UOKiK karze nieuczciwą spółkę. 1,1 mln za straszenie seniorów i sprzedaż pakietów medycznych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 1,1 mln zł kary na firmę, która zaprasza seniorów na badania i bezpodstawnie straszy ich złym stanem zdrowia, żeby kupili pakiety medyczne za kilkanaście tysięcy złotych. Chodzi o przedsiębiorstwo CMSE, które działa pod różnymi nazwami.
Zobacz wideo

Centrum Medyczne św. Franciszka, Dolnośląski Instytut Zdrowia, Centrum św. Jakuba, Mazowieckie Centrum Medyczne, Instytut św. Barbary, Łódzkie Centrum Medyczne - to nazwy, których używa spółka CMSE, która zaprasza seniorów na darmowe badania, a następnie straszy ich złym stanem zdrowia i namawia na zakup drogich pakietów medycznych. Z pokazu CMSE można wyjść z umową opiewającą nawet na 16 tysięcy złotych.

Tysiące złotych za pakiet medyczny. Spółka CMSE stosowała kilka nieuczciwych praktyk

UOKiK stwierdził, że spółka CMSE stosuje pięć praktyk, które naruszają interesy konsumentów. Chodzi o niechciany telemarketing, ukrywanie handlowego celu pokazu, wprowadzanie w błąd co do stanu zdrowia, wywieranie niedopuszczalnego nacisku i ograniczanie prawa do odstąpienia od umowy. Firmie nakazano, aby zaprzestała je stosować. W przypadku czterech z nich zastosowano rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że CMSE musi z nich zrezygnować, nawet jeśli odwoła się do sądu. UOKiK prowadził przeciw CMSE dwa postępowania - o naruszanie zbiorowych interesów konsumentów oraz o stosowanie klauzul niedozwolonych. Kary, jakie nałożono na spółkę, wynoszą w sumie 1 108 557 złotych.

Straszą złym stanem zdrowia, zawożą do banku po kredyt. Handlowcy CMSE uderzają w seniorów

UOKiK ostrzegał seniorów przed nieuczciwymi sprzedawcami CMSE jeszcze w marcu 2018 roku. Z ustaleń urzędu wynika, że spółka działa według ściśle określonego schematu. Najpierw zaprasza seniorów na bezpłatne badania lub prelekcje, nie wspominając, że na spotkaniu będzie można kupić pakiety medyczne. Następnie podczas pokazów handlowcy wypytują uczestników o problemy ze zdrowiem, robią im proste badanie pulsometrem, po czym "omawiają wyniki", mówiąc seniorom, że są poważnie chorzy. Proponują także natychmiastowe rozwiązanie problemów zdrowotnych, którym ma być pakiet medyczny za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Pracownicy spółki wywierają na uczestnikach presję, nie pozwalając przeczytać umowy i naciskając na podpisanie jej natychmiast. Handlowcy zawożą także klientów do banku, aby mogli wziąć kredyt jeszcze tego samego dnia i sugerują w umowie, że nie będzie można od niej odstąpić w ciągu 14 dni bez ponoszenia konsekwencji, co nie jest prawdą.

- Praktyki CMSE są szczególnie szkodliwe, bo uderzają w seniorów. Ponad 90 proc. umów dotyczy osób po 60. roku życia. Handlowcy wykorzystują ich problemy ze zdrowiem, aby jak najwięcej zarobić. Manipulują nimi, wywierają presję. Na podstawie mało wiarygodnych badań diagnozują ciężkie choroby, naciskają na błyskawiczną decyzję w sprawie zakupu pakietów medycznych, nawet zawożą do banku po kredyt. Takie działania są niedopuszczalne - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Więcej o:
Komentarze (21)
UOKiK karze nieuczciwą spółkę. 1,1 mln za straszenie seniorów i sprzedaż pakietów medycznych
Zaloguj się
 • bartekgryko

  Oceniono 18 razy 18

  Co z tego, że spółka zapłaci do skarbu państwa milion, jezeli poszkodowani to klienci, seniorzy, którzy nie dostaną nic ... sorry, ale to gó...ane działanie, na którym zarabia państwo, a płacą seniorzy. Spółka powinna oddać wszystkim kasę , którą zabrała x2,

 • kinskyart

  Oceniono 17 razy 17

  "Firma posługuje się m.in. nazwami:

  Centrum Medyczne Świętego Franciszka (Warszawa, Wrocław, Łódź),
  Centrum Medyczne Świętego Jakuba (Poznań),
  Dolnośląski Instytut Zdrowia (Wrocław),
  Mazowieckie Centrum Medyczne (Warszawa),
  Instytut Zdrowia Świętej Barbary (Katowice),
  Wielkopolskie Centrum Medycyny Zintegrowanej (Poznań)."
  Pan KAJETAN KONSTANTY JĘDRZEJEWSKI i wspólnicy są najwyraźniej osobami głęboko wierzącymi albo niezwykle cynicznymi.

 • kupidon

  Oceniono 17 razy 17

  Chyba nie ma nic podlejszego, niż wykorzystywanie niewiedzy i lęków starszych ludzi. Mam nadzieję, że karma wróci do tych drani, kiedy sami będą niedołężni.

 • wolverine_14

  Oceniono 17 razy 15

  Powinni do pierdla wsadzić, wszystkich od "konsultantów"/sprzedawców wzwyż.

 • zigzaur

  Oceniono 13 razy 13

  Diagnozę może stawiać czynny zawodowo lekarz. Kto bezprawnie wykonuje czynności lekarskie działając z chęci zysku, podlega karze pozbawienia wolności do 2 lat albo karze grzywny.

 • kinskyart

  Oceniono 17 razy 13

  Siedziba spółki ul. Chłodna 64/017 w Warszawie, czy pan KAJETAN KONSTANTY JĘDRZEJEWSKI, członek... zarządu, jest gotowy na wizytę rodzin tych starszych ludzi, np. wysportowanych wnuków?

 • kiesier

  Oceniono 13 razy 11

  70 naciągniętych seniorów pokrywa w całości "karę" (70*16000zł= 1.120.000zł) i zachęca do dalszej działalności.
  Czy minister Zero-Sprawiedliwości nie ma odwagi wyciągnąć Art. 286 kk. (oszustwo)?

 • koment22

  Oceniono 8 razy 8

  No dobrze, ale proszę napisać ile zarobili. Jeśli 10 mln zł to ten jeden milion odstąpią i będą się śmiali w twarz.

 • the-only.charybdis

  Oceniono 7 razy 7

  Ci oszuści (bo tak to trzeba nazwać wprost) i tak nie zapłacą kary. Zamkną firmę i jej "święte" odnogi, a majątek przeniosą do innego "świętego" przedsięwzięcia.
  Np. św. Jarosława lub św. Tadeusza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX