele miliardów złotych. Rząd planuje bowiem pełne oskładkowanie umów-zleceń oraz zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS od najlepiej zarabiających. Te zmiany w skali roku przyniosą kolejno ok. 3,1 mld zł i 7,5 mld zł. Dodatkowo po likwidacji OFE ZUS nie będzie musiał już przelewać środków funduszom (dziś to ok. 3 mld zł rocznie). Do FUS popłynie też opłata przekształceniowa - od osób, które wybiorą przelew środków z OFE na IKE (przy założeniu rządu, że 80 proc. wybierze taką opcję) - szacowana na ok. 17 mld zł w skali dwóch lat  Jeśli ktoś wybierze transfer środków z OFE do ZUS (pozostałe 20 proc. według szacunków rządu), te pieniądze zostaną zapisane na jego koncie w FUS. Jako, że w OFE jest obecnie ponad 160 mld zł, mówimy o przypisaniu na kontach w FUS kwoty ponad 32 mld zł.

Czytaj też: Zerowy deficyt w 2020 roku? Ekspert: "Da się to zrobić kombinacją jednorazowych środków i podwyżek podatków"

Więcej o:
Komentarze (62)
Średnia emerytura to już blisko 2350 zł. 'Trzynastki' nie zachwiały ZUS-em. W przyszłym roku deszcz pieniędzy
Zaloguj się
 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 20 razy 14

  Haha W przyszłym roku deszcz pieniędzy tylko zagłosujcie na nas, monety będzie tyle, że głowa mała, a wolontariusze wytypowani przez emerytów z PIS będą kasjerkami i kasjerami w Biedronkach- wszystko dla dobra ludu ja Pinokio wam to mówię a ja nigdy nie kłamię.

 • tonz2

  Oceniono 11 razy 11

  Nie powielajcie tych głupot, że emeryci dostali trzynastkę. Jak już to dostali 880 zł dodatku do emerytury. Trzynastka to potocznie trzynasta pensja (średnia z wynagrodzenia za ostatni rok), dla kogoś kto ma emeryturę np. 1500 netto kwota 880 zł nie jest trzynastką

 • pe_ro

  Oceniono 11 razy 7

  Po 40 latach zabierania przez państwo 40% zarobków na ZUS ok. 2000 zł średnio na rękę. Teraz już wiecie dlaczego politycy kradną na potęgę, za takie pieniądze nie da się normalnie żyć.

 • antyk63

  Oceniono 6 razy 6

  A średni wzrost też rośnie? Wszystko rośnie, tylko pomimo, że zarabiam coraz więcej to coraz mniej mogę za to kupić. To nielogiczne, skoro statystyczna inflacja jest na tak niskim poziomie.

 • state77

  Oceniono 14 razy 6

  Nauczyciele słyszycie??? Deszcz PIENIĘDZY ale NIE DLA WAS!!!

 • aala43

  Oceniono 8 razy 4

  ZUS przysłał wielu wyliczenia niedawno, po 25 latach pracy -jak wynika z ich pisma- emerytura prognozowana to.....1.700 PLN (kobieta, wykształcenie wyższe, praca w budżetówce) - no i co?

 • vibhisana

  Oceniono 12 razy 4

  ZUS pożycza co roku 50 mld na wypłaty świadczeń, ale jego "dyrektorzy-pisowskie genseki" utrzymują, że sytuacja się poprawia. Najwyższych emerytur przybywa. Jakim cudem, skoro system IKS z zasady daje znacznie gorsze emerytury niż poprzedni wskaźnikowy? Chyba, że ZUS wypłaca również emerytury uprzywilejowane MON-owskie(kłamiąc, że tak nie jest bo to inna pula). Jeżeli tak jest, to jesteśmy Państwem przywileji dla Aparatu ucisku obywateli!!!

 • free.tommy.robinson

  Oceniono 2 razy 2

  Dzięki umowie, którą zawał rząd PO każdy Ukrainiec który przepracował w Polsce chociaż miesiąc dostanie z ZUSu minimalną emeryturę. W przyszłości ZUS będzie wypłacać więcej pieniędzy Ukraińcom niż Polakom. Brawo PO.

 • indan

  Oceniono 4 razy 2

  Propaganda PiS-NSDAP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX