UOKiK karze nieuczciwą spółkę. 1,1 mln za straszenie seniorów i sprzedaż pakietów medycznych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 1,1 mln zł kary na firmę, która zaprasza seniorów na badania i bezpodstawnie straszy ich złym stanem zdrowia, żeby kupili pakiety medyczne za kilkanaście tysięcy złotych. Chodzi o przedsiębiorstwo CMSE, które działa pod różnymi nazwami.
Zobacz wideo

Centrum Medyczne św. Franciszka, Dolnośląski Instytut Zdrowia, Centrum św. Jakuba, Mazowieckie Centrum Medyczne, Instytut św. Barbary, Łódzkie Centrum Medyczne - to nazwy, których używa spółka CMSE, która zaprasza seniorów na darmowe badania, a następnie straszy ich złym stanem zdrowia i namawia na zakup drogich pakietów medycznych. Z pokazu CMSE można wyjść z umową opiewającą nawet na 16 tysięcy złotych.

Tysiące złotych za pakiet medyczny. Spółka CMSE stosowała kilka nieuczciwych praktyk

UOKiK stwierdził, że spółka CMSE stosuje pięć praktyk, które naruszają interesy konsumentów. Chodzi o niechciany telemarketing, ukrywanie handlowego celu pokazu, wprowadzanie w błąd co do stanu zdrowia, wywieranie niedopuszczalnego nacisku i ograniczanie prawa do odstąpienia od umowy. Firmie nakazano, aby zaprzestała je stosować. W przypadku czterech z nich zastosowano rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że CMSE musi z nich zrezygnować, nawet jeśli odwoła się do sądu. UOKiK prowadził przeciw CMSE dwa postępowania - o naruszanie zbiorowych interesów konsumentów oraz o stosowanie klauzul niedozwolonych. Kary, jakie nałożono na spółkę, wynoszą w sumie 1 108 557 złotych.

Straszą złym stanem zdrowia, zawożą do banku po kredyt. Handlowcy CMSE uderzają w seniorów

UOKiK ostrzegał seniorów przed nieuczciwymi sprzedawcami CMSE jeszcze w marcu 2018 roku. Z ustaleń urzędu wynika, że spółka działa według ściśle określonego schematu. Najpierw zaprasza seniorów na bezpłatne badania lub prelekcje, nie wspominając, że na spotkaniu będzie można kupić pakiety medyczne. Następnie podczas pokazów handlowcy wypytują uczestników o problemy ze zdrowiem, robią im proste badanie pulsometrem, po czym "omawiają wyniki", mówiąc seniorom, że są poważnie chorzy. Proponują także natychmiastowe rozwiązanie problemów zdrowotnych, którym ma być pakiet medyczny za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Pracownicy spółki wywierają na uczestnikach presję, nie pozwalając przeczytać umowy i naciskając na podpisanie jej natychmiast. Handlowcy zawożą także klientów do banku, aby mogli wziąć kredyt jeszcze tego samego dnia i sugerują w umowie, że nie będzie można od niej odstąpić w ciągu 14 dni bez ponoszenia konsekwencji, co nie jest prawdą.

- Praktyki CMSE są szczególnie szkodliwe, bo uderzają w seniorów. Ponad 90 proc. umów dotyczy osób po 60. roku życia. Handlowcy wykorzystują ich problemy ze zdrowiem, aby jak najwięcej zarobić. Manipulują nimi, wywierają presję. Na podstawie mało wiarygodnych badań diagnozują ciężkie choroby, naciskają na błyskawiczną decyzję w sprawie zakupu pakietów medycznych, nawet zawożą do banku po kredyt. Takie działania są niedopuszczalne - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Więcej o: